Comentarii despre restaurante (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Pai io asa stiam :)))...ca e local de 70 - 80...hmmm..as fi stiut daca era vorba de 120, adik ma rog daca ii pui si pe la bucatarie, toalete, cine stie.
Elite - eu personal nu mi-as face nunta acolo.
Romanian catering - am fost acolo la vreo doua evenimente, dar in calitate de invitat si asta acum vreo 3 ani...so....asa ca aspect e curatel si dragutel dar mie una de exemplu nu imi place treaba cu impusul DJ-ului. Intreab-o pe Steluta care a facut nunta la Caro tot asa cu DJ impus de local...de era sa il taiem in bucati :))
Mi se pare o mare mare mare magarie sa te bagi in viata omului la un aspect asa important cum este muzica.
Calipso - nu stiu nimic de el, dar krelia face acolo, poate te lamureste ea.
Ce mai stiu eu de 100 - 120 - Herastrau - saloanele (dar au tavanul cam mic), Laguna Blue (numai duminica), 80 - hai sa zicem 90 da maxim 90 Casa Ardeleneasca (eu zic 70 -80 lejer); Casa Doina - mai scump da frumos si merita banii;


quote:
Originally posted by scumpilici mic

mersic mai ralu de impresii. chestia e ca noi avem nevoie de un resto de vreo 120 pers., cel putin 100.
si aia de la jaristea ne-au asigurat ca intra atitea persoane. fapt de care eu ma cam indoiam. acum ca si tu presupui ca vreau nunta de 80 de pers, e clar! :-))) ce nu face omu', sa-si vinda marfa. ne pun sa ne dam coate in gura, cind mincam.
dupa cum intrebam, stii ceva de romanian catering?
dar calipso? sau club elite? ca am vazut pareri pe site, dar super negative si super pozitive, deci nu stiu ce sa cred.



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stangacica spune:

Scumplici,

Pentru 100 - 120 de persoane iti recomand restaurantul "La Templu" unde ne vom face si noi nunta.

Este un restaurant deschis nou anul acesta, elegant si cu preturi de bun-simt. Poti afla adresa si numerele de telefon din revista "7 seri" sau de pe site-ul acesteia si sa te duci sa faci o vizita.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpilici mic spune:

buna miresici. raluca draga, multumesc pt pont. cei de la resto "la templu" au un site propriu? poti da mai multe detalii? cit va costa meniul, etc?
ai mei au mai vazut aseara si golden blitz, cel de la razoare. se redecoreaza, nu va mai fi in stil rustic. meniul ar fi la 40 de euro, la care trebuie adaugate spirtoasele (ei iti dau numai tuica si palinca- restul bauturilor sunt la discretie), decorarea cu huse de scaune, si alte mici maruntisuri. asta ar duce pe la 50 E/pers? vi se pare mult pt o nunta decenta in 2006?
mercis tuturor care-si dau cu parerea.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stangacica spune:

Cel mai bine este sa rogi pe cineva de incredere (parintii spre exemplu) sa mearga pe la restaurant sa-l vada (inteleg ca tu esti in Franta).

Eu as spune ca meniul nu depaseste suma de 1.500.000 ROL (pretul include bauturile racoritoare si tortul). Noua ne-au dat voie sa aducem toate bauturile de acasa. Remiza (pretul ce trebuie platit pentru serviciile ospatarilor) este de 10% din valoarea totala a notei. Nu iti impun formatie, nu au ora de inchidere. Au aer conditionat si nu interfereaza cu alte saloane/ restaurante.

Singurul inconvenient, dupa parerea mea, este ca nu prea sunt locuri de parcare.

Noi am estimat ca vom avea la nunta in jur de 110 - 120 invitati care vor veni. Am vizitat in jur de 30 de restaurante si acesta a fost cel care ne-a atras cel mai mult (ni s-a parut foarte bun raportul calitate - pret).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stangacica spune:

Ma gandesc daca nu cumva ar trebui sa mutam aceasta discutie pe topicul despre restaurante ...


In ceea ce priveste intrebarea ta - daca 50EUR/pers o fi mult sau putin pentru o nunta decenta in 2006, eu as spune asa:

1. depinde de invitatii pe care ii vei avea - isi permit ei sa dea minim 100 EUR de cuplu?

2. depinde de cat de mult vrei sa recuperezi tu din cheltuieli; am vazut aici pe forum pareri dintre cele mai diverse - unii spun ca din unctul lor de vedere e suficient sa-si recupereze banii pe restaurant (mancare + bauturi), altii spun ca ar fi bine daca ar putea recupera cheltuielile integral (mancare, bauturi, decoruri, imbracaminte, etc [depinde de fiecare ce considera corect sa includa in aceste cheltuieli]) si eventual sa iesa si in castig, etc.

Acum:
Din experienta mea, si din cele citite pe acest forum, ai putea sa te astepti ca in 2006 fiecare invitat sa dea in medie 5.000.000 (bineinteles, asta in cazul in care invitatii tai nu au o situatie materiala peste medie ... si excluzand rudele foarte apropiate).

Cheltuielile "mari" la care ma gandesc eu acum sunt:
- masa
- bauturile
- rochia de mireasa + costumul mirelui
- fotograf, cameraman, dj (inclusiv tacamul acestora)
- invitatii, carduri asezare
- aranjamente (flori, baloane, perdele de lumini, functie de preferinte)
- verighete
(Nu am pus preturi pentru ca si acestea pot varia foarte mult, functie de cum iti doresti tu sa-ti organizezi nunta)

Stiindu-ti invitati, luand in considerare cele de mai sus si stiind cat de mult din cheltuieli vrei sa recuperezi, cred ca poti decide singura daca 50 EUR e prea mult sau nu, pt. cele enumerate de tine.

PS: Sugestia mea este sa te grabesti cu restaurantul, deoarece in Bucuresti cererea e foarte mare si localurile dragute si cu preturi decente se ocupa foarte repede.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

quote:
Originally posted by flafi

Locanta Jaristea mie mi s-a parut extrem de scump, meniul este peste 60 euro/pers. Si noi am vrut sa facem acolo nunta pt ca mi-a placut site-ul lor, dar cand am ajuns acolo m-am socat: este destul de mic, super incarcat cu diverse tablouri, bibelouri si altele de ai impresia ca o sa iti pice in cap si decorat cam cu prost gust, cam kitchos, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca interiorul e asa hiperluxos si afara umbla puradeii in fundu gol si tigancile stau la colt de strada, asa era acolo in seara in care am fost noi sa vizitam.

"So if you tried to understand me




Locanta Jaristea dupa parerea mea este super daca vrei o nunta in stilul anilor '20 . Localul este decorat in acest stil si poate parea exagerat pentru zilele noastre, dar atmosfera de acolo este autentica . Este un local de lux, iar amplasarea mi se pare nimerita pentru atmosfera pe care doreste sa o redea. Depinde foarte mult de ce doresti, dar, cum spuneam pentru " a wedding of the '20s" e super!
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Pisu interesant dar ai uitat sa bagi vorbele in cantec. Ce zici, ne lamuresti? Colegii mei au fost acolo, si in calitate de invitati si in calitate de fotografi. In ambele au fost multumiti, atat de atmosfera cat si de meniu respectiv servire. De pret nu stiu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

scumpilici mic - Romanian Catering mie mi-a placut ca aspect, si de la niste prieteni care au fost acolo la doua nunti am auzit ca mincarea a fost ok, si nici nu era scump, acum un an era pe la 22-28 de euroi tacimul, noi nu am ales acel restaurant din doua motive:
1. ca si loc lasa de dorit - se intra prin curtea unui bloc, el aflindu-se in curtea unei scoli, deci daca invitatul vroia sa ia o gura de aer nu prea avea pe unde, iar noi am vrut neaparat ceva cu parculet, cu verdeata.
2. DJ-ul impus de ei.


Ca idei de restaurante, pt. 80-120 de pers. (da` pt. chestia asta parca era alt topic) eu va recomand din cele vazute de mine:
- Yda Club
- R Apanova
astea sunt pe malul lacului Floreasca
- Parco dei Principi - in parcul herastrau
- Hotel Continental
- Casa Bucur
- Casa Universitarilor
- H Marriott
- H Parc
astea doua sunt mai scumpute
- H Crowne Plaza

si evident locul in care am facut noi nunta - Club Polo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pentru cea care e suparata in legatura cu rest.Apa Nova:
"Nimeni n-a obligat pe nimeni sa se duca acolo!Si dc s-a spus ca se fac rezervari din ian .si s-au facut mai devreme inseamna ca au avut multe solicitari!E parerea mea!Nu iau apararea nimanui!
Oricum eu am avut nunta deci..........
Concluzia e ca nu face nimeni reclama sau altceva si pur si simplu fiecare spune unde a facut nunta si unde ar fi mai bine din pdv al fiecaruia!"
Nu mai fii suparata , draga mea!
Sunt convinsa ca si la tine la rest. va fi bine cum a fost pe la marea majoritate dintre noi!
Pupici!



http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna Fobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tehereea spune:

E asa dragut la Yda.Tot parculetul e inverzit, si primavara de-abia a sosit.Recomand din toata inima rest atat pentru locatie, decor natural 100%, cat si pentru relatia cu cei de la rest.Sunt super de treaba.

Mergi la inceput