papiloma virus

papiloma virus | Autor: adella

Link direct la acest mesaj

buna,
am citit despre papiloma virus si m-am sperita ingrozitor. sunt disperata ca acum cateva luni in urma mi-am facut analizele si nu aveam nimic, iar acum ca s-ar putea sa am asa ceva. se pare ca sotul meu a avut o relatie cu o tipa care l-a anuntat ca e infectata cu acest virus. sunt disperata si astept rezultatul analizelor.stiti un doctor bun? merci.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna!
Da eu stiu o doctorita foarte buna ( e doctorita mea care m-a ajutat foarte mult .....citeste povestea mea la CERVICITA, si eu am acest virus ). Pe doctorita o cheama Tarlea Virginia si o gasesti si la Centrul Medical Sanador, faci programare la ea si e foarte buna. Poti chiar sa-i spui ca a recomandat-o Camelia Ivaschescu ( dansa ma cunoaste foarte bine....am si nascut cu dumneaei ).

Bafta si sanatate !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

am o intrebare - ce simptome sau ce apare in aceasta boala?
nu de curiozitate ci o prietena de a mea mi-a spus ca i-a aparut o chestie(forma de iglu a denumit-o ea- marime 3 mm diametru) intre labii, spre anus, fara alte simptome sau alte astfel de aparitii de o jumatate de an incoace.
a fost la un doctor gineco si la unul dermato si i s-a dat un tratament cu antibiotic si inflamator.
chestia nu a disparut ci si-a modificat marimea(s-a micsorat - 1 mm diametru) dar atit.
doctorul gineco i-a recomandat ca daca nu dispare sa revina pt cauterizare. prietena mea ma intreaba daca nu poate fi o alta problema?
voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Multumesc mult pentru mesajul tau.
Vineri am programare chiar la doctora de care mi-ai spus tu, iar astazi astept rezultatul de la Papanicolau. am sa-ti spun ce am facut vineri.

quote:
Originally posted by kamiska

Buna!
Da eu stiu o doctorita foarte buna ( e doctorita mea care m-a ajutat foarte mult .....citeste povestea mea la CERVICITA, si eu am acest virus ). Pe doctorita o cheama Tarlea Virginia si o gasesti si la Centrul Medical Sanador, faci programare la ea si e foarte buna. Poti chiar sa-i spui ca a recomandat-o Camelia Ivaschescu ( dansa ma cunoaste foarte bine....am si nascut cu dumneaei ).

Bafta si sanatate !


kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Buna ,
Din cate am citit acest virus(papiloma virus) se ia doar pe cale sexuala? Cunosc pe cineva care dupa ce a facut in urma cu 6-7 luni o operatie (pentru un chist), la primul control i-a gasit acest virus. Cei drept a avut raport sexual cu un singur tip, care se pare ca nu era bolnav. Intrebarea mea este: mai sunt si alte cai de a contacta acest virus?
Ce v-a spus doctorul?
Merci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Din cite am citit eu acest virus se ia numai pe cale sexuala si numai in 2% din cazuri se poate lua din tolete, piscine sau saune... acum nu stiu, am luat acest virus in urma cu ceva ani, la vre-o 2 ani dupa casatorie. Eu, la norocul meu ma incadrez in aia 2% care au 'capatat' virusul (bine cred ca l-am luat in urma unor interventii in spital, ma bucur totusi ca n-am luat sida sau altceva).
Doctorii sunt siguri ca acest virus se transmite 100% pe cale sexuala, asta este dar multe documentatii sustin ca pot fii si alte modalitati de transmitere a virusului.
Ai grija de tine, si nu uita de controalele anuale. De fapt asta ma cam ingrozeste si pe mine, ma imaginez o babuta batrina tot mergind la control sau alte ori sper sa mai apuc batrinetea (adica sa nu-si faca de cap virusul pina atunci)
Sanatate multa
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Merci Ana pentru incurajare,
Ieri am luat rezultatul de la papanicolau(II), dar pana nu merg la doctor(maine am programare) nu ma pot pronunta. Trebuie sa recunosc ca nu sunt prea linistita. Sper sa nu fie grav si sa pot trece mai usor peste asta. Doresc cat de curand sa fac un copil.
Adella.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

tot nu am stare si mai citesc cate ceva pe net. iata ce am gasit:http://www.romedic.ro/analize_medicale/Papanicolau.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Buna,
Daca puteti sa-mi spuneti ceva de Gardnerella?
Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu am avut vreo 3-4 formatiuni asemanatoare "iglu-ului" descris de Iuliabraila. Sre rusinea mea nu am fost la doctor de la inceput fiindca nu fusesem niciodata la ginecolog (motivatie idioata evident). Cand am fost dupa vreun an mi-a zis ca sunt condiloame (fara nici o analiza) si ca se iau sexual exclusiv! (am tabarat pe barbatu-meu evident, singurul om din viata mea sexuala). Sunt sigura ca l-am luat dintr-o toaleta publica.
Sa revin insa. Mi-a recomandat Condyline pe care nu l-am cumparat din motive financiare. Pe atunci nu stiam de testele pt identificarea virusului Papilloma.... pe Dc a existat insa un subiect identic din care concluzia era ca existenta virusului nu e asa usor de identificat.
Cum a evoluat la mine... am ramas insarcinata, eram terorizata de ideea ca va afecta sarcina etc. Dr mi-a zis (tot fara analize, nimic ) ca "vedem noi spre sf. sarcinii si dac e nevoie le cauterizam". Dupa prima luna de sarcina au disparut, si nici acum nu e nici urma de ele, dupa 1 an si aproape jumatate de la nastere...
Sunt la fel de nedumerita insa referitor la metoda de tratare. Aplicatiile cu podofilina au dat roade in cazul unei prietene, dar am inteles ca se inlatura doar efectul, nu si cauza. Aceasta e de neinlaturat Produce efecte insa numai in perioadele cu imunitate scazuta si de obicei e necancerigen.
Va pup si va doresc sanatate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella spune:

Buna,
V-am spus ca merg la doctor, ei bine ca am fost.Pentru momentu nu se pune problema de Papiloma Virus, pentru ca abia la 3 luni dupa primul contact cu o persoana infectata cu HPV se poate vedea ceva la mine. Pentru moment fac tratamentr pentru Gardnerella(care a iesit la testul Papanicolau) si abia dupa ce scap de asta merg iar la colposcopie. Dubios este ca persoana de la cere se presupune ca am luat-o s-a si operat de Papiloma virus, ma face sa cred ca ori a stiut ca este infestata cu hpv ori doctorul ei este un mare idiot, altfel nu-mi explic.
kamiska ai avut dreptate , doctora Tarlea Virginia este super.
Astept sa vedem cum reactionez la tratament(tratament pe care il urmam amandoi obligatoriu)
Va tin la curent.

Mergi la inceput