Anticonceptionale Logest?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

eu iau logest din 2000(am mai avut si luni de pauza, dupa capul meu, acum 2 ani am nascut, fara prb etc) si m-au ajutat mult-aveam noduli la san, ciclu neregulat etc.nu am suferit cresteri semnificative in greutate,nici nu am slabit.
e bine sa faci analize hormonale, nu toata lumea tolereaza logest, desi ginecologul meu mi l-a recomandat cu caldura.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jinx spune:

am si eu o problema folosesc de 1 an logest si acu cateva zile am uitat sa iau o pastila am depasit termenu de 12 ore si am afcut can prospect am aruncat pastila si am continuat folia respectiva si protejandu-ma dar dupa 2 zile de cand uitasem pastila mia aparut o sangerare minora se poate sa fie o sarcina inca stau ca pe ghimpi pt cva nu am terminat folia dar ma duc la medic poate pan atunci ma ajutati si pe mine va rog mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Si eu folosesc Logest la recomandarea medicului de multi ani ,am luat initial pt un chist ovarian ,care acum a disparut ,sunt foarte multumita de ele.
Intradevar iti regleaza ciclul menstrual si se poate sa iti vina mai putin si eu am patit .




http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucya_blue spune:


AM inceput sa iau si eu anticonceptionalele Logest..si am o nelamurire..una din reactii era diarea..faza e ca n'am avut in cele 3-4 ore cat scrie in prospesc..ci a doua zi..o fi de la pastila sau de la altceva? ar trebui sa folosesc si alta metoda de protectie? merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Fetelor nu mai dati sfaturi aiurea .......


Doctorul mi-a spus : Se face pauza o data la 6 luni de la orice fel de anticonceptionale indiferent de numele lor .6 luni iei 1 nu si tot asa ...corpul trebuie sa faca pauza din cand in cand...

Daca voi nu ati patit nimic de la AC luate dupa ureche nu inseamna ca asa este bine ....


Dar daca u ai ceva nelamuriri cand vine vorba de pastile oricare ar fi ele cel mai indicat lucru este sa vorbesti cu doctorul care ti le-a prescris.

Sanatate multa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui amyarabella

Fetelor nu mai dati sfaturi aiurea .......


Doctorul mi-a spus : Se face pauza o data la 6 luni de la orice fel de anticonceptionale indiferent de numele lor .6 luni iei 1 nu si tot asa ...corpul trebuie sa faca pauza din cand in cand...




NU ESTE ADEVARAT!

acest lucru era valabil la anticoncetionalele de generatie veche, cu concentratie mare de hormoni;

pauza se face cand vrei sa faci bb sau vrei sa treci pe alte metode de protejare;

am intrebat/vorbit cu mai multi medici atat in Germania cat si in Romania ref la subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrax spune:

buna seara, puteti sa ma ajutati si pe mine va rog frumos?
Iau AC(logest) de aproape 3 luni,ginecologul meu m-i le-a recomadat pt chisturi ovariene,si mi-a spus sa incep folia din a-5-a zi de menstruatie. Si as vrea sa stiu daca sunt protejata sau daca este vre-un risc daca intretin contacte fara prezervativ in perioada de dinaintea menstruatiei(dupa ce am terminat folia) sau in timpul menstruatiei ?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza88 spune:

buna...sunt noua pe acest forum...am citit ce ati scris voi, am citit prospectul, dar totusi am o nelamurire...stiu ca este normal sa ai scurgeri intre menstruatii, dar mi-e nici acu nu mi s-au oprit de o saptamana... este prima data cand iau ac...este normal sa ai asa mult timp scurgeri dupa menstruatie?multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui amyarabella

Fetelor nu mai dati sfaturi aiurea .......


Doctorul mi-a spus : Se face pauza o data la 6 luni de la orice fel de anticonceptionale indiferent de numele lor .6 luni iei 1 nu si tot asa ...corpul trebuie sa faca pauza din cand in cand...

Daca voi nu ati patit nimic de la AC luate dupa ureche nu inseamna ca asa este bine ....


Dar daca u ai ceva nelamuriri cand vine vorba de pastile oricare ar fi ele cel mai indicat lucru este sa vorbesti cu doctorul care ti le-a prescris.

Sanatate multa


GAMBATE KUDASI !!!


Mami Amy & bebe Stefan


http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/DSC_0067-1.jpg




Noi nu dam sfaturi aiurea , tu dai.
Lucrul asta se intampla inainte , acum nu mai trebuie sa faci pauza de la AC pt. ca au aparut cele "soft", cu concentratie mica hormonala.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput