Anticonceptionale Logest?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Si eu folosesc Logest de mai bine de un an. Ciclul il am regulat, stiu exact ziua in care trebuie sa vina, nu am avut probleme de genul asta, iar sangerarea e redusa cantitativ si dureaza doar 2-3 zile, insa eu stiam ca asta e efectul anticonceptionalelor in general. Ce nu-mi place mie insa este ca de pe la ultimele pastile am o tensiune in sani teribila, si ma doare foarte rau capul cand sunt la ciclu (inainte de pilule nu ma durea capul, in schimb ma durea burta). Tensiune in sani am avut si de la Triquilar (ce am folosit inainte). Voua vi s-a intamplat asa de la Logest sau alte pilule?

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Miresica de 15 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Am luat si eu Logest acum vreo 2 ani....nu mai retin exact cat timp am luat, cateva luni....dar in afara de prima luna, in toate celelalte aveam mici sangerari cand ajungeam pe la jumatatea foliei....Pana cand m-am trezit cu o super hemoragie, care m-a tinut o luna....am impresia ca asta s-a intamplat imediat dupa ce le-am intrerupt...Mi-a fost foarte rau atunci, abia ma tineam pe picioare, am avut niste dureri de burta ingrozitoare.....medicul mi-a zis ca am avut desprindere de endometru (desi mie nu mi-e clar nici in ziua de azi daca acest diagnostic exista sau nu, pt. ca nu l-a scris, iar de cate ori am pomenit de asa ceva mi s-a spus ca asa ceva nu exista) si n-am avut voie sa fac nici un fel de efort (nici nu puteam, de altfel).
Parerea mea e urmatoarea: degeaba ne intrebam unele pe altele daca ne merge bine sau nu cu un anume tip de AC. Realitatea e ca fiecare organism reactioneaza diferit la AC pt. ca depinde si de secretia proprie de hormoni. Tocmai de aceea AC trebuie prescrise - in mod normal, nu cum se face in Romania- in urma unor analize hormonale amanuntite. Insa la noi majoritatea medicilor -in special ginecologi, cu toate ca AC sunt niste pilule care contin hormoni, deci ar trebui sa fie consultat si un medic endocrinolog!!!- le prescriu cam dupa "ureche". Prima oara cand am luat AC am luat la recomandarea unui dr. endocrinolog, in urma unor dozari de hormoni, si mi-a fost foarte bine cu ele -Mycroginon. Orice altceva am mai luat ulterior mi-a facut rau si tot la Mycroginon am ajuns in cele din urma.
In nici un caz sa nu va treaca prin cap sa luati AC pt ca ati auzit ca nu stiu cui i-a mers bine cu Logest, sau Femoden, sau orice alt tip...!!!!!!! Eu am facut ceva asemanator si regret si in ziua de azi.....multe probleme pe care le am acum sunt sigura ca au fost agravate-daca nu chiar declansate- de proasta alegere a AC.
Inca ceva: sangerarile in timpul foliei sunt normale max. in primele 3 luni...ca si greturile, durerile de cap etc...daca acestea persista si dupa cele 3 luni considerate de acomodare, inseamna ca organismul vostru nu se impaca cu acele pilule si trebuie schimbate de urgenta.
Atentie! Intreruperea AC se face numai la terminarea unei folii, niciodata inainte (adica cand mai sunt cateva pilule de luat, spre ex.).
Si FOARTE IMPORTANT: cititi cu atentie instructiunile si informatiile din cutia AC!!!!!!!!! Sunt foarte importante si trebuie citite toate.



Iepumic

All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Sunt la a patra folie de Logest acum. Sangerarile de care va spuneam, de la sfarsitul foliei a treia (deci din luna a treia de AC) s-au oprit. Ma speriasem putin, am crezut ca am ramas nu stiam ce sa fac, daca nu se opreau trebuia sa ma duc la medic, dar asa...sunt foarte fericita.
Am citit pe diferite site-uri caci sangerarile astea erau normale. Altceva eu n-am...nici dureri de cap, nici tensiune in sani...ma simt foarte bine.


Iepumic sunt de acord cu tine..in Romania AC sunt prescrise in cele mai multe cazuri "dupa ureche". Asa pot sa spun ca mi s-a intamplat si mie. M-am dus sa-mi fac un control al secretiei vaginale. Rezultatul: o raceala. I-am mai spus medicului ca CM nu-mi vine regulat si zice: "Hmm...pai ar trebui sa va dau niste AC, cred ca vi s-ar potrivi Logest-ul". Am ramas putin surprinsa de "potrivirea" mea cu Logest-ul dar uite ca in cele din urma ne-am "imprietenit".

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_kiss spune:

Am si eu o intrebare..iau logest d 7 luni si am auzit k trebuie sa fac pauza o luna.Este adevarat?Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu am luat Logest 6 ani si nu am facut pauza deloc.
Cand am inceput sa le iau am avut cateva zile ameteli si stari de voma,in rest nimic.
Nu mai iau de un an si 3 luni ptr ca vrem un bb.
Pupicei

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Am luat si eu Logest acum 5 ani, timp de 1 an.In a 12 a luna am avut o sangerare cand eram pe la mijlocul foliei si m-am dus la medic. Mi-a spus ca atunci cand se iau anticonceptionale, la 10luni de pastilute, 2 luni se face pauza. Asa ca mi-a spus sa iau o pauza de 2 luni si sa incep iar cu altceva, parca Triquilar.
Problema e ca in acest an, eu am slabit vreo 8-9kg, fara sa-mi dau seama ca din cauza pastilutelor, dar in cele 2 luni de pauza le-am luat rapid la loc. In concluzie am renuntat definitiv la ele.M-am gandit ca daca Logestul, considerat cu efecte adverse minime si f bine tolerat in general, mie mi-a facut probleme, atunci nu are rost sa mai incep cu altceva.
Ciclul era normal, vreo 3-4 zile, dar era f regulat.
Si am auzit mai multe persoane care dupa ce au inceput cu anticonceptionalele au avut ciclul mai redus ca inainte.Eu cred ca nu sunt probleme, dar mai bine intreaba un medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Si eu am luat Logest 2 ani si nu prea am avut mari probleme cu ele doar ca ...si mie imi venea ciclu mai redus din punct de vedere cantitativ si mai putine zile decat inainte de pastile . Cred ca este un lucru normal , mi se pare ca scrie ceva despre asta si in prospectul lor . In alta ordine de idei : cat am luat pastile m-am cam ingrasat si iuneori aveam stari de nervositate ( sunt trecute in prospect la reactii adverse , deci .....) .Dar asa cum ziceau si fetele , fiecare organism reactioneaza in felului lui .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns savarina spune:

Si cumnata mea a luat Logest. A avut toate reactiile adverse mentionate in prospect. Dupa o luna de administrare a facut hepatita, luna in care a avut hemoragie si dupa care abia se mai tinea pe picioare de rau ce ii era. Numai un medic ginecolog , endocrinolog poate recomanda AC si numai dupa analize hormonale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Si eu am incercat acum 2 ani sa le iau ca si tratament pt ovare polichistice ...dar nu le-am suportat imi era tare greata de la ele...de fapt de la toate AC pe care le-am mai incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina26 spune:

Am luat Logest 3 ani de zile si m-am inteles foarte bine cu pastilutele: aveam o zi, o ora fixa in fiecare luna cand menstra venea la fix! Nu mi-a fost rau de la ele si nici nu m-am ingrasat.

Mergi la inceput