Legarea trompelor uterine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popmar72 spune:

Buna ziua.
Sunt la a doua sarcina si nu cred ca voi scapa nici de data asta de cezariana. Ma tot gandesc sa-mi leg trompele cu aceasta ocazie, dar daca exista efecte secundare? Imi poate spune cineva daca pot aparea aceste efecte secundare in timp? Apropo am 35 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu am nascut prin cezariana de doua ori din cauza unei defectiuni pe care o am eu la colul uterin si o data cu a doua cezarianba dr mi-a legat si trompele.vreau sa spun ca au trecut 3 ani si jumate si eu nu am patit nimic:nu m-am ingrasat,nu ma doare capul(cum auzisem ca se mai intampla) auzisem ca apar si niste pete pe fata.nu-i adevarat cel putin in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Mama mea are tropele legate , singurul lucru care o deranjeaza stiu ca sunt migrenele ingrozitoare , apoi prietena mea la fel a facut cu 4 ani in urma si cam aceasi lucru se intimpla.O depinde si de la organism la organism nu sunt sigura sa lasam mai bine sa spuna cineva care are procedura facuta.Mie una imi e frica de migrene asa ca incerc sa il conving pe sotu de vasectomie ,cica e si ceea mai usoara procedura si destul de sigura si fara efecte secundare.Pe el aproape ca l-am convins dar nu sunt eu sigura ca numai vreau un bebe asa ca mai stau putin, desi sunt babusca si nu cred........ dar cine stie sa nu ma razgandesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Eu am nascut normal (de 2 ori) si la a doua nastere, la cateva zile, mi s-a facut ligatura printr-o mica incizie la buric, e atat de mica incat nici nu se vede prea tare, seamana un pic cu pliurile buricului... Operatia at cand am facut-o aveam 30 de ani si jumatate!
Nu ma doare capul, decat cand si cand (insa asta se intampla si inainte!), nu m-am ingrasat (chiar am tinut diverse cure de slabire si am mai dat jos vreo 7-8 kg), nu m-am patat pe fata, ciclul e la fel ca inainte samd....
Vreau sa va spun ca asa cum la orice medicament/operatie/procedura/cura de slabire sau altele, fiecare organism reactioneaza in felul lui.... Si la fel orice are diferite efecte secundare.... Mie din explicatia dr mi s-au taiat trompele si au fost si capsate, asa ca nu cred ca mai e vreo sansa de bb, poate decat in vitro sau sa le cos la loc!
Deci daca considerati ca aveti motive intemeiate si sunteti hotarate sa faceti operatia asta nu vad care e problema... Alegerea va apartine! Pe net sunt multe locuri de unde puteti sa va informati, in ce consta si de consecinte, intrebati si dr si apoi luati hotararea pe care o doriti. Este o hotarare la fel ca oricare luata in viata, in care trebuie sa-si asumi riscurile si beneficiile. Parerea mea!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erix spune:

Buna. Si eu am 2 cezariene si la a doua mi s-au legat trompele. Si tin sa va spun ca am 25 ani. Asta a fost alegerea mea. Ma intereseaza pt o prietena care vrea sa-si faca ligatura. Spuneti-mi si mie unde se poate face aceasta operatie laparoscopic si cam cat costa? Daca aveti adresa vreunui medic si puteti sa mi-o dati...
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna fetelor,

Mi-a trecut si mie prin cap o astfel de varianta.
Am avut noroc ca doctorul meu m-a "trezit".

Un caz simplu. O mamica are doua fetite. Nu mai vrea copii si face ligatura de trompe. Viata e atat de scurta si de nesigura si din nefericire o drama o loveste: fetitele mor in accident de masina. Mama se duce disperata la doctor sa faca operatia inversa. Din pacate nu are succes operatia. Nu pot sa imi dau seama ce simte mama, cred ca doar un gol imens pe care nimic nu il va umple, niciodata.

Eu am ales sa nu imi fac ligatura de trompe.

Cu drag,
Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

alegerea ne apartine.eu am 37 de ani,o cezariana in noiembrie 2004,alta in septembrie 2006,plus am si hipertensiune,de aceea m-am consultat cu ginecologul meu si sfatul lui a fost sterilizarea chirurgicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Stiu 3 fete care au ramas insarcinate cu trompele "legate". Doua aici pe forum si o prietena buna, care dupa a doua cezariana a cerut legarea trompelor. Ei bine, iata ca s-a intamplat sa ramana insarcinata cand bebe 2 avea cam 3-4 luni. Sincer, crec ca daca apelezi la metoda aceasta, nu legarea trompelor e solutia, ci mai degraba sectionarea sau chiar eliminarea lor. Dar metoda e destul de dura si mai ales permanenta, deci ... m-ash gandi mult inainte, pentru ca viata e tare ciudata si niciodata nu stii ce te poate pali.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

n-as face asta...nici daca as avea 10 copii, pentru ca nu se stie niciodata daca spre 40 de ani nu m-ar mai pocni dorul de un bb mic.

F. adevarat ca eu vb. din alt punct de vedere, ale mele's legate natural.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Parerea mea e ca nu ar trebui sa facem ceva ireversibil !
poate doar daca altfel ne-ar fi pusa viata in pericol...

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput