Legarea trompelor uterine

Legarea trompelor uterine | Autor: flavia2904

Link direct la acest mesaj

As vrea sa recurg la aceasta metoda pt ca am deja 2 copii si m-am saturat sa tot iau anticonceptionale.Am 30 de ani,si as dori sa-mi impartasiti din experienta voastra cum a decurs operatia si ce fel de operatie a-ti ales.Am citit pe Google ca legarea trompelor uterine nu are efecte secundare{ca si anticonceptionalele}.Deocamdata alaptez deci va trebui sa astept pina cind nu voi mai alapta.Am nascut normal,nu prin cezariana.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns briu spune:

Mami cand am nascut eu a fost o doamna care vvroia cezariana doar ca sa_si lege trompele dar tocmai a nascut peste noapte normal si nu si_a mai legat nici o trompa,ce sa zic nu e o opertaie usoarae gen cezariana si am auzit ca te ingrasi de numai de la ea si la anii tai parca e prea devreme mai bine iti bagi sterilet sau sunt atatea metode de contraceptie,te pup si sa faci alegerea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Legarea trompelor nu este o metoda sigura. Au povestit multe fete pe forum cum au ramas insarcinate cu trompele legate, asa ca nu stiu de ce te-ai supune unei operatii care nu are rezultate garantate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Chiar acum cateva saptamani a fost aici o postare a unei duble mamici din Ploiesti care era in dubiu vis-a-vis de o eventuala sarcina, ptr ca avea deja trompele legate. Acum probabil ca scrie la vreun subiect de genul "Mamici de..... 2006", ptr ca sarcina s-a confirmat.

mai bine sterilet. Nu crezi? cativa ani buni stai linistita si apoi poti pune altul si tot asa....

pupici,


Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia2904 spune:

Eu citisem ca este sigura metoda,dar daca spune-ti voi ca sint mamici care au ramas insarcinate cu trompele legate,inseamna ca nu este prea sigura.Dar oare cu sterilet nu sint cazuri de sarcina?Steriletul este un corp strain in organism si nu stiu cum v-a reactiona la el.Eu sint destul de slaba si citeva kg. in plus n-ar strica(1,68 si 50 kg},dar nu pt. asta m-am gindit la aceasta metoda.Oricum multumesc pt. promptitudine si mai astept si alte raspunsuri poate de la cineva care are deja trompele legate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

De sigura e sigura daca e facuta bine. Si nu este adevarat ca te ingrasi.

Eu am vorbit cu dr dupa ce am nascut a 2-a oara, dar ea a zis ca daca tot am nascut normal, e pacat sa ma taie ca sa imi lege trompele. Am intrebat daca nu merge si laparoscopic si a evitat raspunsul, de unde eu am dedus ca merge, dar nu vrea ea sa se bage.

Oricum, eu as fi vrut sa imi leg trompele, dar barbatu-meu este absolut si total impotriva, asa ca am lasat-o balta.

Din punctul meu de vedere este o metoda f sigura, faptul ca 1 femeie a ramas insarcinata dupa aceea nu o face o metoda mai putin sigura.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Singura metoda sigura 100% e abstinenta sau metodele radicale(vasectomia si taierea trompelor).Ligaturarea trompelor se poate face si laparoscopic.
Succes!

PS: de la ligaturarea nu te ingrasi ci de la mancatul aiurea.



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia2904 spune:

Abstinenta 100% e sigura dar nu e cazul la mine,deci totla legarea trompelor osa recurg.O sa caut un medic bun si voi opta pt. laparoscopic.Totusi imi este frica de anestezie.
pt. raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luc2 spune:

Si eu optez ptr. legarea trompelor. Voi avea in iunie a doua nastere prin cezariana si trebuie sa evit intr-un fel riscul de a ramane gravida a treia oara.E nasoala si cezariana si avortul in astfel de situatii.Eu chiar am inteles ca metoda e sigura si cu rezultate mult mai bune decat steriletul.
Eu profit de cezariana sa fac si chestia asta.
Unde pot citi de fete care au ramas gravide cu trompele legate?

luc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by luc2

Si eu optez ptr. legarea trompelor. Voi avea in iunie a doua nastere prin cezariana si trebuie sa evit intr-un fel riscul de a ramane gravida a treia oara.E nasoala si cezariana si avortul in astfel de situatii.Eu chiar am inteles ca metoda e sigura si cu rezultate mult mai bune decat steriletul.
Eu profit de cezariana sa fac si chestia asta.
Unde pot citi de fete care au ramas gravide cu trompele legate?

luc2





Chiar aici, este un subiect intitulat exact asa: Gravida cu trompele legate!
Nastere usoara!

Nana Motoc
Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Aici, este subiectul deschis de aceasta mamica anul trecut iar aici subiectul deschis anul acesta cand a ramas insarcinata.
Un subiect cu aceeasi tema aici, aici, aici dar si aici.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput