Triplu test

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Fetelor am facut si eu TT in sapt 16, la IDS in Constanta. L-am facut si mi-a iesit ok, dar eu nu am deloc incredere in analiza asta. Este o analiza statistica, iti da numai o probabilitate ca bebele sa aibe sau nu una din bolile alea, deci nimic nu e sigur. Poate sa iti iasa bine si in realitate bebele sa fie bolnav, sau invers, poate sa iti iasa prost analiza si bebele sa fie de fapt ok. In cazul asta este de fapt numai un stres cu care traieste graviduta in continuare, si pana la urma se ajunge la amniocenteza, care este totusi o procedura invaziva...
Eu zic ca daca sunteti asa de speriate de TT-ul asta, mai bine nu-l faceti (eu asa simt, ca am dat banii degeaba pe el). Cred ca echografiile facute de un medic bun sunt mult mai relevante.

Tina 28+ cu si mami de Andrei (6 ani si 10 luni)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Mie ginecologul mi-a spus ca acest test se poate face DOAR in saptamana a 13-a, pentru a fi relevant. Mi se pare ciudat, peste tot am citit ca se face mai tarziu. E posibil sa fie vorba despre 2 variante ale testului: una care se face in trimestrul 1, una care se face in trim 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinel2005 spune:

quote:
Originally posted by Tinna S.

Fetelor am facut si eu TT in sapt 16, la IDS in Constanta. L-am facut si mi-a iesit ok, dar eu nu am deloc incredere in analiza asta. Este o analiza statistica, iti da numai o probabilitate ca bebele sa aibe sau nu una din bolile alea, deci nimic nu e sigur. Poate sa iti iasa bine si in realitate bebele sa fie bolnav, sau invers, poate sa iti iasa prost analiza si bebele sa fie de fapt ok. In cazul asta este de fapt numai un stres cu care traieste graviduta in continuare, si pana la urma se ajunge la amniocenteza, care este totusi o procedura invaziva...
Eu zic ca daca sunteti asa de speriate de TT-ul asta, mai bine nu-l faceti (eu asa simt, ca am dat banii degeaba pe el). Cred ca echografiile facute de un medic bun sunt mult mai relevante.

Tina 28+ cu si mami de Andrei (6 ani si 10 luni)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei





Sunt de acord intru totul cu Tina. Si eu l-am facut, la recomandarea doctoritei, si a iesit prost. Foarte prost. Si am facut apoi amniocenteza. Si a iesit bine. Dar citeva saptamini n-am fost om. Iar acum am o minune de spiridus fermecat, sanatos, fara nici un fel de probleme, care in ianuarie face 2 ani.
Daca ar trebui sa decid acum, nu l-as mai face.

Pupici la burtici si sa aveti copii frumosi si sanatosi.


Irinel, mamica de spiridus fermecat Ilinca Ioana (9 ianuarie 2006)


ingerasul lui mamica- poze

www.dropshots.com/ipadureanca " target="_blank">filmulete

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3830fbfcbf3484c97bd14f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">pentru tati, cu drag

_

de umblat umblu ca fiecare:
când vinovat pe coperisele iadului,
când fara pacat pe muntele cu crini (Lucian Blaga, „Biografie”)

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Fetelor, eu nu vreau sa spun ca ce stiu eu e cel mai corect, va povestesc in 2 vorbe experienta mea si a cunoscutilor mei si voi trageti singure concluzii. Voi fi laconica si rece, ca altfel nu pot fi cand vine vorba de acest subiect.Mi-e greu sa vb b despre asta, dar o fac in speranta ca vor fi informate cat mai mulet mamici si ca, in final, fiecare va putea sa isi ia propriile decizii, IN CUNOSTINAT DE CAUZA.

Am o fetita perfect normala, nu am antecedente de Down in familie,am ramas insarcinata a 2-a oara, am facut TT in sapt 16, corelat cu echo facuta in ziua recoltarii ( la eco pliul nucal era 1.1, adica super OK), TT a iesit cu risc de sindrom Down de 1:50.Am facut amnio in tara, la Sfintii C-tin si Elena ( acum nu se mai face amnio acolo, dr Predoi face acum amnio la Medlife). Testul FISH a iesit prost, ca e intr-adevar Down. Am sperat ca e o greseala, am plecat imediat la o clinica din Viena, specializata in medicina fetala si genetica ( FetoMed). Acolo mi-au facut in loc de amniocenteza recoltare de sange din cordonul ombilical ( deoarece acolo e preponderent material genetic al fatului), si in 4 zile am avut confirmarea ca e Down.Eram deja in saptamana 20, adica foarte avansata.

Am luat decizia de a intrerupe sarcina, a fost cumplit, a trebuit sa nasc natural ( de chiuretaj nu mai putea fi vorba).

Trebuie spus ca din punct de vedere al ecografiilor totul parea normal, am fost doar la cei mai buni, Dr Iosup, pe care eu il respect enorm, mi-a spus ca nu vede nimic in neregula.Deci poate sa fie Down si la echo in Romania sa nu se vada nimic.Si asta nu din cauza doctorilor de aici, ci a aparatelor.

La Viena s-a vazut ca BB nu avea os nazal, ca avea lichid in jurul inimii - indicatii de Down.In Romania nu s-au vazut.

Dupa toata nebunia prin care am trecut am avut ocazia sa cunosc multi parinti de copii cu Down si am aflat povestile lor. ( Asociatia UpDown).Din pacate ei nu au avut ocazia sa isi ia decizii in cunostinta de cauza, in marea majoritate a cazurilor mamicile au facut TT care a iesit OK, evident ca nu au facut amnio, dar acasa au copii bolnavi.

Ce spun este ca intr-adevar TT e un indicator statistic, ca are corectitudine de 70% ( 30 % marja de eroare e ENORMA, din pacate).Dar daca e facut si arata rau, AR TREBUI facuta in mod obligatoriu amniocenteza. Daca rezultatul e bun, cu atat mai bine, ii multumim Domnului ca e totul OK. Iar daca nu e OK, macar parintii pot lua o decizie in cunostinta de cauza. Eu nu spun ca odata ajunsi in situatia mea, parintii ar trebui sa decida sa faca asa cum am facut eu ( intrerupere de sarcina). Fiecare isi face propriile alegeri, dar mi se pare corect sa avem toate informatiile inainte de a le lua.

Daca aveti intrebari la care sa pot raspunde, as fi bucuroasa sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Buna!
Sunt o gravida de 18 saptamani.ieri mi-a venit rezultatul de la TT,facut la CMU.
uitati ce scrie:
"The calculated risk for Trisomia 18 is 1:1780,which indicated a low risk"
"The corrected MoM AFP(0.98) is located in the low risk area,for neural tube defects"
si acum,cea mai importanta:
"Biochemical risk for Trisomia 21- 1:282
Age risk -1:430
" si apoi,"The calculated risk for Trisomy 21 is below the cut off which represents a low risk"
medicul meu zice ca e super ca e sub 1:250..eu vad insa ca riscul meu e peste cel al varstei....ma ajutati?Mentionez de asemenea ca inre ecografie si TT a fost un decalaj de 2 saptamani...nu am inteels de ce medicul a luat decizia asta,sa fac TT fara o eco recenta!
Apoi,cei 3 markeri sunt in limite normale;uitati valorile
AFP 31.3 Iu/mL,valori normale sapt.15-16 13.75-47.5;sapt.16-1715.81-54.62
HCG 27.895 Mlu/mL,valori normale sapt.11-16 6140-103000,sapt.16-21 4720-80100
Estriol liber 1.0 ng/mL,valori noemale sapt.15-16 0.57-2.47,sapt.16-17 0.73-3.198
Asa scrie la mine eu aveam la momentul analizei 16+1 sapt dupa UM si 15 sapt+4 dupa cum e dezvoltat BB.
De ieri sunt suparata si..nu stiu efectiv ce sa fac...sa fac amniocenteza?


REVELION 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Fetelor, acum vin si eu cu intrebari. M-a programat dr la o ecografie in sapt 11 (am avut o sarcina gemelara, a ramas una singura in evolutie), vrea sa vada ce s-a intamplat cu cea care s-a oprit, mi-a zis ca tot pe atunci o sa fac si dublu test!!(o sa completez mai intai nu stiu ce formular apoi testul, n-am inca data exacta) iar mai tarziu, prin saptaman 20 sunt programata la eco morfofetala. Cumnata mea a facut eco morfofetala in sapt 13/14 si mi-a zis sa fac neaparat sa stiu acum daca e ceva in neregula cu bebe ca la 20s e muuult prea tarziu. Oare triplul test asta e de ajuns? Trebuie sa fac si o morfofetala in curand?

Eu simt ca bebe e bine, dar as vrea un sfat.

Merci mult si sarcini usoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankka spune:

Irinel aveam o intrebare despre indemnizatia pt gemeni (despre care spuneai ca stii ceva), am incercat sa scriu mesaj privat dar nu am reusit si nu stiu alta solutie de a intra in contact cu tine, asa ca te-as ruga sa imi scrii tu daca poti.
Ma scuzati ca mesajul meu nu are legatura cu subiectul.
Dar totusi ca sa scriu si eu la subiect, am facut si eu triplu test, dar medicul a zis ca nu este foarte concludent si poate sa dea rezultate aiurea, dar totusi ei recomanda acest test, si daca iese prost atunci te trimit la amniocenteza, care se pare ca este mai aproape de adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costina25 spune:

Buna sunt noua pe aici si ma numesc Costina Elena. Am si eu aceeasi problema. Am facut TT la Romar Polizu si a iesit risc pt Trisomia 21 de 1 la 174. Doctorul meu (Pascal Basile) a zis sa nu-mi fac griji ca la eco bb e ok, insa n-am putut sta linistita si am facut amniocenteza la Medlife cu Dr Predoi. Acum astept raspunsul. Sunt tare stresata.N-am avut antecedente in familie si am doar 25 de ani. Dr Pascal mi-a zis ca din 25 de teste 20 au iesit prost si ca ar fi o problema cu laboratorul de la Romar.
Pana iau rezultatul, imi trec prin cap tot felul de idei si nu ma pot linisti deloc. Sarcina are 25 de sapt. Sa speram ca e bine, astfel nu stiu daca s-ar mai putea face ceva... mi-e groaza sa ma si gandesc... A mai facut cineva TT la Romar? Dar de Pascal Basile ce parere aveti? E un medic bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GetaPopa spune:

Din cate am inteles eu pana acum, acest TT nu foloseste realmente la nimic.
In cazul meu totul a fost fff bine (analize de sange, eco etc) pana la acest TT. Din cauza ca mergem la 2 doctori in paralel, am facut TT de 2 ori. Primul a avut un rezultat foarte bun, al doilea (facut la un interval de 10 zile) a indicat un rezultat f prost (risc trisomie 21 - 1/155). Diferenta intre cele 2 provine numai din interpretarea cu ajutorul softului, in amble cazuri valorile celor 3 substante fiind in limite normale.
Acesta este motivul pt care spun ca nu foloseste la nimic.
Daca faceam TT doar la primul laborator, acum statem linistiti pregatindu-ne de morfofetala, nu?
Daca il faceam numai la al doilea laborator, aveam 2 variante: amniocenteza sau repetare TT, corect? Si chiar daca repeti, si ai un TT cu risc scazut tot nu vei putea ignora complet rezultatul cu risc scazut.
Mai mult:
la unul din laboratoare a fost suficienta o eco "veche" de 10 zile, la celalat a fost nevoie de eco din aceeasi zi. Intre timp a mai fost la 2 laboratoare: SANADOR - max 48 ore, spitalul Titan: maxim 10 zile.
Sa imi fie iertat, dar mie imi suna a bajbaiala si lipsa de profesionalism.
Cel mai probabil, noi vom face amnio si, la urmatoarea sarcina, vom "sari" peste acest TT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

Dragele mele
DT si TT mi se pare ca le facem asa de dragul de a mai arunca niste bani pe fereastra si dupa cum ati vazut si voi in josul paginii scrie ca are o valoare statistica si nu una diagnosticala deci pana la urma D-zeu cu mila. si asa cum ati spus si voi unele teste au iesit negativ si sau nascut bb-ei cu probleme si vice versa deci pana la urma parca este o loterie
Va urez sanate maxima sa auzim numai si numai de bine

Mergi la inceput