papiloma virus

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Si eu am avut asa ceva mai demult dar.... am fost la derma si mi-a facut badijonari cu podofilina si am scapat de atunci nu a mai reaparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Tocmai am citit intr-o revista povestea unei fete de 27 de ani care a murit de cancer cervical datorat unei infectii cu HPV. Ce m-a socat a fost ca in articol scria ca virusul papilom uman se poate lua si prin contactul piele-piele , deci folosirea prezervativului nu exclude posibilitatea infectarii. se pare ca 25% din cazurile de infectare au avut loc in ciuda folosirii prezervativului. Credeam ca doar herpesul genital se poate lua astfel dar uita ca si HPV



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

am citit tot ce s-a scris mai sus,dar nu prea m-am lamurit deloc....sunt insarcinata in 20 saptamani,pe la 8 saptamani am fost internata in spital pt ca pierdeam sange,a fost ok pana la urma dar m-am intors din spital cu o "iritatie vaginala"..nimic grav mi-a spus doctorita care mi-a dat o crema....dupa o luna de la externare cand am fost la control mi-a spus ca am veruci genitali
i-am pus o gramada de intrebari doctoritei dece?cum?de unde? ce se poate face? mai ales ca de cand am ramas insarcinata eu nu am mai avut contact sexual din motive de siguranta (tot la recomandarea doctoritei gineco)...nu m-a lamurit in nici un fel mai ales ca sunt speriata ca acest virus se poate transmite si la copil,mi-a spus doar ca ii va extirpa dupa ce nasc si pana atunci NIMIC!!!!nu mi-a dat sa fac nici un test ,nici o analiza nimic.
va rog sa ma sfatuiti si pe mine ca nu stiu ce sa fac,oare ar fi bine sa-mi schimb doctorita? oare e cazul sa stau pasiva fara sa fac nici o analiza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

DanaD29, eu am dus la bun sfarsit o sarcina desi eram purtatoarea acestui nenorocit de virus, dar e adevarat ca am nascut prin cezariana ca sa nu infectez copilul. dar doctorita mi-a zis ca nu obligatoriu se va infecta copila, dar ptr. siguranta 100% am optat amandoua ptr. cezariana si am o fetita de 1 an si 9 luni super sanatoasa si frumoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Ptr. linistea ta mai consulta si alt medic gineco.
Daca esti din Bucuresti ti-o recomand cu caldura pe dra. Tarlea Virginia, eu sunt sub observatia ei , mi-a urmarit sarcina ,am nascut cu ea si in continuare merg pe mana ei si bine imi merge....adica am un col super, desi saracul a suferit multe interventii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Intrebarea mea este: ai scapat de Hpv?



quote:
Originally posted by kamiska

Ptr. linistea ta mai consulta si alt medic gineco.
Daca esti din Bucuresti ti-o recomand cu caldura pe dra. Tarlea Virginia, eu sunt sub observatia ei , mi-a urmarit sarcina ,am nascut cu ea si in continuare merg pe mana ei si bine imi merge....adica am un col super, desi saracul a suferit multe interventii.

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Adela scuze ca raspund asa tarziu.
Nu stiu daca am scapat de HPV ca abia peste 2 sapt merg sa fac tipajul viral si o sa aflu, cert este ca am facut coploscopie si colul meu arata perfect


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionasiu spune:

si eu am un asemenea virus,am avut niste condiloame pe care le-am indepartat cu podofilina iar cele care se aplatizeaza mi s-a recomandat electrocauterizarea nu am simtit nimic.sapt viitoare ma duc sa fac iar testul pap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:


am mai scris mesajul asta si la alt topic, dar vreau sa fiu sigura ca primesc un raspuns saptamana asta.

Acum un an jumate am reusit sa scap de condiloame, dar au reaparut saptamana trecuta. evolutia e f lenta. Acum sunt in Cluj si nu stiu la ce doctor sa ma duc, prefer femeie.
Cine e din Cluj rog sa imi recomande pe cineva si un loc unde sa fac un test PAP. eventual cam care sunt preturile. Ma gandeam sa ma duc la Interservisan imediat dupa ce mi se opreste menstra. Va rog mult sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

fetelor ce ma fac?am facut papanicolau pt ca de obicei fac investigatii dar acum rezultatul este acesta
: -satisfacatoare pt evaluare
-caracterizare generala :modificari celulare benigne
-modificari reactive asociate cu:inflamatie
-evaluare hormonala:pattern hormonal compatibil cu varsta si anameza
-citodiagnostic babes -papanicolauclasa:pap 2 suspiciune de infectie HPV,rog repetare peste o luna ,frecvente celule cianofile si mai departe nu inteleg,dar doctora mi-a recomandat sa facem citologie in mediu lichid cu tipaj viral iar maine dim am programare pt HPV din cunostintele voastre ce imi puteti spune despre interpretarea testului,sunt tare disperata.
la secretia vaginala in afara de candida nu au fost alte modicari,va multumesc mult si astept raspuns
sanatate

oprescu

oprescu

Mergi la inceput