Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Draga Ana,
Fiul meu, acum in varsta de 19 ani, are diabet de la varsta de 13 ani. Sunt alti copii care fac diabet si mai devreme, la cateva luni de viata chiar. Boala poate fi tinuta sub control si copilul poate avea o dezvoltare normala cu conditia ca tu sa iti pastrezi puterea si calmul. Cred ca ar trebui sa intri si pe forumul de la www.diabetzaharat.ro unde mai sunt mamici cu probleme similare. De acolo am aflat si eu ca a aparut o insulina noua Lantus, de mentinere, cu rezultate foarte bune. Peste aceasta insulina se mai fac una, doua sau trei injectii cu analog de insulina ultrarapida (humalog sau novorapid), a carei utilizare confera avantajul unui program mai flexibil (scapi de orele fixe de masa si injectezi copilului atat cat are nevoie pentru hidratii de la masa respectiva, eventual faci injectia dupa masa, in functie de cat a mancat). In ceea ce priveste remisia, nu vreau sa te descurajez, dar nu tine toata viata. La fiul meu a durat destul de mult, adica un an, si asta pentru ca l-am chinuit cu un regim criminal (fara sare, fara carne, fara E-uri) si cu tratament homeopat, pentru ca in final sa trecem la o dieta normala. Spui ca Alex fuge de injectii si de teste. Eu stiu ca insulina se poate injecta si in fesa, cred ca e mai usor sa il pacalesti si sa i-o faci in popou. Cand ma gandesc la teste si la intepatul de 5, 6 ori pe zi pentru o picatura de sange la un copil asa de mic mi se face pielea de gaina. Ar trebui sa te ajute cineva, sa ii distraga atentia cumva, sau sa ii oferi copilului niste recompense.
Sunt impresionata de solidaritatea si de ajutorul spiritual si material oferit de fetele de pe forum. Stiu ce cheltuiala presupune sa ai un copil cu diabet.
Curaj, fii sanatoasa, puternica si optimista pentru ca in mainile tale sta sanatatea lui Alex. Inca ceva, diabetul este boala de 24 din 24 de ore. Ar trebui sa mai instruiesti pe cineva din familie cum sa se ocupe de copil, ca tu sa mai poti face scurte pauze pentru reincarcarea bateriilor. Te sarut si pe tine si pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dalia, te admir pentru puterea si calmul tau.
Am scris si eu despre Lantus mai devreme, sotul meu e pe aceasta insulina, e intr-adevar extraordinara, numai ca problema e ca nu se foloseste la copiii sub 6 ani.

Am vazut ca s-a vorbit mai sus de pompa cu insulina. Uitati ce am gasit pe net, pare sa fie interesant: www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=688&&numecapp=Strabunica%20stie%20tot&&idart=6709" target="_blank">http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=688&&numecapp=Strabunica%20stie%20tot&&idart=6709. Scrie acolo ca e destul de scumpa, dar mai scrie si ca

quote:
Pentru copii si tineri pana la 18 ani, costurile pompei de insulina si ale consumabilelor sunt sustinute de Programul National de Preventie si Control al Diabetului Zaharat, initiat de Ministerul Sanatatii si Familiei.

Eu zic ca merita de incercat aceasta varianta.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

quote:
Originally posted by dalia05

Draga Ana,
Fiul meu, acum in varsta de 19 ani, are diabet de la varsta de 13 ani. Sunt alti copii care fac diabet si mai devreme, la cateva luni de viata chiar. Boala poate fi tinuta sub control si copilul poate avea o dezvoltare normala cu conditia ca tu sa iti pastrezi puterea si calmul. Cred ca ar trebui sa intri si pe forumul de la www.diabetzaharat.ro unde mai sunt mamici cu probleme similare. De acolo am aflat si eu ca a aparut o insulina noua Lantus, de mentinere, cu rezultate foarte bune. Peste aceasta insulina se mai fac una, doua sau trei injectii cu analog de insulina ultrarapida (humalog sau novorapid), a carei utilizare confera avantajul unui program mai flexibil (scapi de orele fixe de masa si injectezi copilului atat cat are nevoie pentru hidratii de la masa respectiva, eventual faci injectia dupa masa, in functie de cat a mancat). In ceea ce priveste remisia, nu vreau sa te descurajez, dar nu tine toata viata. La fiul meu a durat destul de mult, adica un an, si asta pentru ca l-am chinuit cu un regim criminal (fara sare, fara carne, fara E-uri) si cu tratament homeopat, pentru ca in final sa trecem la o dieta normala. Spui ca Alex fuge de injectii si de teste. Eu stiu ca insulina se poate injecta si in fesa, cred ca e mai usor sa il pacalesti si sa i-o faci in popou. Cand ma gandesc la teste si la intepatul de 5, 6 ori pe zi pentru o picatura de sange la un copil asa de mic mi se face pielea de gaina. Ar trebui sa te ajute cineva, sa ii distraga atentia cumva, sau sa ii oferi copilului niste recompense.
Sunt impresionata de solidaritatea si de ajutorul spiritual si material oferit de fetele de pe forum. Stiu ce cheltuiala presupune sa ai un copil cu diabet.
Curaj, fii sanatoasa, puternica si optimista pentru ca in mainile tale sta sanatatea lui Alex. Inca ceva, diabetul este boala de 24 din 24 de ore. Ar trebui sa mai instruiesti pe cineva din familie cum sa se ocupe de copil, ca tu sa mai poti face scurte pauze pentru reincarcarea bateriilor. Te sarut si pe tine si pe Alex




quote:
Originally posted by Balbina


Am scris si eu despre Lantus mai devreme, sotul meu e pe aceasta insulina, e intr-adevar extraordinara, numai ca problema e ca nu se foloseste la copiii sub 6 ani.

Am vazut ca s-a vorbit mai sus de pompa cu insulina. Uitati ce am gasit pe net, pare sa fie interesant: www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=688&&numecapp=Strabunica%20stie%20tot&&idart=6709" target="_blank">http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=688&&numecapp=Strabunica%20stie%20tot&&idart=6709. Scrie acolo ca e destul de scumpa, dar mai scrie si ca [quote]Pentru copii si tineri pana la 18 ani, costurile pompei de insulina si ale consumabilelor sunt sustinute de Programul National de Preventie si Control al Diabetului Zaharat, initiat de Ministerul Sanatatii si Familiei.


Va multumesc din suflet fetelor pentru incurajari si pentru ajutorul moral pe care mi-l oferiti.

Pe www.diabetzaharat.ro, intru deja de ceva vreme si intr-adevar am gasit o multime de informatii acolo care imi sunt de un real ajutor.

Cat despre pompa de insulina si articolul din formula As, am citit si m-am documentat si eu. Dar, Alex este inca foarte mic pentru a- monta asa ceva.
Sa va mai spun cate ceva si despre Alex. Salva Domnului glicemiile s-au stabilizat, oarecum, de mancat ....asa si asa...cand vrea mananca , cand nu....nu. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.
In rest, creste si se dezvolta fizic si psihic ca oricare alt copil, cateodata ma uimeste cat de repede prinde si intelege tot ce ii spui si il inveti.
Canta si danseaza mai nou....
Cotrobaie prin toate dupalurile, scoate vasele si le insira pe jos, hainele din sifonier la fel, l-am gasit o data cu mana pregatita sa exploreze WC-ul ....si lista poate continua.

Nu reusim sa scapam de suzeta.....este topit dupa ea, noaptea in somn o cauta....

va pupam si va imbratisam cu drag.......





www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Aurelia, mai stii ceva de testele alea, ca il pandesc pe bietul postas zilnic, l-am terorizat, intrebandu-l daca are ceva pt mine.....

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Azi l-am intrebat pe cel din State care le-a expediat, nu stie nici el nimic, mi-a trimis avizul de expeditie si chitanta scanate. Le-a pus la posta pe 27 Octombrie, data de ajungere estimata era 4 Noiembrie, dar in general fac mai mult decat spun ei. Incep si eu sa ma ingrijorez.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Hip, hip, uraaa! Ana a primit testele din SUA!

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Multumesc Aurelia, Multumeste-i si prietenului tau din partea mea.
Fie ca apropiatele sarbatori de iarna sa va aduca muuuulta sanatate, fericire, dragoste multa si un an nou fericit.
Toate aceste urari le adresez tuturor prietenilor mei de pe Dc, celor care m-au ajutat, celor care poateau citit doar problema noastra.....TUTUROR.

Intrebare pentru fetele care mi-au trimis teste pana acum, unde se gasesc cele mai ieftine....si cum pot sa fac sa ma ajutati vreuna dintre voi sa le pot primi regulat, 200 de teste pe luna. Eu sa trimit bani cumva la voi si voi sa imi trimiteti.

Sau daca cineva stie vreo firma in Romania care distirbuie sau comercializeaza asemenea teste:
http://www.lifescan.com/products/teststrips/ultra/

Multumesc din suflet pentru ajutor



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si acum... hmmmmm, cum sa va spun, urmeaza nota de plata:

Deeeci:
Testele in sine $130/200 buc.
Transportul 9.95 + 19.15 = $29.10.
Total $159.10

Din astia $49.10 sunt cadou si mai raman 110 USD de plata.

Puteti vedea la http://www.geocities.com/aurelia1278/testeglicemie.html de unde am scos socoteala.




Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eu as propune sa platim suma aceasta de la bazarul pt Alex...o sa propun si acolo sa vedem ce zic si fetele.



Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Aurelia spune unde trebuie sa ajunga banii ca ii platim din bazar. Deci cui trimit banii???


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Teste de glicemie pt un baietel de 1 an diabetic

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)

Mergi la inceput