Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Am fost la dr la Bucuresti. de saptamana ciitoare, medicul diabetolog a hotarat sa ii schimbe insulina lui laex. va trece pe Lantus. Se pare ca este o insulina extraordinara, de ultima generatie.

Alexutu se simte mai bine....glicemiile sunt cat de cat bune, insa mami, adica eu, sta foarte prost cu nervii. Aseara, dintr-o greseala, am injectat copilului la ora 19 , alta insulina decat trebuia. In loc de insulina premixata, am facut insulina rapida( din cea de care ii fac doar ziua).
Am realizat abia dupa ce am facut-o. Ce a urmat apoi, greu de spus in cuvinte.....
Am innebunit....am sunat la dr....mi-a spus ce sa fac, glicemii foarte dese, mancare....glicemii peste noapte, facut insulina iar noaptea, la 1.00.....
O noapte de cosmar, cu glicemii mari.

Revin zilele urmatoare pentru a va spune despre noua insulina ...si efectele sale. Acum nu stiu nici eu prea multe.

si va multumesc mult!!!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ana, trebuie sa faci pe... in patru sa te mai si relaxezi din cand in cand. Mai instruieste pe cineva cum sa faca injectiile, cheama pe cineva cateva ore - o zi pe saptamana sa te inlocuiasca. O sora, o prietena, o vecina, o cunostinta de incredere. Trebuie sa te mai odihnesti si tu, fizic si mai ales psihic. In ritmul actual nu ai cum sa rezisti si greselile devin inevitabile.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Draga Ana

Chiar daca nu ti-am scris pina acum (abia am reusit sa ma inscriu pe Forum) am citit povestea ta . Azi am luat-o de la capat si am stat 2 ore sa citesc totul in amanunte. Te stimez si te apreciez pentru puterea ta de a lupta dar dau dreptate ultimului mesaj pe care l-ai primit azi 19.11.05:cauta-ti un ajutor ca Alex mai are nevoie de tine.Nu ti-am scris pentru ca m-am ocupat de cazul altui sufletel care abia a plecat de la Torino si care tot pe forumul vostru l-am descoperit. In ultimul tau mesaj vorbeai de LANTOS. Exista, e nou , e produs de Aventis Pharma dar... in Italia se da numai la spital! Este enorm de scump si aici. Eu , chiar daca nu ne cunoastem am vorbit cu o prietena farmacista despre ce ai tu nevoie. Luni i-mi va da niste preturi. Am vazut ca ai primit di America aparatul de care ai nevoie. Acum care sint urgentele tale? Scuza-ma dar sint si eu putin "nauca" dupa cele citite si drept sa-ti spun dupa urari,contradictii intre membri, sfaturi de la toti , nu mai inteleg nimic.In ultimele tale "stiri" ziceai ca micutul s-a mai stabilizat dar...acum? Sanatate in primul rind tie,lui Alex si familiei,tuturor celor care te-au ajutat pina acum si de azi sper sa fac si eu parte din grupul lor.Ai incercat cu Lantus? Nu promit dar ma interesez ce se poate face ca sa-l ai daca trebuie. Va imbratisez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Soni, eu cred ca Ana va primi Lantus gratuit. Nu sunt sigura, o sa-mi dea ea peste mana daca gresesc.

Problemele cunoscute mie sunt:

1. I se dau gratuit numai 25 de teste pe luna, in timp ce ea are nevoie de aproximativ 200, ceea ce inseamna un efort financiar imens.

2. Injectarea insulinei este extrem de dificila in cazul lui Alex, el fiind foate mic (1 an). Se zbate si de multe ori insulina se prelinge in exterior, intr-o cantitate care nu poate fi masurata pentru a fi compensata. Ca urmare ii creste glicemia periculos de mult. Noi am cautat pe Internet un dispozitiv de injectat insulina cu jet (nu cu ac), din nefericire nici unul nu se potriveste in situatia lui, din cauze diverse: prea puternice si nu merg la bebelusi, nu au gradatie de 0.5 unitati (Ana ii administreaza si 1.5 UI, 3.5 UI sau alte doze), unele merg numai de la 2 UI in sus. Si toate merg numai cu niste flacoane de insulina de 10ml, care in Romania nu exista (insulina este extrem de scumpa, Alex o primeste gratuit, in mod clar nu o putem ajuta pe Ana sa-i aducem acele flacoane cu insulina de afara).

Deocamdata noi incercam sa o ajutam cu procurarea testelor si cu... sustinerea morala. A primit si un aparat de glicemie mult mai performant, care necesita o picatura foarte mica de sange (speram ca asa il chinuie mai putin pe bebe si obtine rezultate mai precise).

Problema de la nr. 2, din pacate, se afla in "standby", toate caile pe care le-am batut ni s-au infundat.

Alex se afla acum in asa zisa "luna de miere", in care starea lui este mai buna si care va dura cateva luni, 1 an sau mai mult. Noi ne rugam sa-l tina cat mai mult.

Cam asta e situatia, va rog completati-ma sau corectati-ma daca gresesc.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Aurelia,buna seara

Imediat cum am citit mesajul tau am chemat-o pe clienta si prietena mea farmacista (chiar daca ,aici, la ora asta nu se poate chema! dar si ea a avut probleme cu baiatul (anoresie)si ma intelege si i-am vorbit despre acel tip de aparat care spuneai tu.) mi-a zis ca exista ceva in Italia de genul asta dar nu mai stie nimic. Mi-a promis solemn ca se va interesa pe la representantii care o furnizeaza si luni i-mi va spune ceva. Tot cu ea o sa incerc sa vad despre acele teste care am inteles ca nu costa putin. Aici copii le au gratis pe toata durata bolii.Promit sa fac tot ce pot. daca tot ai fost cea care mi-a raspuns du-te pe "O speranta pe nume Virgiliu" Ultimul mesaj este al meu. Stii proverbul:"Fa bine si uita ,fa rau si adu-ti aminte?".La inscrierea mea pe Forumul copiilor mi-au raspuns Anglia,Japonia, Germania dar nu ai mei! N-are importanta. P.Tutea spunea:"Daca exista o stiinta a natiunii, eu sint de meserie ROMAN."Eu asta n-am uitat-o dupa 25 de ani de Italia. Si daca varei sa stii mai multe mergi pe dicutii si spune mi daca pot sa continui. Witchie mi-a spus ca da . Tu ce spui? Felicitari pentru ce faci. G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Aurelia,
Iti scriu din nou tie pt. ca imaginez ca Ana n-are timp. Am stat azi toata dimineata sa caut, orice care il poate ajuta pe micutul Alex. Am gait ceva de la firma Roche cate este in colaborare cu italia. Pot sa ti le trimit prin e-mail? Acum ,crede-ma ma doare capul fac o pauza si iuau de la capat. Poate imi raspunzi intre timp.G.(Soni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Da, sigur, trimite-mi pe e-mail ce ai gasit.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Aurelia ti-am trimis un e-mail. Vezi ce poti face azi ca miine am oleaca de treaba.Am citit si despre asa zisa "luna de miere". Sa dea D-zeu sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna seara!
Soni, am citit printre randuri ce ai scris , acum nu am timp sa stau sc iti sciru tot ce te intereseaza pt ca Alex are glicemie foarte mare, adica un 439.

Poate imi trimiteti si mie un pm sau raspundeti aici despre ce este vorba. am vazut ca Soni a scris ceva......mai sus.

Va pupam !!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Ana , draga de tine,
Ce am facut eu ieri toata ziua si azi de dimineata :
ieri am intrat pe toate siturile posibile, Italia ,Franta
am luat un sca de informatii
azi am telefonat la 10 asociatii de copii cu diabet,din care mi-a raspun deocamdata una! dar nu ma descurajez pt. ca miine a zis sa merg intre 11 si 12 si-mi da cadou un aparat si strisce pentru gilemie (umanitar vorbind) pt. ca acolo sint adulti. Tot ea mi-a dat nr. de la cel mai mare spital de copii de aici ,din Torino, unde eu am fost cu Virgiliu, dar setia diabetologie. Am vorbit cu sefa de sạla care mi-a promis ca ma juta, dar trebuie sa stie che tip de glucometru ai si ce ti de insulina uzezi. Mi-a ziz ca Lantus e prea puternic pt. bebelus. I-am zis ca uzezi Nuovo pen 3 demi.Farmacista i-mi da cadou accu-ceck pentru striscie dar alea costa 50 € 50 buc. i-mi faca 15% scont. In Franta le-am gasit pe Internet la 20.3€ +5.05 expedierea. Ma mai interesez. Sper ca micutul este mai bine Am nevoie de o diagnoza de la medicul din spital sa merg cu ea aici sa vedem cum te pot ajuta in continuare. Poti s-o trimiti prim e-mail sau prin fax? Vu pup dulce

Mergi la inceput