singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

revin : NU PLECA CU EL LA MUNTE DU-TE TU SI COPII SI LINISTESTE-TE!ai si tu ocazia sa scapi de tensiune si tristete si tu ce faci ....le iei cu tine?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

dana (elyda) si eu tot 36 de ani am...
felicitari ca mergi la facultate si bafta multa
eu am terminat facultatea cand eram cu fostul si din cauza lui si a problemelor nu mi-am dat nici acum licenta.in schimb,dupa ce ani intregi m-au umilit si el si ma-sa si m-au facut sa nu am incredere in mine ...dupa ce mi-am facut ordine in ganduri am inceput sa si castig bani si sa imi fie apreciata munca (de altii bineinteles). si acum ,mai nou, chiar si de ma-sa (scuzati expresia ma-sa dar nu pot sa o sufar).am castigat si 2 premii anul acesta si eforturile mi-au fost rasplatite din plin.(eu fac costume de carnaval).si faza cea mai tare,el a adus-o pe ma-sa la serbarea fetelor,la gradi,sa imi faca in ciuda si sa mi-o plimbe un pic prin fata ochilor...dar ...surpriza...soacra-mea se asezase in fata ca sa vada mai bine....si educatoarea a anuntat....sponsorul serbarii....adica EU....(le-am oferit costumele pt serbare) ..FETELOR,AM AVUT CEA MAI MARE SATISFACTIE DIN VIATA MEA...cand i-am vazut pe amandoi de fete au facut...
el in continuare imi vorbeste urat ,imi spune ca ma duc la produs....dar nici macar nu ma mai misca cuvintele lui...si cand ma gandesc cat mai plangeam dupa el...eu nu aveam cateodata bani sa iau o cutie de lapte pt fete si el dadea banii la curve si pe bautura...
ma simt acum bazata pe mine si va spun...necazurile ,singuratatea m-au intarit si m-au ridicat si m-au facut sa merg mai departe ...si au trecut 2 ani de cand am divortat si...totul merge inainte si spre bine...
INCOGNITO...felicitari si mult succes la facultate,asta te va ridica si te va face sa te simti importanta ,iar copiii sunt ai tai si vor fi langa tine mereu oricum ar fi situatia.
mie fostul meu sot mi-a luat fetele in 2005 si nu le-am vazut 2 sapt, am fost la politie, am fost cu avocata la el la usa...mi-a dat voie sa urc sa le vad ...soacra-mea cand m-a vazut la usa si a vazut fetele fugind la mine a luat-o pe cea mica care avea atunci 2 ani si a fugit in casa cu ea,dar pe antonia nu au putut-o dezlipi de mine,urla mititica si se tinea cu disperare de mine...si aia mica o auzeam tipand din casa mami...mami...el m-a impins si am cazut de am spart geamul la lift...politia a zis ca nu imi poate da fetele pana nu se termina procesul si el tocmai venise si imi daduse amanare 30 zile la proces.am fost si am expus situatia la protectia copilului,s-au dus aia si au verificat situatia...dar nu au putut face nimic...pe antonia mi-a adus-o dupa 2 zile si mi-a urlat ma-sa ca din cauza mea ca fac atmosfera au plans fetele zi si noapte...si ea idioata le-a tinut acolo...pe urma el,probabil sfatuit de avocata lui ,inainte cu 2 sapt de proces a adus-o si pe anastasia ...era asa de schimbata dupa o luna....se trezea noaptea si ma cauta in pat si strjga mami,..mami...nu mai vorbea ,era trista...
am fost disperata ...am avut anul 2005 de cosmar ...acuzele lui ca sunt nebuna,ca nu sunt in stare sa cresc copiii,ca lucrez in casa cu ace si masini de cusut si le pun viata in pericol fetelor,ca el la ma-sa are un mediu linistit mult mai bun pt copii,ca la mine vine mereu lume si le strica fetelor programul....cu alte cuvinte ele un tata exemplar si eu o mama denaturata.

va pup si mai vorbim,
am ceva treaba.
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

TONSIS ce a fost mai greu a trecut .puterea ta de a merge mai departe cu fruntea sus este extraordinara . cat despre fostul sot ...la ce mama are ...nu ma mira comportamentul lui.daca nici la varsta pe care o are nu poate sa-si rezolve problemele decat dupa fusta lu" mamicuta ... paguba-n ciuperci ca a plecat.du-te si pune-i lu' 'mnealui ingratul bomboana pe coliva :da-ti licenta!!!sa vezi atunci zgarieturi pe ochi la el si "ma-sa''cum frumos ii mai zici tu.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Doamne,Tonsis,prin ce ai trecut si tu!Am simtit numai un fior rece pe spate!In plus,sa stii ca mi-am amintit si eu de perioada in care innodam leut de leut ca sa pot face fata cheltuielilor din casa pentru ca si al meu sot aducea acasa fix cit insemna rata la banca de pe numele lui,banii de pachetul lui pentru serviciu plus tigarile,la momentul acela fuma,iar pentru noi nu mai raminea nimic pentru ca si mica diferenta in plus o lua din casa ca mai are nu stiu ce de achitat pe la serviciu,diverse.Restul salariului lui mergea la alta femeie,bautura...Baza era ceea ce cistigam eu,imi amanetam bijuteriile adica verigheta,doua inele,bratarile copiilor ca sa pot iesi la capat de luna.Cumnata-mea m-a ajutat,e adevarat umilindu-ma,ceva gen-mai,incapabilo,uite,poftim,eu dispun,nu esti in stare sa te descurci!(nu cunosteau situatia din casa,nici eu nu stiam atunci care e adevarul cu sotul meu,dupa ce m-am lamurit si i-am informat civilizat,s-au dat complet la fund)dar la momentul acela nu mai conta,aducindu-le celor mici o sumedenie de lucrusoare purtate de un alt copilas,fetita nasei ei si multa vreme i-am imbracat cu lucruri la mina a doua ca sa zic asa.Numai ca ajutorul acesta mi-a creat probleme in plus pentru ca daca indrazneam sa le mai cumpar cite ceva nou,sotul meu sarea de 7 metri-La ce le trebuie?Nu ti-a adus sora-mea destule?Mi se face greata de-a dreptul cind imi amintesc!Ca sa nu mai spun ca de cind ne-am mutat de la mama de acasa,ma trezeam pe nepusa masa la cite un sfirsit de saptamina cu soacra-mea si cumnata-mea,intrau in casa si luau copiii cu ele fara sa tina cont de impotrivirea mea,cei mici-aveau atunci cam doi ani si 10 luni- erau docili mai ales ca ii <cumpara> cu o ciocolata,un suc,o papusica si o masinuta.Ramineam singura cite o zi innebunita de ginduri,ma duceam la mama si plingeam-Uite,iar au venit,nu stiu cum sa fac sa opresc lucrurile acestea,-iar mama la momentul acela nu gasea altceva de facut decit sa-mi zica a repros-De,fetito,ce sa-ti fac?Tu l-ai vrut,tu descurca-te,la mine sa nu mai vii cu de-astea!
Gateam aproape zilnic,ii tiram dupa mine prin piata indiferent cum era vremea-ploua,ningea!,ii tiram dupa mine la banca,la posta,la RAGGL,doamne,peste tot.La cozi,la...Si asta la 2 ani si jumatate ai lor.Sint amintiri care dor mult.Seara urmau dicscutiile cu el,ori pentru ca venea baut ori pentru ca aveam cite o problema si cautam sa gasesc in el ajutorul.Tragea de mine pentru intimitate fizica si episoadele astea se terminau cu remarca-Esti o frigida,problema e numai la tine,eu sint sanatos,nu am nimic,du-te fetito si te cauta!
Gata,nu mai ma gindesc.Nu acum.Le trec in revista si simt cum ma incarc nervos!
Sa stii ca acum inteleg perfect de unde ai capatat aceasta forta!Vezi,eu m-am prabusit ca bleaga,nu am reusit sa ma rup repede.
E tare interesant ce lucrezi tu,trebuie sa fie tare placut!Sa stii ca voi apela la tine cind vom avea serbare!Bravo pentru ce reusesti sa faci,trebuie sa ai multa imaginatie,indeminare,talent!E absolut deosebit,pe cuvint!
Va multumesc pentru incurajari!
Elyda,hai sa-ti spun cind am vazut mesajul de latine,Tonsis inca nu intrase,mi-am pleznit palmele ca un copil si am zis in gura mare-Mama!Ce bine imi pare!(ma refer la faptul ca tu deja esti studenta la psihologie anul doi).Stii,la stat prindeam un loc cu taxa,iar taxa la stat o depaseste cu mult pe cea de la privat,e dubla si un pic.Vreau sa-ti spun ca m-am dus si la chimie,tot la stat,intram pe un loc bugetat insa era doar invatamint de zi si nu aveam cum sa fac fata mai ales ca eu nu sint din Bucuresti.Oricum ma bucur mult,mult de tot si iti multumesc pentru ajutorul pe care mi-l oferi!
Revenind la plecarea la munte,sa stii ca ai dreptate!Pina la urma i-a mai lasa-i naibii de bani,mai bine trei zile linistite decit sapte tensionate!Voi mai cintari dar daca va insista ma gindesc ca nu prea am cum sa ma opun complet,mi-e ca dau nastere la alte acuze gen-Cine stie cu cine te duci,iei copiii ca perdea...Naiba stie?Mintea omului e incurcata.In sfirsit,voi vedea.
Fetelor,acum dau o fuga in oras sa le iau celor mici cite ceva-au nevoie neaparat de incaltaminte,un tricou-doua,si mai vad eu la fata locului.Va pup de multe ori,cu mult drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

incognito , la anul pe timpul asta o sa privesti lucrurile cu totul altfel . nu spun ca un an de facultate la psihologie te va face sa sti tot , dar in mod sigur te va ajuta sa privesti lucrurile diferit in sens pozitiv . nici viata mea nu este plina numai de bucurii , dar am invatat ca numai ''luand taurul de coarne'' si privind , logic ," la rece" situatiile si nu numai din punct de vedere sentimental ,reusesti sa rezolvi problemele aparute. s-a intamplat ceva neplacut ? am de ales intre a incerca sa ies din situatia respectiva sau a lasa lucrurile sa se cronicizeze si eu sa sufar. eu am ales A II -a varianta. si copii tai au de castigat din faptul ca faci psihologia pt ca ii vei intelege mult mai bine.ceea ce credem noi ca sunt "figuri , fite ,mutre" ale lor sunt de fapt comportamente normale pentru un anumit stadiu al vietii.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

elyda,incognito.......
voi sunteti psiholoagele grupului,o sa va cerem sfaturi cand avem probleme cu copiii...
am uitat incognito sa iti zic ceva ( si voua celortalte care cititi) .....cand am bagat actele de divort...a trebuit sa aduca si dansul...adeverinta de salariu...ce credeti ca scria in ea? 12 mil 500 de mii de lei net......am crezut ca nu vad bine.....eu stiam ca are 6 mil si mie imi dadea pt cheltuieli 3,maxim 4 ...sa ii ramana si lui de mancare ,de tigari...deci ii ramaneau vreo 8....
acum imi da pensia 4 mil dar altceva nu...chiar de cate ori merg fetele acolo ma-sa le opreste hainele sau jucariile si le spune ...lasa....sa aveti si aici cu ce sa va jucati...
iar ce spui tu incognito ....mi se pare cunoscut....si eu am avut tone de haine de la nasa mea,de la finii mei (am botezat 8 copii).si cand aveam nevoie de ceva....tipa.......ce iti trebuie...ce ne trebuie?nu ai destule haine?(pentru fete)
exemplu....ieri i-am zis ca trebuie saduc rechizite la gradinita...si a zis...sa iti dau si eu niste pixuri,niste coli....
........
mai vorbim,va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

tonsis eu sunt deocamdata doar juma' de psiholog. mai am de bagat la cap destule pana atunci. dup-aia ...va consiliez pe toate ca-mi place de mor!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Nu ma pot abtine sa nu va pup!Ca de plecare la serviciu si asa...de drag!
Pe curind,o seara buna,o zi buna miine!

[pu
p]
Multi,multi pupici!
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

si eu va puuuuuuup si vorbim miine ca mor de somn.
cine vine la o cafea dimineata la mine?
au disparut multe fete de aici...unde oare?
mama giuliei, ela 03,elle seb,marinaa, JG,anne........
unde sunteti?sper ca v-ati mai rezolvat problemele...
noapte buna!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

niminea p-acilisa?feteleeeee... alooo!nimicincognitooo,tonsisss.... !

dana

Mergi la inceput