Fond de ten fff bun!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by arinna

Eu n-am folosit niciodata fond de ten...si am 38 de ani..daca sunt odihnita arat ca la 20...am incercat si eu de cateva ori sa-mi dau,pentru perioadele grele, sau cand ai zile obositoare si arati"ca naiba"...dar mi se parea ca arat ca o masca... am o intrebare...chiar protejeaza? E daunator aplicat zilnic? pana la urma, o sa am si eu nevoie...dar mi-e frica sa nu afecteze tenul...Si la urma urmei, daca il dau jos si ii sperii pe cei din jur,sau pe mine, obisnuiti de-acum cu "prea frumosul", ce-am castigat?

Va pup...



nici eu n-am folosit niciodata si tot 38 fac anul asta. Am incercat dar ma irita, ma mananca fata, poate nu e ce trebuie. Adevarul e ca nici nu stiu cum sa-l aleg. M-am gandit si eu ca ar cam trebui sa incep sa folosesc, anii trec.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Mi-am luat eu de cateva zile dream matte mousse de la Maybelline. E bun. Ma rog, eu nu prea folosesc fond de ten... dar arata bine pe fata.Eu as vrea un fond de ten translucid. Ma ajutati si pe mine cu asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

dar cum se alege nuanta???? cum stiu ce mi se potriveste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by april

dar cum se alege nuanta???? cum stiu ce mi se potriveste?



in general vanzatoarea iti va da sa testezi 2-3 nuante de fond care crede ea ca se vor potrivi tenului tau.nu-ti ramane decat sa pui un strop de fond pe fata ,iar cel care se incorporeaza cel mai bine(nu e diferenta intre pielea ta si culoarea fondului de ten) este cel potrivit.

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

eu, pentru c-am avut ceva probleme la viata mea cu tenul, sint extrem de circumspecta si incerc sa aflu cit mai multe cind e vorba de produsele pentru ingrijirea tenului.
Cu siguranta un fond de ten de calitate este benific, pentru ca il protejeaza de agresiunea mediului, soare, praf, poluare. Asa ca eu folosesc fond de ten si incerc sa ma axez pe produse care imi fac mie bine. Si chiar daca dau un ban mai mult, consider ca merit, vorba reclamei de la l'oreal
Tenul meu e acum normal spre mixt si folosesc 2 fonduri de ten in functie de anotimp. Vara folosesc clinique, stay true make-up formula, iar iarna folosesc diorlight.
Insa inainte de a aplica fondul de ten imi curat fata, imi dau cu o crema hidratanta, neaparat cu factor de protectie solara si de-abia pe urma cu fondul de ten. Si rezultatele se vad, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ca fondul de ten NU dauneaza prin folosirea lui zilnica sta marturie chiar fatza mea...Eu il folosesc de pe la 15 ani cind incercam sa imi acopar cu el semnele de la acneea juvenila (ce bleaga eram!) si mai tirziu am ramas cu obiceiul de a-l folosi. Intotdeauna insa aveam grija sa folosesc crema hidratanta inainte, asa cum spune si Ortansa (ca sa-mi protejez pielea). Si pina in ziua de azi (~17 ani mai tirziu) nu se vede nici un efect negativ. Pielea mea arata super fain. Nici macar riduri nu am.

De retinut insa ca fondul de ten nu protejeaza impotriva soarelui decit daca contine factor de protectie SPF.
Nu folositi prea mult, ca sa nu se asfixieze pielea...
Eu de multe ori il pun doar pe locurile cu probleme si daca e culoarea potrivita, nu se va vedea diferenta.

Vara, cind pielea transpira din abundenta, e bine sa-i mai dati o pauza ...Stati la soare si "luati" un pic de bronz mai bine si lasati tenul sa respire in voie...

Nu exista "cel mai bun produs". Fiecaruia i se potriveste altceva, functie de tipul de piele. Cel mai bine e sa testati personal.





**************************************************************
Share your knowledge! It's a way to achieve imortallity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Blue_rain, un fond de ten translucid este Vialumiere de la Chanel.Eu il folosesc de ceva timp si ma declar multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

Eu folosesc Dream Matte Mousse de la Maybelline si e f. bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

ca tot veni vorba,fetelor care folositi dream matte mousse de la maybeline,ati observat cumva o reactie neplacute din cauza acestiu fond de ten?Eu si inca 3 prietene ale mele ne-am umplut de cosuri la cateva saptamani de folosire a lui.Mie mi se pare ca are cea mai mare putere de acoperire fata de orice alt fod de ten si ma incapatanez sa nu renunt la el, sperand ca cosurile au aparut din alte motive.Totusi,la voi cum sta treaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ce coincidenta, si eu mi-am luat exact acelasi fond de ten, intamplator,pe ala mi-au cazut ochii, pana acum nu am mai folosit, l-am probat si mi-a placut...Dar nu am inceput sa dau serios...Nu stiu ce sa zic...

Mergi la inceput