coca-cola si diareea

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by tinatache

intrebare: pot sa-i pun miere in ceaiul de menta ca nici nu se atinge de el...?



Nu poti, mierea e contraindicata in diaree.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

cu afine proaspete ai incercat? lui Andrei ii plac si chiar "strang" burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

e mai bine acum, a baut mai de voie mai de nevoie ceai de menta neindulcit si i-am dat si un pliculet din niste prafuri de la dr., InfectoDiarrstop se cheama. Si pt ca tot vorbim de zahar, uitati ce contin prafurile astea:
Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), D-Glucose, Glucose-Monohydrat, Aspartam, Sucrose, (Saccharose), Natriumcitrat 2 H2O, Kaliumchlorid, Natriumchlorid.
Nasol e ca nu prea vrea sa manance ce-i dau eu, nu stiu daca o fi bun dar i-am dat un ou fiert tare la pranz ca asta-i place si l-a mancat. In rest covrigei sarati, si acuma un covrig de la brutarie. Si cam atat... Dar a dormit f bine, 3 ore! Sa vad acuma daca il lamuresc sa bage ceva la burtica, ca aseara n-a vrut orez.
Multumesc mult pt ajutor!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 3995 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Cristina-incearca sa-i dai mar copt cu branza de vaci ,sau orez cu pui , morcov si putina sare.
Sa ne spui cum se mai simte .


http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

i-am dat acuma cartofi pai la cuptor, a inghitit mai de nevoie cativa dar putini... nici kk n-a mai facut dar nici nu prea are ce... bine macar ca nu vomita, ce baga la burtica ramane.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 3995 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by lazy

Faza, cu neindulcitul lichidelor atunci cand copilul sufera de o boala diareica,este invechita,babeasca si preconceputa.Unui copil care se deshidrateaza[ca de fapt asta e problema ]trebuie sa-i dai apa, ceai ,sare{ca sa retina apa in organism}si zahar.Chiar si decoctul de orez trebuie indulcit:30g orez+50gzahar+1000mlapa.Ceaiul se indulceste in proportie de 5-10%/5-10gla 100ml ceai.
Exista regim de rehidratare cu Coca Cola:cate o lingurita la 15 min.Este mentionat acest regim si in 'Mama si copilul' de CAPRARU.
Eu ,personal,am rezolvat totdeuna problema cu Cola,lapte fara lactoza( Humana sau Milupa )si ceai in care am pus saruri de rehidratare(se gasesc in farmacii).
Pentru mamicile care au indoieli in privinta zaharului si a sarii ,ganditi-va un pic la perfuzii care se fac cu ser fiziologic(sol de sare)sau glucoza(zahar)pentru rehidratare.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa



NU se da zahar, ca fermenteaza! Se da GLUCOZA! Mare diferenta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Se face la greu confuzia Glucoza = Zahar! Nicidecum!
Zahar = Zaharoza = nu am cum sa scriu aici formula chimica, dar este un dizaharid format dintr-o molecula de fructoza si o molecula de glucoza. Evident, nu e totuna cu glucoza (care este monozaharid)!

Sanatate la burtici mici!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Simina,hai sa discutam,nu ca am facut o fixatie pentru acest subiect ,dar eu cred ca nu spun tampenii.Tu trebuie sa stii.Intradevar se prefera glucoza,dar atunci cand nu o ai, se da zahar.Zaharul cum bine ai spus este un dizaharid format din glucoza si fructoza.Za harul este digerat in intestinul subtire de catre sucul intestinal secretat de celulele duodenale.Acest suc este format din mai multe enzime,printre care si dizaharidazele(maltaza,lactaza,zaharaza),care actioneaza asupra dizaharidelor din intestin scindandu-le in monozaharide:glucoza ,fructoza si galactoza.
Nu am facut confuzia zahar=glucoza;ci zaharul contine si elibereaza in intestin glucoza.
Eu cred ca tu stii aceste lucruri.
Polemica ramane aceeasi:se indulcesc sau nu lichidele in bolile diareice? Tu ce le recomanzi pacientilor tai ,sau cum ii tratezi pe copii tai?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Stiu cum se absorb din intestin substantele nutritive. Dar zaharul fermenteaza, orice ai zice! Si mai este si un produs f. rafinat, complet nesanatos. Iritant chiar, pt. intestin!
Evident ca nu recomand zaharul in BDA! Pediatrii nici atit. De asta in ORS (sarurile de rehidratare orala) se pune glucoza, nu zahar.
Iar noi ne straduim sa nu mai consumam deloc zaharul asta alb, ultrafin si rafinat de pe piata...



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Ce anume din zahar fermenteaza? Ce poate fermenta din 2 lingurite de zahar ,in contextul in care un copil este supus unui regim alimentar sarac in calorii?Cat se absoarbe si cat ajunge in intestinul gros pentru a declansa o fermentare...iritativa.?
Eu nu pledez pentru consumul permanent si excesiv de zahar,ci doar pt folosirea lui pe durata catorva zile, pentru a iesi dintr-un moment critic.
In privinta SOR,am folosit unele care aveau ca glucid dextroza....exista si alte variante ,n-as putea spune daca mai bune sau mai rele ,pentru mine personal,conteaza efectul.
Dar, despre cola,ce spui?Dar apa minerala/?plata sau acidulata?
Si mai vreau sa te intreb ceva.E adevarat ca daca dizolvi Smecta intr-un lichid acidulat se anuleaza efectul?
Sa nu ma injuri.Mie imi place sa discut cu oameni care stiu ce spun.








www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput