coca-cola si diareea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

La carte scrie ca trebuie sa fierbi zaharul in ceai.Acum, inafara sterilizarii lui, nu stiu ce alta semnificatie ar putea avea.

Insanatosire grabnica si ......caca tare!!!!!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Lazy,ceea ce spui tu despre zahar,respectiv indulcirea lichidelor atunci cand copiii au diaree mi se pare SF.Zaharul produce fermentatie deci accentueaza diareea si asta nu o spun babele,e doar realitatea,mierea chiar are efect laxativ si din nou nu are cum sa fie compatibila cu diareea.Cand Teodor s-a stricat la burtica dr a spus clar:nimic dulce,eventual daca e neaparat nevoie sa fie indulcit ceaiul,se adauga o pastiluta de zaharin(la noi n-a fost cazul ca el bea ceaiul neindulcit de obicei).
si inca un lucru,argumentul adus de tine cu perfuziile folosite pt rehidratare,care contin glucoza,mi se pare cel putin ciudat pt ca ma gandesc eu asa ca un om fara studii medicale:ce legatura au procesele din sange cu cele din stomac?e clar ca nu o sa produca fermentatie in sange,in stomac insa se schimba lucrurile.
Daca am spus prostii,rog sa fiu corectata deoarece chiar imi doresc sa fiu informata corect.
Va pup si va doresc multa sanatate.(Si kk tare la cine are nevoie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

ANELLA ,DE CE CREZI TU CA MANANCA OMUL? Celula umana,si nu numai,ca sa traiasca si sa functioneze ,trebuie sa primeasca nutrienti.Pt ca acestia sa ajunga acolo trebuie ca mancarea sa ajunga in stomac si intestinul subtire unde va fi digerata ,transformata in nutrintii de mai sus ,si apoi acestia trec in sange.Sangele ii transporta la celule,iar acestea le folosesc in scopurii proprii lor si organismului furnizand energie calorica- combustibil uman.
Perfuzia scurtcircuiteaza sistemul.Cam asta e legatura dintre sange si stomac.
In ceea ce priveste zaharul[glucoza] ,nu trebuie sa ma crezi pe cuvant dar macar puneti un semn de intrebare si incearca sa te documentezi.Mama si copilul scrisa de sotii Capraru cred ca este o carte care nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca unei mame.
Ai auzit vreodata de GESOL?NI-l prescriau "pe vremea noastra"medicii pentru tratarea diareii,...se traduce:Glucoza ,Electroliti,SOLUTIE ...Acum il gasim in farmacii sub denumirea de saruri de rehidratare.
Glucoza este folosita tocmai datorita rolului ei osmotic, deoarece mentine nealterata absortia apei si electrolitilor la nivel intestinal.Pe deasupra mai aduce si un plus caloric unui organism vlaguit de boala.
Daca mai vrei amanunte ,eu iti stau la dispozitie.
A si inca ceva, am vorbit despre zahar nu miere de albine.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si aici "se poarta" Cola in diaree, enterocolite..
Eu intr-o seara eram sa mor. Vomam tot ce puneam in gura, beam lapte ca tot ziceam ca e bun si ca mai taie din aciditate..Dimineata cnd am ajuns la medic, mi s-a spus ca mai rau am facut ca trebuia sa beau Cola din care scosesem acidul.

Cnd Dav are diaree, pe langa solutiile de electroliti (Adiaril), pe care i le torn cu seringa pe gat, ii dau Smecta, compot de mere galbene, banane si zeama de orez. Si putina Cola fara acid (lui ii place). Si mai sunt niste capsule pe care i le torn in laptele special (lapte ptr cazurile de diaree), se cheama ULTRA-LEVURE. Tare bune sunt! Il strang imediat la burtica!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Eu cand am auzit prima oara de Coca-Cola pt diaree m-am crucit si-am zis ca-s astia de p-aci dusi cu pluta. Dar, in disperare de cauza, am incercat. Si a functionat!!! La copchil. Si am facut eu odata o enterocolita de credeam ca mor si Coca-Cola a fost singura chestie care m-a ajutat, asa ca...... uite ca ajung si io s-o recomand.

Spic de grau, si noi avem pastile cu levure si chiar sunt foarte bune! Adica sunt o drojdie (fermenti) care ajuta la refacerea florei intestinale.

Sanatate.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si levura asta o luati din farmacie sau de unde?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

tinatache, eu stiu ca sunt la farmacie niste prafuri care se dizolva in apa, sunt f bune, probate de bia

multa sanatate micutului

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

s-a intamplat si la noi sa fie cu diaree si mi-a zis bunica-sa lu barbata-miu sa ii dau zatz de cafea,si apoi mi-a mai zis si maica-mea tot de zatz de cafea....o contine ceva cofeina de e indicata la burtica....Daca pana si bunicile stiu ? Oricum nu i-am dat zatz de cafea,insa uite ca daca voi vorbiti de coca cola,cine stie?daca vom mai avea probleme(sper sa nu) o sa incerc poate....
Siropul de zahar stiu sigur ca e indicat la indulcirea sucurilor ,a alimentelor atunci cand un copil se reface dupa un episod diareic: 200 ml ap+100 g zaghar se fierb pana ajunge cantitatea la 200ml.Cand e gata se pot pune 2,3 pic de zeama de lamaie sa nu se zahariseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by tinatache

si levura asta o luati din farmacie sau de unde?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Da, din farmacie. Aici se numeste "enterol" sau "perenterol". Substanta activa este saccharomyces boulardii. Ti-am scris asta ca sa poti intreba la farmacie, ca nu stiu cum se numeste in Germania un medicament similar.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Anella,imi cer scuze,cred c-am batut usor campii vis-a-vis de tine.Ti-am mai citit o data mesajul si am vazut ca intrebarea ta era,oarecum,alta.Eu vorbeam despre indulcit lichidele si nu de a face exces de zahar.La 1- 2 lingurite de zahar nu cred ca poate fi vorba de fermentare deoarece aceasta are loc in intestinul gros ,iar glucoza se absoarbe in intestinul subtire.Numai daca glucoza ingerata ar fi in exces, si ar depasi, cantitativ, capacitatea de absorbtie la nivelul intestinului subtire,ar ajunge in intestinul gros pentru a fi supusa fermentarii.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
Sanatate!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput