Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ce mai face Alex? Cum va mai descurcati cu intzepatul?


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Acum 2 ore am sosit de la Bucuresti. Am fost la control la Cantacuzino. Alex este binisor. Ne-a spus d-an dr. ca am intrat in luna de miere a diabetului sau in perioada de remisie.
Glicemiile sunt mai bunicele. Desi, nu este exceptat cate un hipo, asta pentru ca era prea multa insulina in organism. a trebuit sa ii scoatem insulina rapida si acum suntem pe intermediara, 2 injectii pe zi(una dimineata la 7 si una seara la 19.00). In felul asta ma mai scapta de o intepatura( ce a de la ora 13.00).
Azi dimineata am patit o ....nici nu stiu cum sa ii zic....am tras o spaima, sora cu nebunia. La insulina de dimineata , am schimbat acul si nu am mai scos 1 unitate de insulina , asa cum faceam de obicei, am tras doza care trebuia, am injectat......si cand am scos acul mi-am dat seama ca nu a intrat nici un strop de insulina. Acul era infundat. Am sunat la dr, avea tel inchis. Asta se intampla la ora 7 dimineata. Am asteptat pana la 8 sa vedem ce se intampla, ca sa stiu cum fac corectia. NICIODATA NU SE INJECTEAZA INSULINA DIN NOU, CHIAR DACA AVEM CERTITUDINEA CA NU A INTRAT TOATA CANTITATEA. La ora 8 avea glicemia 407, atunci am bagat 3,5 unitati de actrapid(insulina rapida care isi face efectul in max 15 minute si scade glicemia). Am luat glicemia la 9, era 302, am sunat la dr, a raspuns, i-am spsu ce am facut si a zis ca am procedat corect. Dar, sa ii mai bag 1 unitate de insulina rapida si eventual la 10.00 daca are glicemia tot mare sa sarim peste gustarea de la ora 10.00. Zis si facut. LA ora 10.00 a venit cu glicemia de 160....BUNA....am mancat , apoi am plecat la Bucuresti. Cand am ajuns in fata spitalului, am vazut ca nu se simte prea bine, am luat glicemia si era.....44. Noroc ca pregatisem apa cu zahar de acsa si i-am dat imediat...apoi putina banana si gata si-a revenit pruncu'. Am urcat la d-na dr.....si restul stiti.

Sa ne rugam ca acesta luna de miere sa tina cat mai mult, poate pana la vindecareEste posibil sa tina o saptamana, 1 luna, 6 luni, un an, si foarte rar, TOTDEAUNA. Nu-mi cereti sa va spun mai multe pt ca nici eu nu stiu ......

Altfel, avem tot 8 dintuci, 13kg, si este frumos foc!!!!!!

P.S. Cu intepatul este la fel de greu.....nu stiu cum sa va mai povestesc ca sa ma intelegeti, mai nou, numai sta nici la glicemie...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Ana Maria, ne rugam pt. voi ca totul sa mearga spre bine si luna de miere sa tina toata viata! Pupici pt. o mamica si un mic cavaler curajos!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ana-Maria ma bucur din suflet pentru voi ca e mai bine Alex! sa fie perioada de remisie cat mai lunga posibil!Suntem alaturi de voi!Tatal tau cum se simte?Parca stiam ca e bolnav si el...
Pupici!


Ioana& Alesio(08.10.2004) cu un piticot
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ana, Am strans de la fetele din Germania 140 euro si 10 lire de la Andra, motanik pe forum
pt ca joi cand vroiam sa cumpar testele mi-ai zis sa mai verific o data am zis sa aman pana cand o sa merg la farmacie cu poza din liku-ul dat de tine scoasa la imprimanta. Germana mea fiind undeva la baza mi-a fost teama sa nu fi inteles io gresit.
asa ca maine, daca nu apar alte neclaritati, o sa cumpar testele.
insa, pt ca persoana pe care as fi vrut sa le trimit a plecat deja o sa le trimit prin posta. doar testele pt ca dulciurile sunt cam grele.
asa, ca astept adresa ta postala sau alte intrebari.

pupici de la noi pt Alex cel luptator

Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> Un baietel de un anisor, diabetic, insulinodependent. Oare putem sa ii alinam durerea?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex, un baietel diabetic, insulinodependent.

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Alexandra, am trimis adresa pe PM.

Alex este mai bine, glicemiile au mai scazut, chiar mai face hipo uneori, lucru ce ma va detremina sa mai scad putina insulina.
Speram sa ne fie mai bine si sa venim cu vesti bune.

Va multumim inca o data pentru tot ce faceti pentru noi.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Am primit aparatul de masurat glicemia de la Andrada!!!!!!!!!!!!!!


Multumesc inca o data! Asteptam acum testele.....de la fete.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Cat de curand trebuie sa soseasca si testele din SUA. Data estimata de posta din State era 4 Noiembrie, deci azi. Nu stiu insa care este parerea Postei Romane.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikysi alinutza spune:

BUNA ANA EU SUNT MIKY SI SA STII CA AM TRECUT PRIN ACELEASI CLIPE DE GROAZA CA SI TINE.ALINUTZA FETITA MEA DE 2ANI SI 11 LUNI A FOST DIAGNOSTICATA PE 8 OCTOMBRIE 2005 CU DIABET ZAHARAT TIP 1 SI A PATIT LA FEL CA ALEX .AM FOST LA DOCT DE FAM SI MI-A DAT AMOXICILINA CA AVEA ROSU IN GAT APOI DUPA O SAPT ALINA SE SIMTEA TOT MAI RAU SI AM AJUNS CU EA LA URGENTE UNDE I S-A PUS DIAG DE INFECTIE URINARA DUPA AMIAZA AU SOSIT REZULTATELE DE LAB SI AM FOST CHEMATI DE ACASA URGENT LA REANIMARE PTR CA ANALIZELE ERAU F.F.F PROASTE GLICEMIA=770 mg RA=8 CORPI CETONICI=4 SI TOTI SE MIRAU CUM DE A REZITAT SI NU A INTRAT IN COMA SI CE A URMAT STII SI N-AS VRE SA MAI POVESTESC CA POT SA ZIC CA AM TRAIT DOUA NOPTI DE COSMAR .AM SA MAI REVIN CU AMANUNTE ACUM POT SA -TI SPUN CA TOCMAI AM DESCOPERIT ACEST FORUM SI AM AFLAT ATAT DE MULTE CA LA CATI MEDICI AM FOST NICI UNUL NU SI-A DAT INTERESUL SA-MI EXPLICE CE SE INTAMPLA IN DIABET.TE PUP SI VA DORESC MULTA SANATATE SI SA AVETI INCREDERE IN DUMNEZEU .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ana,
Ce face Flacaul cel curajos?

Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> Un baietel de un anisor, diabetic, insulinodependent. Oare putem sa ii alinam durerea?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex, un baietel diabetic, insulinodependent.

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput