singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

elyda....sunt aici ca intotdeauna.
am avut o zi grea azi cu multe vizite,abia am terminat de putin timp si sunt singura,fetele sunt la taica-su ....am avut o mica altercatie cu el cand a venit,pt ca il rugasem sa mi le aduca si mie duminica dimineata si initial a zis da,iar acum cand a venit a zis ca mi le aduce doar daca ii zic unde si la ce ora ma duc cu ele...el e atat de bou ca nu intelege ca am si eu nevoie de relaxare langa fete,nu doar rutina de zi cu zi,gradinita,baia,imbracatul....etc...
sunt putin cam deprimata si din cauza ca vine frigul si nu imi place deloc perioada asta,...
incognito???unde esti in seara asta???speram ca esti bine.da un semn.....
oare unde sunt celelalte fete care scriau aici? sper sa nu mai aiba probleme......
ar trebui sa deschidem un capitol nou,dar cine se descurca?eu nu am deschis niciodata
va pupppppppp
noapte buna
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Buna Tonsis!Buna Elyda!Si buna,la toata lumea!
Azi-noapte am lucrat si dimineata am venit <rupta>!Am avut o noapte de serviciu...ca de ultimt garda inainte de concediu!Adica o nastere fiziologica cu mama de 17 ani pe deasupra cu disgravidie de trimestrul doi de sarcina,respectiv hipertensiune indusa de sarcina ce s-a sfirsit cu bine la 3 dimineata iar noi-eu,colege si dl.dr. de-a dreptul ne-am inchinat multumindu-i lui D-zeu pentru ajutor si protectie.Si cind credem ca ne-am linistit a sosit Ambulanta cu o doamna de 20 de ani in perioada trei a nasterii-delivrenta,adica dezlipirea si eliminarea placentei.Doamna expulzase copilul in salvare,o amarita nu alta,prapadita care a facut solicitarea pentru spital foarte tirziu.O intreaga nebunie-bebeul mic si inghetat,doar 2700g,cu oarece probleme de respiratie-cei de la nou-nascuti au avut ceva de lucru!-iar noi chinuiala cu mama!Si ultima <gaselnita>,prezentarea unei gravide mare multipara-al 8-lea copil!-cu placenta praevia si bineintele in travaliu si cu singerere,noroc moderata cu care s-a intrat de urgenta in sala de operatii.Am iesit de acolo fix la sase si fuga in Ginecologie sa termometrizez doamnele internate,sa fac tratamentul,sa recoltez analize,sa pregatesc pentru sterilizare,sa scriu raportul de garda in timp ce colega a ramas in Maternitate sa faca acelasi lucru.Ei,uite,cu ocazia asta v-am povestit si cam ce fac eu pe la mine pe la serviciu.
Asa ca dimineata pe strada,spre casa,mergeam si <dormeam>!Aiurea somn cind am ajuns,m-am schimbat si am plecat la Bucuresti la medicul meu,desi trebuia sa ne intilnim pe 18,am grabit putin lucrurile,ramineam fara pastile.Am dormit fix de la ora 13.30pina la 17,agitat,vai de somnul meu!Si stati ca va spun imediat.Aseara pe la opt,m-am pomenit cu sotul meu la serviciu-face forte rar asta,tare radios incit mi-a tresarit sufletul-Doamne,doar nu o fi baut!Nu,nu era baut.Venea de la Calarasi si de cum a intrat mi-a fluturat sub ochi niste hirtii-ei,ce spui?Tu vrei sa pleci la munte cu copiii,eu va ofer altceva,am cumparat bilete pentru Herculane,nu spun sa stam tot sejurul dar macar 10 zile tot e bine!In partea aceea nu am fost,ar fi mai interesant.Spune-mi clar daca mergi ori nu,copiii-sper sa fii de acord,ii voi lua eu,conditiile sint bune,sint multe de vazut in zona,iar daca si tu vrei sa mergi cu noi pe cuvint ca esti bine venita!
M-a lasat fara replica.Nu am simtit satisfactie ori bucurie,nu.Nici macar furie.Doar mi-a venit iarasi in minte-Cine naiba esti?Ce fel naiba esti?,insa nu m-am exprimat.M-am abtinut sa declansez la minut un razboi chiar acolo in cabinet,i-am spus numai ca vorbim dimineata.Am vorbit acum pe seara,de fapt.Am cintarit si pe fata si pe dos si in final i-am spus ca accept dar fara tensiuni,sa incercam sa fim cit se poate de prieteni sa nu stricam bucuria copiilor.Ma auzeam spunind astea in timp ce in gind imi repetam printre dinti injuratura preferata la adresa lui-Puii mamii tale,da!Na ca te-ai miscat mai repede decit mine dar ti-o fac eu tie altadata!
Acum stiti ce fac scriindu-va voua?In mintea mea l-am dat undeva in spate,departe-foarte bine pe undeva ca a facut investitia in sensul acesta,oricum nu ma mai cumpara el pe mine cu una-cu doua!- si ma gindesc cum sa-mi impart timpul de miine ca sa pot pregati cit mai bine,eficient si rapid bagajul copiilor si al meu.Pe-al lui si-l va pregati singurel!,i-am spus ca nu le pot face chiar pe toate in asa timp scurt,plecarea este luni dimineata!Fetelor,deci luni seara voi fi in Herculane!Ma pregatesc psihologic de acum in sensul ca ma inarmez cu nervi de otel insa sper sa nu fie cazul.Doamne,ce relatie ciudata am cu el si convulsiva!Oare in adincul sufletului meu mi-e teama al naibii de el sa-mi impun cu adevarat dorintele?Ori poate chiar si el are nevoie de ajutor?Pina la urma si sa umbli din femeie in femeie si sa bei chiar devine in afara unei trasaturi de caracter o problema de sanatate emotionala!Traduce complexe,conflicte interioare...Nu,nu!Stati linistite,nu am de gind sa fiu eu ingerul pazitor care il va ajuta iarasi si iarasi...capitolul acesta s-a incheiat de multa vreme.Intr-un fel cu acceptiunea vacantei impreuna sint si tare materialista-nu,nu merg sa-mi relansez relatia ci doar sa-mi plimb copiii si sa ma odihnesc cit voi putea cu ei.
Sper sa fie bine,va voi povesti cu siguranta ce am facut.Daca vin prost...treaba va fi...,nu va fi in regula.Dar,haideti ca voi avea putere sa ma separ si sa ma simt bine cu cei mici si sa ma bucur chiar si asa.Trebuie sa am putere!Nu se poate altfel!Trebuie!
Tonsis,sa stii ca si eu incerc asa o tristete...Poate o fi si vremea de vina,nu numai problemele.Cred ca ai dreptate,poate ar trebui sa deschidem un alt capitol.Nici eu nu stiu,nu ma pricep.Poate cineva se pricepe,poate chiar Elle_seb,mai ales ca ea este initiatoarea.
Fetelor,ma duc sa dorm.Sper sa dorm!Am acumulat atita oboseala si mai sint si gindurile incit mi-e teama ca nu voi putea.Voi sinteti bine?
Din suflet,sper ca da.
Va puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuup!
Cu mult drag,o zi frumoasa miine,



Incognito

-mami de Ioan si Ioana-o6.01.2003-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Fetelor,chiar ca sint culmea!Iarasi am facut greseli de ortografie!
Ma voi intitula pina la urma GRESELICA-ORTOGRAFICA!Merit!

Cu drag iarasi,
Incognito

-mami de Ioan si Ioana-06.01.2003-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetele!
incongnito.....ma cutremur cand ma gandesc cu ce cazuri te intalnesti zilnic, trebuie sa ai un caracter foarte puternic sa poti face fata la asa ceva...mi se pare foarte ,foarte greu...la ce spital lucrezi?
ai grija de tine si de copii in concediu ,nu stiu ce sa zic de intorsatura asta a lucrurilor...oare el isi da seama de comportamentul lui?oare ii pare rau ca traieste asa?
elyda?esti pe aici?ce zici de chestia asta?
nu vreau incognito sa spun ceva rau,mi-e frica sa iti dau vreun sfat, ma gandesc doar ca eu de cate ori ii spuneam sotului meu ca divortez ...venea cu flori sau daca ii spuneam sa plece spunea....bine...fa bagajul fetelor....
am impresia ca ei desi nu se implica in relatia cu copii si isi pierd capul dupa una si alta ....si cu prietenii la bere....se cred stapanii copiilor si cred ca le pot hotari viata dupa viata lor turbata...
tu ,(ca fiecare din noi la momentul respectiv) ai datoria sa incerci sa fie bine,dar nu te lasa influentata de niste aparente pe care el le creaza...si felul cum a spus-o...tu daca vrei vii....daca nu....nu veni...eu oricum plec cu copiii...ca doar sunt proprietatea mea......eu iti doresc din tot sufletul sa iti urmezi calea alaturi de el,dar nu de dragul copiilor,doar daca el te merita pe tine.....
ai grija de tine,de copii,o sa stam cu sufletul la gura sa te asteptam
concediu placut.
elle_seb........deschizi tu capitol nou?
fetelor....unde sunteti?
va puuuuuuuuuup pe toate
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

acum am reusit sa intru sa vad ce mai faceti,am fost plecata toata ziua. INCOGNITO ziua asta a fost ca sa gusti concediul mai cu placere.hai ca undeva in sufletulltau te bucuri de ceea ce faci! cat priveste plecarea la herculane...m-ai lasat fara replica ...eu zic sa ramai distanta si sa-l faci sa se simta...ceea ce este .(poate voi va impacati si apoi eu sunt "aia care-ti jignea sotul").eu stiu asta:te-a ranit si nu mai merita sa fi asa cum erai candva.acum moare de grija? tu bucura-te de concediu ca meriti ,acolo este ffff frumos ceva de"epoca" cu cladiri vechi dar cam darapanate ,dar frumos,aer curat ,deci ....concediu placut si sa ne povestesti cand te intorci! TONSIS tu ce faci? tot obosita?am incercat si aseara sa te gasesc dar nu am reusit .am bantuit ce-am bantuit si m-am lasat pagubasa mai ales dupa ce m-a scos din pepeni cineva care si-a postat un raspuns malitios si deplasat pe un subiect deschis de mine! eu nu inteleg frate! eu caut sa vad ce subiecte sunt si daca nu ma intereseaza nu intru acolo doar ca sa jignesc pe cineva!tu ce mai faci ,ca vad ca tot mai ai neintelegeri cu fostul?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetele!
buna elyda! fostul ....e un ...bou...nu s-a schimbat deloc ,deloc...eu cand am terminat divortul...eram atat de stresata,slabisem, sisi nu era cu mine, antonia era trista,nu manca,nu se juca,nu vroia in parc fara sora ei...si atunci el dupa ce m-a fiert cateva saptamani m-a chemat la o discutie cu avocatii...sa facem un divort de comun acord .si mi-a pus in fata un program de vizita...sa le ia in fiecare weekend...si eu am fost de acord,el a zis ca vrea sa fie asigurat ca le poate lua oricand..si am semnat pentru ca nu mai puteam suporta stresul si balamucul si nefericirea fetelor.si acum trebuie sa ma rog de el de fiecare data cand am vreo aniversare...plus ca vreau nu vreau....ne vedem foarte des....si el continua sa ma trateze la fel...a vazut ca a pierdut....acum eu sunt curva,ma duc la produs...fetele sunt neingrijite....face tot felul de observatii ca sa imi arate ce tata responsabil e....dar de fapt...vine si le ia si le descarca la maica-sa pt ca el e prea ocupat...si fetele vin si spun totul...
incognito...sunt alaturi de tine,ai sa simti ce se intampla si ai sa vezi daca exista vreo schimbare ....petrecere frumoasa!
unde sunt oare celelalte fete?am ramas doar noi 3?
va pup,dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

da, cred ca doar noi mai bantuim pe aici .in privinta fostului cel putin ai confirmarea ca nu ai gresit atunci cand v-ati despartit si asta este un punct pt tine .comportamentul lui de acum este al unui las care stie doar sa te jigneasca si nu merita sa te intristezi pt el. in privinta intelegerii cu fetele este cam greu sa nu le ai la sfarsit de saptamana niciodata?! vezi si acum daca ar fi cu putin bun-simt ar intelege!foloseste si tu cele 2 zile DOAR PT TINE fa lucruri care iti plac ,intalneste-te cu prietene ,plimba-te ,ai ocazia sa te mai linistesti!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna fetele!
Ne vedem la capitolul II.
Rog moderatorii sa inchida acest capitol.

Va pup!

Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput