Muzicieni DC (2)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Ciao fetele!
Nu am mai scris de mult....

Sabina iti raspunsesem si mi-a picat netul,apoi n-am mai avut dispozitie sa o iau de la capat... ti-am "urmarit" postarile vis-a-vis de Lituania,apoi am vazut o emisiune pe cultural despre Lituania,vazuta de un scriitor,poet...medic,sibian unde se regaseau cele povestite de tine.Te felicit!
ah,inca ceva,cand vizionam emisiunea am senzatia aceea de deja vu,datorita tie.
Mi-am descarcat Sibelius,nu stiu daca e ok,am sa-l rog pe sotul meu sa verifice zilele astea.daca ai face-o pdf as lista-o usor.
Apropos de compozitii....ai auzit cred de faza cu cei 100 de E oferiti profesorilor pentru carti...eu mi-am propus sa iau de ei partituri...in speta partituri romanesti,asa mi se pare mie ok,fata de voi,fata de Romania si de muzica buna care se compune la noi...si ce crezi,am mers intr-o librarie care avea contact cu editura muzicala,unde nu am prea avut ce alege...am gasit o piesa de-a Dianei Voda si ceva combinatii de percutie + alte instrumente ale Mihaelei Vosganian...cu toate ca a compus cu succes zic eu si Dora Cojocaru si Doina Rotaru si Stefan Niculescu,si Vieru.....lista poate continua.
Acum astept o piesa a Violetei Dinescu pentru cor si percutie,e pe drum,iar daca nu ajunge cu posta o ia frate-miu ca are turneu cu Tabu peste o saptamana.
Am fost tare trista ca nu am gasit publicati acesti compozitori,poate ma dumiresti tu de ce.
M-am saturat sa lucrez piese scrise cu stiloul,e foarte obositor,mai ales ca nu am decat nistwe xeroxuri amarate.

Si-acum sa va zic despre concertu care l-am avut la Fila in 23.06:
a fost misto de tot,am facut material nou,am venit dupa o pleiada intreaga de de percutie in aceasta stagiune,responsabilitatea si stresul care ma apasau au fost enorme.
Totul a iesit ata,o sa incerc sa va trimit cumva inregistrarea,poate in septembrie...in 31 08 am intalnirea de 20 de ani le da liceu unde o sa vina cativa "bucuresteni".
Cel mai mult m-a impresioant tipul care aranjeaza scena(unul din ei),care are liceul de muzica,am auzit ca a fost foarte bun instrumentist in liceu,dar deziluzia admiterii la cons de pe vremea raposatului l-a facut sa abandoneze.
Ei bine tipul a iesit din sala profund emotionat...il stiu de 25 de ani,dar nu l-am mai vazut asa...m-a aplaudat pe mine pana la la cabine si mi-a zis ca el a vazut multe ansambluri de percutie dar asa ceva nu a mai vazut niciodata....am zis ca ma imbat cu apa rece...ca ce conteaza parerea lui,dar a treia zi am venit dupa instrumente si tipul mi-a intarit din nou,ne-a felicitat si rasfelicitat....si ii pare foarte rau ca nu ne-a luat in seama mai mult ca s-ar fi implicat mult mai mult(ne-am facut scena singuri,de aceea ordinea pieselor a fost in functie de aranjamentele instrumentelor).
In fine ma simt implinita,am facut-o si pe asta....

Inca o povestioara care m-a detrminat sa scriu acu seara...
Eu si sotul meu am fost invitati aseara la o terasa in oras...ok...copiii au ramas cu maica-mea.Cand s-a lasat seara a inceput un fel de festival "house parade" in apropiere cu proiectii laser,galagie multa,etc.
Mama si copiii statea in crte sa se racoreasca....la un moment dat Daniel a zis ca nu mai suporta muzica asta,ca o....asa si pe dincolo....la care Angy,sfatuitoare,filozoafa...catre maica-mea:
"Trebuie sa ne intelegi,ca noi, instrumentistii de muzica clasica suportam foarte greu muzica de proasta calitate!" la care maica-mea a trebuit sa se ridice de pe scaun si sa se duca in fundul curtii sa rada in liniste,imi povestea ca se simtea rau,ca ii urcase tensiunea de la caldura,dar cand a auzit-o pe Anguy nu s-a mai putut abtine...ca doar are trei ore de vioara in total...

Cu poanta lui Angy,v-am pupat si sper se ne vedem pe forum mai des!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow, ati readus subiectul pe pag 1
angy, super tare faza cu cei doi muzicieni vezi ce inseamna sa fie urechea educata de mica
sabina, cat mai ai?
noi suntem bine dar nu avem nimik de raportat dpdv muzical
va pupam

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Monicaaaa!!! E ziua Sabinei,azi.

Sa-i uram impreuna: La multi ani si tot ce isi doreste sa i se implineasca!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

La multi ani! SABINA

eu si angy(iti multumesc de pont si te si pe tine si pe cei doi copilashi) iti cantam in "cor"

multi ani traiasca, multi ani traiasca
Laaaaa, multi ani!
Sabina sa traiasca, Sabina sa traiasca
Laaaa, muuulti ani!

multa sanatate, sarcina usoara in continuare, nastere usoara si bb sanatos si pe tine si pe sofia

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

multumeeeeeeeeeeeeesc!
Angy e Totala!!!
rad si-acuma cu lacrimi!
mai, nu stiu ce nu se publica.:(Ediotura Muzicala zace.Nu sunt fonduri, nu stiu ce e exact....in fond, ar putea cineva sa le scrie la computer si gata...macar atata!

noi suntem bine, mai am vreo 35-40 de zile asa:)))sarcina asta am simtit-o mai abitir decat la Sofia.Atunci eram fulfuletz.Acuma...m=am si ingrasat cam mult, au fost caldurile...bebe e cu capul in jos, si apasaaa.Sofia era pelviana.
dar in afara de asta nu avem probleme.stau cumintica si clocesc:)


voi ce faceti in vacanta?

<Monica, voi cum mai sunteti? si pe unde ?
va pup.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sabina, lasa bine ca esti sanatoasa si tu si bb asta-i cel mai important, kg-mele le dai tu jos cu monti la cat este de ambitioasa(dupa alaptat)
noi suntem bine...in tarile calde


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Of,abia am gasit subiectul!
Doamne ce lenese suntem!

Azi pe la ora 13 am primit mesaj de la Sabina ca a venit bb Gheo,e foarte bine,are 2,9 kg, scor A. 10.
As fi scris imediat,dar nu am avut curent

Ma bucur mult pentru ei si ii uram la Be Gheo Bun venit pe lume! Sa cresca mare si sanatos,sa ii bucure pe parinti!
Sabinel, felicitari si refacere rapida!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

wow...a nascut sabina...
bine ai venit pe lume bb gheo , sa-ti dea Dumnezeu tot ce-ti doresti in viata...sabina refacere rapida si sa ne spui cum a fost intalnirea celor 2 fratiori
angy, multam de veste...esti prima de la care aflu
bafta sa aveti un an scolar plin de succese si tu si copilashii tai


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

tot eu, din an in Paste...
Sabina,poate ne mai citesti din cand in cand....
Felicitari pentru Be Gheo inca odata am vazut pozele,e un frumusel,mey sa sti ca Sofia are dreptate,e un adevarat print.
apropos La multi ani pentru Sofia! Sa aiba in viata tot ce isi doreste!
dar auzi? E in 11 septembrie? Adica in aceeasi zi cu mine???
Eu mi-am sarbatorit azi ziua impreuna cu Angy...cum e obiceiul...eu in 11,ea in 18 si tinem la mijloc, ca tot aceeasi vin si la mine si la ea.
Mey fiul lui frate-miu, ma uimeste,face in octombrie 2 ani si azi dupa ce auzise La multi ani cantat de copii,pt Angy,a inceput sa fredoneze, sa silabiseasca cum putea el,dar n-a gresit tonalitatea...s-a bagat sub masa si canta "tzine sa taiaca" melodic perfect....mama lui de copil,ca si Dany...of ce n-am avut eu auzul lor :))))))

Monica,ai intrat in activitate? hai ca-s curioasa rauuu...abia astept!
Pupici lui Alex si Ruxi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

angy, La multi ani si tie si printesei(anticipat) sa fiti sanatoase amandoua si sa va dea DD tot ce va doriti.
eu inca nu am inceput activitatea, tot la vatra sunt
La multi ani! si Sofiei, sa creasca mare si sanatoasa si sa aibe grija de fratiorul ei
sarbatoritele

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput