Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

quote:
Originally posted by mikysi alinutza

BUNA ANA EU SUNT MIKY SI SA STII CA AM TRECUT PRIN ACELEASI CLIPE DE GROAZA CA SI TINE.ALINUTZA FETITA MEA DE 2ANI SI 11 LUNI A FOST DIAGNOSTICATA PE 8 OCTOMBRIE 2005 CU DIABET ZAHARAT TIP 1 SI A PATIT LA FEL CA ALEX .AM FOST LA DOCT DE FAM SI MI-A DAT AMOXICILINA CA AVEA ROSU IN GAT APOI DUPA O SAPT ALINA SE SIMTEA TOT MAI RAU SI AM AJUNS CU EA LA URGENTE UNDE I S-A PUS DIAG DE INFECTIE URINARA DUPA AMIAZA AU SOSIT REZULTATELE DE LAB SI AM FOST CHEMATI DE ACASA URGENT LA REANIMARE PTR CA ANALIZELE ERAU F.F.F PROASTE GLICEMIA=770 mg RA=8 CORPI CETONICI=4 SI TOTI SE MIRAU CUM DE A REZITAT SI NU A INTRAT IN COMA SI CE A URMAT STII SI N-AS VRE SA MAI POVESTESC CA POT SA ZIC CA AM TRAIT DOUA NOPTI DE COSMAR .AM SA MAI REVIN CU AMANUNTE ACUM POT SA -TI SPUN CA TOCMAI AM DESCOPERIT ACEST FORUM SI AM AFLAT ATAT DE MULTE CA LA CATI MEDICI AM FOST NICI UNUL NU SI-A DAT INTERESUL SA-MI EXPLICE CE SE INTAMPLA IN DIABET.TE PUP SI VA DORESC MULTA SANATATE SI SA AVETI INCREDERE IN DUMNEZEU .



Draga MIKY SI ALINUTA, bun venit in marea nostra familie .
Aici iti vei face pieteni si vei gasi raspunsuri la multe probleme, aici iti vei manifesta mai intia bucuria sau ura fata de anumite probleme din viata de zi cu zi, si pot sa iti psun cu mana pe inima ca aici vei gasi INTOTDEAUA ajutorul de care ai nevoie. De aceea suntem aici, pentru a ne ajuta intre noi si pentru a ne spurijini reciproc si la bine si la rau.

In ceea ce priveste necazul tau, cred ca eu si Anina_n( are o fetita de cativa anisori care este tot bolnava de diabet) te intelegem cel mai bine, pentru ca si noi traim aceiasi drama, traim acelasi cosmar ca si tine si familia ta.
Dar, acum nu trebuie sa ne lasam coplesite de aceasta bola si trebuie sa luptam cu ea cot la cot.
Asa cum mi-au spus si mie fetele la inceputuri, si cum m-au incurajat ele pe mine, diabetul este o boala pe care TU trebuie sa o domini, sa ii vii da hac, nu ea pe voi.
As vrea sa ne spui mai multe despre Alinuta.... cum se simte acum, ce tratament face si care este schema de tratament, cum se comporta ea, cum va descurcati acum, pentru ca sunt convinsa ca din momentul in care ati aflat ce boala are, viata voastra s-a schimbat radical.

Alexandru este putin racit...fapt ce a determinat o crestere a glicemiilor si apropae ca le pierdusem de sub control. Dar, i-am luat tratament, chiar am aplicat si leacuri babesti si este mai bine.
Numai spun ca a trebuit sa umblu la insulina treptat pentru a vedea exact care este necesarul optim in acesta perioada si abia de azi am reusit sa stabilizez glicemiile. De 4 zile copilul meu a stat numai pe glicemii de peste 250 pana la 500, iar ieri in intervalul 7-12.30 a facut 2 hipoglicemii , consecutive, dar usoare.

Avem mari probleme la injectii si de cateva zile numai sta nici macar sa ii masor glicemia. Este circul dupa lume , ulra si trage manutele de zici ca nu este adevarat. La injectarea insulinei cu tot cu dispozitiv de ascuns acul tot tipa.....
De 2 ori din aceasta cauza, ca plangea foarte tare, de lesinase aproape, nu am putut sa mai tin acul cat a trebuit in picior, si a iesit mult mai devreme, fapt ce a dus la neadministrarea dozei de insulina....si pe urma urmareste glicemia din ora in ora, baga iar insulina...ca urca...si nu se mai tinea bine nici pe picoare..
Doamne este chinul dupa lume.
Cat despre aparatele de glicemie va multumesc din suflet!!!!Ne descurcam mai bine acum....avem mai multe tipuri de teste si in permanenta avem rezerva. Zilele astea asteptam sa mai soseasca niste teste de la Alexandra(DidiAlex) si de la Aurelia.

Va pupam, va imbratisam strans de tot si va iubim pe toate.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Doamne Ana prin ce treceti voi! As vrea sa va usurez putin suferintza daca se poate.
Suntem alaturi de voi si orice imi sta in putintza o sa va ajut.
Multa butere si mult curaj!
Parca te simt mult mai puternica decat la inceput.
Sa speram ca Alexandru va creste si v-a intelege ca nu ii vrei decat binele.
Multa Sanatate!



Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> Un baietel de un anisor, diabetic, insulinodependent. Oare putem sa ii alinam durerea?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex, un baietel diabetic, insulinodependent.

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ana, nu se aude nimic cu testele alea din SUA? Ar cam fi trebuit sa apara.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61094" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna,

si io sper sa ajunga testele de la noi. din Germania.

am mai primit azi banuti de la Porumbita din Germania si de la Cricor, din Canada.

total sold = 38.51 euro+ 10 lire + 15 dolari canadieni.
o sa merg intr-o zi le banca sa fac schimbu ca ma zapacesc in valute.

Numai bine!

Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> Un baietel de un anisor, diabetic, insulinodependent. Oare putem sa ii alinam durerea?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex, un baietel diabetic, insulinodependent.

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Pentru mamicile cu copilasii bolnaviori de diabet :
Dumnezeu sa va ajute, sa va dea putere sa luptati pentru copilasii vostri si lor sa le dea sanatate ! Ne rugam pentru voi !
Si mama are diabet, bineinteles ca nu e acelasi lucru, doar ca m-am documentat mult de cand s-a imbolnavit ea si cunosc aceasta boala...Tocmai de aceea mi s-au innodat lacrimile in barba cand am citit povestile voastre...si eu sunt mamica...fetita mea are 1 an si 5 luni...cred ca as innebuni... Dar m-a mirat mesajul mamicii care a spus ca doctorii nu i-au explicat exact cum stau lucrurile cu acest diabet...cand i-a iesit glicemia mare mamei la analizele curente facute la dr de familie, ne-a indrumat spre Spitalul Malaxa si acolo au internat-o, au stabilizat-o, au investigat-o foarte amanuntit si li s-au tinut si cursuri in care li se explica exact ce este diabetul, complicatiile lui, cum se face insulina, ce contine fiecare aliment, combinatiile de alimente permise si nepermise, li s-a dat schema de regim alimentar...Insulina tot de acolo si-o ia periodic, gratuit.
Curaj si putere sa va dea Dumnezeu !
Pentru mamicile care nu sunt din Bucuresti si vin aici la controale ma ofer sa stati la mine pe perioada vizitei in Bucuresti. Daca cineva e in situatia asta si are nevoie, sa ma contacteze pe PM si stabilim detaliile.
Numai bine !

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Ana, nu stiu daca s-a mai scris, dar eu vazutla o fata de 19 ani o pompa pt. insulina. Avea un fluturas pe fesa si un aparat in buzunar care am inteles ca masoara exact glicemia si da exact doza necesara. Nu stiu daca acest aparat poate fi folosit la un copil atat de mic, stiu doar ca l-a obtinut printr-un program.

Daca te intereseaza pot incerca sa aflu mai multe detalii.

Multa sanantate la puiut si tie multa putere.




kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Kiss, te rog incearca sa afli mai multe despre pompa. Asa ceva s-ar numi closed loop pump sau pancreas artificial. Din cite stiu eu, pompe ca aceasta nu exista decit in stadiul experimental in citeva clinici specializate si citiva oameni au fie implantate fie atasate cum ziceai tu. Pompele de insulina care se pot obtine in general, trebuie sa le programezi tu doza de insulina pentru diferite perioade ale zilei si activitati. Cum descrii tu pompa fetitzei ar si masura glicemia si ar ajusta "din mers" doza de insulina. Cum ziceam asta s-ar gasi fffff rar. Te rog daca poti afla mai multe,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Vreau sa va spun ca astazi am primit 4 cutii cu teste (200 de buc) din Germania, de la DidiAlex(Alexandra).
Ea s-a ocupat de strangerea banutilor de la fetele din Germania.
Multumesc din suflet pentru teste tuturor PRIETENILOR de pe .

Aurelia, testele de la tine, inca nu au ajuns, poate in curand.

kisstherain999 te-as ruga si eu asa cum spunea si Andrada mai sus , afla mai multe lucruri despre acest tip de pompa.

Nici nu stiu cui trebuie sa mai multumesc.....

Despre Alex , pot sa va spun ca i-a trecut raceala, glicemiiles-au mai stabilizat oarecum, insa avem mari probleme cu mancarea. Nu vrea sa mai mananace nici in ruptul capului, nici macar ce ii placea .
Si asta ma innebuneste la culme, pt ca trebuie sa facem ca toate maimutele in fata lui sa manance.
Cat despre aparatele de glicemie, este o minune ca le avem, este super bine, de mare ajutor.
Nu stiu cum sa va mai multumesc, ce sa va mai spun......

Daca vreti voi sa ma mai intrebati ceva anume....eu am capul in craci cum se spune pe romaneste...numai stiu nici pe ce lume traiesc.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Gata, incep cercetarile.
Multa sanatate.



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Imi pare rau ca v-am indus in eroare Persoana despre care v-am spus are pompa de insulina, dar programeaza cantitatea care trebuie facuta.
Luni la ora unu fata merge la consult la medic si va cere mai informatii: daca se poate pune unui copil de un an, cat costa, cum se poate obtine ... Daca vreti sa mai intrebe ceva scrieti.
Noi suntem din Iasi, iar fata merge la Spitalul Universitar "Sf. SPIRIDON" - Clinica de Diabet Boli de Nutritie si Metabolism - Iasi.

Iar in legatura cu pompa aia care face si glicemia nu stiu unde am auzit, dar cu siguranta am auzit undeva ca de inventat nu cred ca puteam inventa.

Sper sa va dau vesti mai bune luni.




kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput