Anticonceptionale Logest?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Initial creeata de hristina

Foloseste cineva Logestul?
Daca da, v-a influentat in vreun fel ciclul?
Eu am un ciclu de o zi sau doua, cu o cantitate foarte, foarte mica, lucru ce m-a pus pe ganduri.
Asta de cand iau Logest,din decembrie. Nu e normal, nu?
Ma gandesc ca toate reziduurile ce ar trebui eliminate, se stocheaza in organism si pot face , te miri ce chisturi sau fibroame. Aberez?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos



Eu am luat LOGEST timp de 2 ani si jumatate...si sincer a fost super bine..nu am avut probleme si cand venea menstruatia nici nu simteam..nu aveam dureri de burta...nu curgea mulltt ....era foarte bine.
Le-am oprit si dupa trei luni(ca asa am vrut eu) am ramas insarcinata imediat..fara probleme
Deci...sunt ok


mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

As avea si eu o intrebare legata de acest tip de AC. Iau Logest de 2 ani si nu am avut nici o problema de la ele si nici un fel de reactie adversa. Insa de 2 luni a aparut ceva ciudat: ciclul imi vine normal, in ziua in care trebuie sa vina, insa tine doar 2 zile, fata de 3 cat ma tinea inainte, apoi 2 zile nu mai am nimic, dupa care iar revine, foarte putin, e drept, pentru inca o zi. Mi se pare foarte ciudat, nu mi s-a mai intamplat asa ceva. Ati patit vreuna din voi asa ceva? Ar trebui sa ma ingrijorez?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina26 spune:

Asa patesc si eu, dar ciclul nu trece 'de tot'...adica mai curge cate putin in cele 2 zile de dupa. Ce-i drept, eu nu mai iau Logest si am anexita. Zilele astea chiar caut un alt cabinet de ginocologie pentru a-mi face iar analize sa vad ce tratament pot urma pentru anexita.. e tare rau si doare tare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Spuneti-mi si mie cand se ia prima pastila de Logest:din prima zi a ciclului sau din a 5-a, pentru ca nu am inteles foarte bine pe prospect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Eu din prima folie am luat in a doua zi a menstruatiei, in prospect scria ca din prima, dar am uitat eu sa cumpar folie.
Apoi, dupa terminarea lor, 7 zile pauza, in a doua zi de pauza mi'a venit cm iar urmatoarea folie am inceput'o in a 7'a zi de pauza.
eu iau de 3 luni, si asa de speriata sunt de efectele cu kilogramele in plus incat am renuntzat la paiine, dulciuri,prajeli, fast food .. merg pe jos ca nebuna.. dansez juma de ora prin casa every day, asa se face ca dupa 3 luni de logest am slabit aproape 5 kile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns breezy spune:

Va rog mult sa-mi spuneti daca anticonceptionalele Logest protejeaza din prima zi de administrare, (mentionez ca e prima data cand folosesc anticonceptionale,deci prima luna).Le iau la indicatia medicului ginecolog dar am uitat sa-l intreb despre acest lucru si e foarte important...
Va rog, daca se poate sa-mi raspundeti urgent ca sunt foarte stresata...Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Eu ma luat Logest 4 ani. In primele luni m-am simtit aiurea de le ele, ciclu in cantitati oscilante, dureri de cap, simteam ca nu pot respira si ca ma apasa ceva in piept. Faza cu dureri de burta si sani tensionati este regula la mine indiferent de metoda ce contraceptie. Dupa ce corpul a acceptat pilulele (cam 6 luni) a fost ok, cilcu regulat si cantitati mormale de maxim 4 zile.
Numai ca organismul meu a reactionat ciudat cand am intrerup Logestul si dat fiind faptul ca nu am copii aceste reactii adverse nu m-au ajutat.
In primele 2 luni de la intrerupere nu am avut menstra, dupa care au urmat ciluri oscilante de 30 zile pana la 34 zile.- Pentru mine ovulatia este cam greu de urmarit - Trebuie sa recunosc ca au fost si mici dereglari hormonale, pe care tenul meu le-a simtit din plin.
Daca aveti copii si nu intentionati sa mai aveti in viitor, nu sunt probleme foarte ingrijoratoare.
Pentru mine Logestul a fost folositor 4 ani dar este o piedica acum.
Succes in alegerea luata, dar ajutate de medic pentru ca dupa ureche nu se potriveste unei persoane ce i se potriveste alteia.
Suntem diferite in consecinta pilule diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Va rog mult sa-mi spuneti daca anticonceptionalele Logest protejeaza din prima zi de administrare, (mentionez ca e prima data cand folosesc anticonceptionale,deci prima luna).Le iau la indicatia medicului ginecolog dar am uitat sa-l intreb despre acest lucru si e foarte important...
Va rog, daca se poate sa-mi raspundeti urgent ca sunt foarte stresata...Va multumesc anticipat.


Din cate stiu eu nu protejeaza inca din prima zi ( cel putin asa mi s-a spus mie) ci dupa 7 zile nu mai ai nici un stres cu protectia .Totusi nu cred ca-i un motiv sa te ingrijorezi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu stiu ca protejeaza din prima zi; poti intreba si la farmacii;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns breezy spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. M-ati ajutat mult. Sunt nou venita pe forum si sunt foarte incantata ca v-am gasit!

Am vorbit si cu un medic ginecolog azi si el mi-a confirmat ca sunt eficiente din prima zi de administrare in cazul in care le iau din prima zi de menstruatie. Unii recomanda insa protectie suplimentara in prima luna nu pentru ca nu ar fi eficiente (daca sunt luate corect) ci pentru ca multe femei nu sunt obisnuite din prima luna sa le ia corect, altele mai uita sa le ia, altele nu le iau in prima zi de ciclu etc...si medicul nu vrea sa-si asume raspunderea pentru eventuale greseli...
Dar concluzia a fost ca daca sunt luate regulat (la aproximativ aceeasi ora zilnic) sa stau linistita ca sunt protejata de la inceput.

Multumesc inca o data.

Mergi la inceput