retete invatate in alte tari

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Devylla sarumana teriaki suna fff bine si el...am sa incerc sa vedem ce iese.

Spic de grau sau fetele din Frantza nu punetzi si voi niste retete...sunt moarta dupa bucataria franceza...eu am mancat acolo niste pui cu strugure, excelent si imi place brie fff mult...si bagheta si roquefort si toate nebuniile astea...va asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Multumesc mult pt. retetele japoneze si chiar cautam o salata de morcovi. Devilla mai ma o rugaminte (caci acum am facut un fix pe bucataria japoneza). Poti sa-mi dai citeva retete cu tofu? Deocamdata il prepar numai in 2 feluri: il rad si il pun in loc de brinza in lasagna sau il tai cubulete, il prajesc cu legume si il maninc la breakfast in loc de omleta. Tofu este insa f. versatil, stiu ca se poate gati in multe feluri, pina si in prajituri. Multumesc in avans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

IRIDOFU


Ingrendiente:

-tofu
-morcov
-ceapa
-orice legume
-carne de pui

Preparare:

-se taie legumele bucatele potrivite,se calesc in tigaie,se adauga 2 linguri zahar,2 linguri sos de soia,2 linguri vin.Se pune tofu sfaramitat.Se calesc pana se termina sosul si se adauga un ou batut.Tofu e bine sa il lasi de pe o zi pe alta in apa....si dupa ceea il sfaramitezi ca sa fie un pic zemos.

Tofu se mai mananca si taiat cuburi si cu sos de soia deasupra si doua trei firicele de ceapa verde taiata.Sau o bucata mai are o tavalesti prin faina si o pui la prajit in vin,sos de soia,apa si zahar...toate ingrendientele poti sa le pui dupa gust...dar gustul japonez este cum am scris mai sus si in vechea postare...cam astea sunt proportiile.Si il prajesti pana se termina sosul...Il pui in farfurie alaturi de niste cupercute prajite la fel sau prajite in@unt.
Sotul nu prea mananca tofu si nu stiu sa-l prepar in foarte multe feluri.Sper sa te multumeasca si atatica.Dar de aici poti sa inventezi.Important esate sa dai gustul si dupa aceea imaginatie sa ai...
Pofta buna.
O sa revin cu niste salate.










poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cruis spune:

Dupa ce-am salivat una buna (am intrat pe-aici din accident), m-am gandit sa incerc sa va spun cum gatesc eu teriaki, pentru diversitate. Folosesc pui taiat fasiute subtiri (eventual marinat un pic in teriaki sau soya sos) si shrimp, muguri de fasole (bean sprouts), sos de soia si ciuperci taiate felii.
Folosesc o tava plata, care e mai inalta pe mijloc si cu un santulet de jur imprejur unde se scurge tot raul. :) Daca e vara pun tava pe gratar, daca nu o pun pe plita de gatit sa acopere 2 ochiuri (nu ma-ntrebati cat am cautat tava). Eu folosesc metoda asta ca e preparare aproape fara grasime.
Stropesc tava cu un strop de ulei si o pun la incalzit. Cand e incinsa, pun carnea de pui intr-o gramada, o stropesc cu un pic de soya sos si imediat o acopar cu un capac. O mai intorc cu o spatula mai tarziu, iar cand e aproape facuta pun in alte gramajoare shrimpi, ciuperci, muguri de fasole, stropit cu soya sos. Cate un capac pe ele si ma-ntorc la pui. Fara capac, cu doua spatule il intorc pana e facut dupa care il dau mai la o parte. Intre timp celelalte gramajoare ar trebui sa fie aproape gata, luam capacul, un pic de intors cu spatulele si gata.
Bine-nteles ca inainte am fiert orez , asa ca pun pe fiecare farfurie straturi de orez, muguri de fasole, pui, cativa srimpi. E grozav stropit cu teriaki sos, dar ai mei nu se plang nici cu soya sos simplu.
Stiu ca pare complicat, dar dupa ce le inveti randul e chiar simplu si n-ai ce gresi prea mult.



Nothing is worth doing unless the consequences may be serious. --G.B.Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Doamne ce-am mai salivat!
mie imi place bucataria italiana.... sunt moarta dupa paste in orice combinatie: cu legume, ciuperci, carne, fructe de mare, barza, cascaval . of , cat de bune sunt!
eu fac paste dupa urm reteta si vreau sa spun ca ies super bune. o sa dau (unde mai stiu) si gramajul. (asta e o reteta pt 2-3 persoane)

Ingrediente:
Paste (orice fel), 250-300 g smantana, cascaval, kaizer 7-8 felii (sau sunca de praga, dar cu kaizer imi plac mai mult), 2 cubulete de unt, 1 catel de usturoi micutz, 2-3 linguritze de busuioc, sare, piper....si daca aveti un praf de sofran.

Pastele:
Se fierb pastele. Dupa ce au fiert se scurge apa (eventual se dau printr-un jet rapid de apa rece)si se pun la loc in oala. Se pune untul peste paste si se amesteca usor la foc ff mic.

Sosul:
Kaizerul se taie cubulete mici si se prajeste in f putin ulei intr-o tigaie pana devine rumen (daca e sunca e nevoie doar un pic sa fie trasa in tigaie). Dupa ce s-a prajit se scoate pe o farfurie si in uleiul ramas in tigaie se adauga smantana, ustuoiul pisat ca pt mujdei, piperul, busuiocul. Se amesteca usor la foc mic cateva minute, 2-3. Se adauga kaizerul peste sos si se mai lasa f putin pe foc amestecandu-se usor. (puteti acum adauga si sofranul)

Servire:
Se pune o portie de paste in farfurie, se adauga sosul peste ele dupa care se presara cascavalul (parmezanul) ras.

POFTA BUNA!

of, va zic,e o nebunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by Helenutza23

Doamne ce-am mai salivat!
mie imi place bucataria italiana.... sunt moarta dupa paste in orice combinatie: cu legume, ciuperci, carne, fructe de mare, barza, cascaval . of , cat de bune sunt!
eu fac paste dupa urm reteta si vreau sa spun ca ies super bune. o sa dau (unde mai stiu) si gramajul. (asta e o reteta pt 2-3 persoane)

Ingrediente:
Paste (orice fel), 250-300 g smantana, cascaval, kaizer 7-8 felii (sau sunca de praga, dar cu kaizer imi plac mai mult), 2 cubulete de unt, 1 catel de usturoi micutz, 2-3 linguritze de busuioc, sare, piper....si daca aveti un praf de sofran.

Pastele:
Se fierb pastele. Dupa ce au fiert se scurge apa (eventual se dau printr-un jet rapid de apa rece)si se pun la loc in oala. Se pune untul peste paste si se amesteca usor la foc ff mic.

Sosul:
Kaizerul se taie cubulete mici si se prajeste in f putin ulei intr-o tigaie pana devine rumen (daca e sunca e nevoie doar un pic sa fie trasa in tigaie). Dupa ce s-a prajit se scoate pe o farfurie si in uleiul ramas in tigaie se adauga smantana, ustuoiul pisat ca pt mujdei, piperul, busuiocul. Se amesteca usor la foc mic cateva minute, 2-3. Se adauga kaizerul peste sos si se mai lasa f putin pe foc amestecandu-se usor. (puteti acum adauga si sofranul)

Servire:
Se pune o portie de paste in farfurie, se adauga sosul peste ele dupa care se presara cascavalul (parmezanul) ras.

POFTA BUNA!

of, va zic,e o nebunie


NU se numesc Carbonara?Eu asa stiam sa fac Carbonara...









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Pun si eu 2 retete invatate de la un prieten ecuadorian .
Chili cu carne
In reteta originala ardeiul e iute dar ca sa se poate manca ,cui ii place, pune un singur ardei iute .
1/2 kg carne de vita tocata
2 cepe medii
2linguri ulei
3,4 catei de usturoi
o cutie rosii ,2 cutii de fasole neagra sau alba daca nu gasiti
2 ardei ,unul verde si unul rosu (aici merge inlocuit cel verde cu ardei iute )
Se caleste carnea ,sa fie bine prajita apoi ceapa .Peste se pune usturoiul tocat si rosiile din conserva ,se lasa sa fiarba vreo 5 minute la foc mic dupa care se adauga fasolea si ardeii taiati,sare ,piper ,cimbru ,oregano,foi de dafinsi se mai lasa sa fiarba cel putin 1/2 ora ,se mai adauga apa daca e nevoie .

Bacalao cu cod

400 gr file de cod sau macrou,3 cepe ,4,5 rosii (merg si la conserva )2 ardei grasi ,rosii ,2 ,3 catei de usturoi ,boia de ardei iute ,4,5 linguri de bulion (sau ketchup) ,200 ml apa .
Pestele se imparte in cuburi potrivite .Se toaca o ceapa si pe celelalte doua le tai fin ,rondele ,ardeii grasi la fel in felii subtiri .
Se caleste ceapa tocata la foc slab apoi se aseaza rosiile ,ardeiul gras ,pestele ,ceapa rondele si la urma se toarna apaamestecata cu bulionul .Pe desupra se presara usturoiul tocat fin si se fierbe cca 1/2 ora .Nu se baga lingura ci se scutura cratita .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriinutza spune:

quote:
Originally posted by devylla

Ete ma gandesc sa a scriu cateva retete de mancare japoneza...preparabila in tara.

OMRICE
pt doua portii

Ingrediente:1 ceapa,1 ardei gras(verde),1 morcov porivit,Carne tocata-200 gr,sare si piper,ketchup,oua,1 cana orez.
Preparare: se taie toate legumele marunt.Se pun intr-o tigaie la calit,in putin ulei.Cand s-au inmuiat se pune carnea tocata peste.Se lasa sa se caleasca bine,carnea sa isi schimbe culoarea.Se adauga orezul preparat cum am descris mai jos si ketchup suficient sa cuprinda toata compozitia.Sare piper dupa gust.

Orezul se pune intr-o cratita cu apa de doi centrimetrii grosime...se acopera cu un capac,la foc mic,20 minute....de preferat sa nu se ridice capacul deloc.

Se prepara o omleta in tigaie daca o vreti mai groasa si mai multa din 2 oua....intr-o farfurie se pune compozitia facuta mai sus in forma de sfera si se invelese cu omleta.Se serveste cu ketchup deasupra si cu o foaie de salata.
Nota: pentru ofiecare portie se face cate o omleta si se aranjeaza cum am indicat mai sus.

Pofta buna!

PS:o sa mai revin daca sunteti interesati











poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina



devylla, mai trimite retete japoneze si/ sau asiatice, ca de cate ori ma plimb prin hypermarketuri, ma zgaiesc cu orele la refturile cu tot soiul de produse de gen. problema e ca inca nu mi-am procurat o carte de bucate asiatica. nu stiu de cand nu ai mai fost prin tara, dar se gasesc de tot felul, incepand cu o gramada de feluri de taietei de orez, sosuri thai, sweet-sour, foi pentru sushi, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna fetelorva dau si eu cateva retete japoneze

KOROKE POTETO

3 sau 4 cartofi
150g carne tocata
1 ciapa
1ou
pesmet
sare si piper dupa gust
mod de preparare:
mai intai puneti cartofi in coaja la fiert se cojesc de coaja si farmati cartofi untr-un bol (ca si pireul)
taiati ciapa marunt si o puneti la calit odata cu carnea tocata lasati la foc mic pana isi schimba putin culoarea dupa care mestecati ce ati calit cu cartofi
puneti un ou crud sarea si piperul si lasati putin la racit
puneti intr-un ciaun cam 400 g ulei si il ingingeti bine cam 180c
faceti din crema optinuta niste piftelute cam cat palma si le treceti prin faina de grau apoi prin ou si apoi prin pesmet(PANKO)
dupa care le puneti la incins in ulei pana isi schimba culoarea (AURIU) le stoarceti de ulei si se pot servi cu salata de varza si orezpofta buna

http://community.webshotos.com/user/emilyohashi100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Pentru cine are pofta de ceva cu ton va propun o reteta pe care eu o prepar pt. masa de seara.Ingredientele le dau pt. o portie si se pot multiplica in functie de nr. de persoane care ne vor onora cu prezenta la masa.

100 gr. ton (din conserva)in ulei sau apa
150 gr. boabe porumb dulce (din conserva)
paste (aici exista un sortiment de paste tricolore in aceeasi punga:simple, colorate cu pasta de ardei si colorate cu suc de spanac)
in forma de spirale dar am folosit si spirale simple si a iesit la fel de bun dar nu la fel de "colorat"

Se fierb pastele, se trec printr-un jet de apa si se pun la scurs.
In vasul in care vom servi se pune tonul (scurs de ulei sau nu, iar pt. cel conservat in apa se poate adauga un pic de ulei de masline) si se faramiteaza cu furculita, se adauga boabele de porumb, putina sare si piper, dupa gust si la sfarsit pastele.
Se amesteca cu grija si se serveste.

Pofta buna!


"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput