Triplu test

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Poate stie cineva care sunt limitele normale la urmatoarele analize.
Mie mi au iesit in saptamana 16 urmatoarele rezultate:
AFP-ELFA Method 33.18 lU/mg
Beta HCG ELFA methon 66867.42 lU/mg
Free ESTRIOL-IMUNOLOGY- TIE method 0.85 ng/ml.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaPop spune:

si eu sunt terorizata de TT. teoretic tb sa-l fac saptamana viitoare. am o prietena gravidutza in SUA, sotul ei e medic. m-am sfatuit cu ea si ea zice ca in SUA nu se face testul asta pt ca are relevantza de 1%. 1%, fetelor, asa zic americanii! la ei se face doar aminocenteza sau nu se face nimic. numai in Europa s-a creat psihoza asta cu testul asta fara noima. prietema mea face echo lunar si doar daca e ceva suspect la echografie coroborat cu celelalte elemente( vasta mamei, etc) atunci se recomanda aminocenteza.
nici eu nu stiu ce sa mai zic. e inuman sa stam in stressul asta, de ce se mai face testul daca e plin de incertitudini? cred ca suntem o generatie de cobai pt testul asta. dupa cativa ani se va face o statistica si se va decide scoaterea lui sau , poate, cercetatorii vor descoperi ceva nou, vor imbunatati testul. vorba mamei: pe vremuri nu mai facea nimeni nici un test, nici o echo si munceau la camp, beau vin si mancau slanina sau nu aveau ce manca. si slava Domnului, marile genii de la sat se trag. cred ca stressul asta din vremurile pe care le traim ne face cel mai mult rau.


http://bd.lilypie.com/aiOCp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Daca ti faci testul fa l in doua locuri simultat eventual Medlife-Grivitei- NU AI NEV DE PROGRAMARE SI LA gENETIC lAB.
cOSTA MAI MULT dar cred ca pentru linistea ta merita.Eu ... uite l am facut la no name si stau cu un super stres acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Buna fetelor
eu nu vreau sa intru in polemici acum pe aici despre TT, vreau doar sa va zic ca se face GRATUIT la IOMC ( spital Emilia Irza , laborator etajul 1).
Eu l-am facut acum 2 ani si se mentine inca gratuit, sapt viitoare il fac din nou, tot acolo.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Multumesc frumos.
Merg si eu maine acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Ati mai auzit sa se faca triplu test fara sa fie necesara ecografia de la gineco? Avem o clinica in oras si am auzit ca fac si ei TT. Am dat tel si mi-a spus ca nu e necesara eco, ca ei recolteaza sangele si il trimit la Bucuresti unde se face calculul si interpretarea....
Eu stiam ca la TT trebuie si o eco cat mai recenta....

bebe Adrian 20.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

da, trebuie si eco chiar facuta in aceeasi zi sau cu 1 zi inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Buna seara,
am fost azi si la GENETIC LA sa fac TT.Rezultatele le iau cel tarziu Joi.De la MEDLIFE le primesc saptamana viitoare.
Sambata merg la Dr Pop Adrian la o eco performanta.
Am intrebat pe cei de la LABORATORUL MATEI BASARAB acolo unde mi a trimis mie Dr ginecolog care ma urmarea pana acum care sunt factorii de care au tinut cont la TT.Iata raspunsul:
"Buna dimineata,

O parte din factorii luati in calcul ii gasiti pe fisa de rezultat. Cei mai importanti, pe langa rezultatul celor trei analize sunt varsta sarcinii (in cazul in care exista o ecografie facuta programul foloseste automat varsta ecografica a sarcinii la data recoltarii), varsta mamei, greutatea mamei si restul datelor cu privire la mama: fumatoare, diabet, copil anterior cu probemele pentru care se face screeningul. Datele sunt interpretate statistic de un software de origine englezeasca in functie de niste mediane stabilite in laboratorul nostru pe baza datelor tuturor clientilor nostrii cu triplu test.
Triplul test nu este un test diagnostic ci unul de screening, avand limitarile lui: o limita de detectie de 70% pentru o rata de 5% fals pozitiv.


Cu stima,
Adrian Zotica"

Stiti ca eu v am spus ca:
mi a iesit TT pozitiv 1/70.Sotul meu are 30 de ani.Nici unul nu am avut antecedente in familie.La eco toate au iesit normal.Am observat ca in TT era ceva in neregula.Stiu ca la acest test se tine cont de varsta mamei, antecedente in familie,greutatea mamei si saptamana de sarcina.Deasemeni trebuie corelat si cu o eco facuta in aceeas i zi cu recolarea sau cel tarziu la 24 de ore.
Laboratorul care mi a facut TT ul este necunoscut- MATEI BASARAB- si am observat ca: La recoltare varsta sarcinii era 16 sapt si 4 zile PERFECT ADEVARAT DAR ECO MI AU TRECUT O la 17 sapt si 3 zile- 1 SAPT DIFERENTA De aici a rezultat ca copilul arata mai mic(la rez din sange) fata de ECO- SE PRESUPUNE CA ECO SI RECOLATAREA S AU FACUT O DATA.Lucru neadevarat eu facusem eo cu o sapt inainte, sarcina avea 15 sapt si 6 zile, ca ei sa mi recolteze.
Apoi nu la Lab mi s a recoltat sangele ci la Clinica Vital.Poate toate aceste nereguli au dus la un rezultat FALS IAR EU PLANG DE TREI ZILE INR UNA.Nu mai stiu ce sa fac.

Intrebarea e :
CAT DE CORECT MI A FOST FACUT TT la acest laborator????

Ma rog la DUMNEZEU ca rezultatele ce urmeaza sa le primesc sa fie in regula si BB sa FIE SANATOS.
Asta va doresc si voua: BB i SANATOSI si mult noroc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Dragele mele,
am primit azi rezultatele de la GENETIC LAB- TT negativ ADIK OK.
De la MEDLIFE am primit doar rez analaizei de sange (AFP,beta HCG si Estriol Liber) care sunt aceleasi cu cele de la GENETIC LAB.
Interpretarea de la MEDLIFE o primesc abia Joia viitoare dar ACUM SUNT CONVINSA CA TOTUL E OK.
Sambata merg si la Dr Pop Adrian pentru o ECO 4D de 20 de saptamani.
Daomne ajuta sa fim sanatoase si BB ii la fel sa ne bucuram unii de altii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyname spune:

fete fetelor, ma inspaimanta TT. peste 2 sapt tre sa il fac si eu. ma ingrozeste ideea, chiar nu mai stiu ce sa zic. la medlife se fac corect analizele? de ce ne pun sa facem un test care ne tine toata sarcina pe jar? la eco morfologica de 12 sapt pliul nucal la 1 mas a fost 1,88 la a 2a = 1.12, la a 3a= 1.79. dr nu mi-a zis de o alta eco pt TT, adica din sapt 16. oare tre sa fac alta? la medlife cu cat timp inainte trebuie facuta eco?

yuyu

Mergi la inceput