coca-cola si diareea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

E prima oara cand aud asa ceva! Intr-un fel insa nu ma mira, pentru ca, din putina mea experienta in tari starine, si SUA in particular, am observat o chestie ciudata: in state bauturile acidulate sunt un fel de panaceu: ai dureri de cap, bea Cola. Te doare gatul, bea sprite. Te doare stomacul, serveste un Mountain Dew, si tot asa.
Eu am intrebat la un moment dat dr. de familie ce sa am in trusa de prim ajutor in caz de diaree, si mi-a spus ca Smecta e buna si pentru bebe, e de fapt ceva pudra de argila... Mai intreaba dr., dar eu Cola nu i-as da, nici sanatos sa fie, daramite bolnavior.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Shi eu shtiu ca este buna la stomac in cazuri de dureri, voma, diaree, am shi incercat shi functzioneaza, mi s-a spus ca shi spuma de la cola e buna- cind agitzi sticla se face spuma, care se da cu linguritza.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

noiembrie
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Cristina -noua nu ne-a mers cu miere ,mai rau i-am facut dandu-i miere.Ce pot sa -ti spun daca gasesti acolo frunze de afin sa-i faci ceai ar fii super .Ideal ar fii fara zahar sau usor indulcit.
Sanatate ! Sa ne spui cum se simte .



http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Aaaaa,am uitat sa ti spun daca vrea sa manance da-i stiksuri cu sare ,covricei cu sare ,piine prajita ,mar copt cu brinza de vaci facuta de tine etc.
Important e sa-i pui zaharaul la fiert niciodata inainte de a bea copilul,eu asa fac.Eu prepar vara afine cu putin zahar de ex la 1 kg de afine o suta de grame zahar ,tot timpul il tin la frigider si in caz de ceva actionez rapid insa noi nu prea am avut pb cu burtica mai mult am dat la cine avea pb.Ma uit si daca mai am cum fac sa ti dau sa ai in casa?
Ma gindesc poate ii ies canii .
Sper ca ti-am fost cumva de folos.


http://www.geocities.com/nistorsoaregaby/Paginamea.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

De efectele benefice ale bauturii coca-cola n-am auzit insa de miere stiu ca are efect laxativ si nu te sfatuiesc sa-i adaugi in ceai.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

va multumesc din suflet . Pana la urma teoria ca teoria da' practica ne omoara:) Degeaba i-am dat cola, a luat o lingurita si s-a strambat, n-a mai vrut. Ceai de menta a luat cu forta 2 guri, n-a vrut. Orez fiert i-am dat, n-a vrut. Ästa imi mananca mie ficatii
Ma rog, pana la urma sta acasa cu mine, azi n-a mai facut nimic desi de dimineata bea apa intruna, numai ca e miorlait... la capitolul asta e campion. I-am dat aseara un pliculet de Infectodiarrstop de care mi-a dat medicul, sa vad ce efect are si daca-i mai dau in continuare. E naspa daca nu-i buna mierea ca vad ca nici paine goala nu vrea, imi zice sa-i pun miere... Ei, l-o apuca pe el foamea pana la urma...

PS: am uitat sa spun ca ieri a mancat covrigei cu sare si niste Reiswaffel, niste napolitane din orez expandat, doar orez si sare.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristina,
Vezi ca este la Humana un lapte care merge pt diaree,HN.Are gust de banane,e bunut.Poate ai succes cu el!Am impresia ca scrie pe cutie ca poti sa-l prepari chiar cu zeama de orez.

Si bananele sunt bune.

Sanatate multa!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Este adevarat ca este recomandat sa bei oca Cola atunci cand ai diaree. Si pediatrul la care ma duc eu i-a recomandat copilului Coca Cola light atunci cand a avut diaree. Si a fost OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Faza, cu neindulcitul lichidelor atunci cand copilul sufera de o boala diareica,este invechita,babeasca si preconceputa.Unui copil care se deshidrateaza[ca de fapt asta e problema ]trebuie sa-i dai apa, ceai ,sare{ca sa retina apa in organism}si zahar.Chiar si decoctul de orez trebuie indulcit:30g orez+50gzahar+1000mlapa.Ceaiul se indulceste in proportie de 5-10%/5-10gla 100ml ceai.
Exista regim de rehidratare cu Coca Cola:cate o lingurita la 15 min.Este mentionat acest regim si in 'Mama si copilul' de CAPRARU.
Eu ,personal,am rezolvat totdeuna problema cu Cola,lapte fara lactoza( Humana sau Milupa )si ceai in care am pus saruri de rehidratare(se gasesc in farmacii).
Pentru mamicile care au indoieli in privinta zaharului si a sarii ,ganditi-va un pic la perfuzii care se fac cu ser fiziologic(sol de sare)sau glucoza(zahar)pentru rehidratare.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si zaharul se fierbe cu tot cu ceai sau se pune dupa?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput