retete invatate in alte tari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Devylla mie imi place mult mincarea japoneza. Spune-mi te rog, ce fel de carne tocata? Porc, vita si ce concentratie de grasime 95% macra si 5% grasime e bine?




Eu o fac din carne mixta(porc,vita).concentratia e buna....ca oricum japonezii nu mananca cu foarte multa grasime.Daca voua va place puteti sa puneti o concentratie mai mare de gasime.









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Scuze pentru ca am uitat sa iti raspund adriene.
Aici in zona de sud a Spaniei, oamenii o considera mai mult o bautaura decat o supa.Marea majoritate o folosesc pe post de energinat datorita caldurii mari , a pierderilor de lichide si deshidtatare pe perioada de vara.
Asta depinde mult de la persoana la persona.Eu foslosesc si acum, dar nu cu gheata.
O zii buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

mieke pentru reteta...o sa incerc si eu ca de fiecare data cand am facut varzute aveau un gust amar...please zi si mie, pui sare si zahar in apa cand le fierbi...cum faci sa iasa amareala din ele??

in rest ce sa zic sunt foarte sanatoase mai ales pentru kinderi.

Devylla si eu vreau sa mai scrii retete japoneze daca se poate cu ton sau somon, nu stiu dca folosesc ei chiar pestii astia, mie imi plac la nebunie...dar nu si alti pesti din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Lena,eu doar le fierb in putina sare.Daca le amesteci cu smintina isi pierd putin din amareala.Noi le mai mincam doar fierte ,garnitura la friptura,cu maioneza.Amare,orice ai face tot ramin.Eu le mai prepar cu bucatele de piept ardelenesc si cu ceapa prajita,varza fiarta ,ceapa calita si spek-ul prajit,apoi amestecate impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor, mi-ati facut o pofta... ca ma duc sa cumpar sushi si cu ton si cu somon. Ma incumet eu la citeva mincaruri japoneze simple dar sushi nu am sa pot face in viata mea... Nu stiu cum si ce-i fac dar imi place la nebunie si cu miso soup si bucatele de tofu si sake cald... Devilla o singura intrebare, pestele ala din sushi e chiar crud sau putin afumat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Fetelor, mi-ati facut o pofta... ca ma duc sa cumpar sushi si cu ton si cu somon. Ma incumet eu la citeva mincaruri japoneze simple dar sushi nu am sa pot face in viata mea... Nu stiu cum si ce-i fac dar imi place la nebunie si cu miso soup si bucatele de tofu si sake cald... Devilla o singura intrebare, pestele ala din sushi e chiar crud sau putin afumat?




adrienne12 eu iubesc sushi..si shashimi.mi-ai facut pofta si mie....sushi are fel de fel de peste care in proportie de 90% e crud.De la somon,caracatita,fructe de mare(care sunt delicioase)...astea de obicei sunt crude...si se mananca pe turtita de orez cu wasabi.De obicei sushi bun cum le place japonezilor este cel gros.Adik pestele sa fie gros...eu nu am putut manca din acesta,mie imi place ala cu pestele subtire.
Daca@ai vreau magazin prin zona cu produse asiatice,fugi si cumparati shoyu(sos de soia)....ca sa iti dau niste mancarici....sa prepari ca nu e greu.
Fetelor revin,promit.....acum dau o fuga ca nici cafeaua nu mi-am baut-o









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Devylla, am soy souce in casa si wok... asa ca astept retetele cu nerabdare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Uite ca ma tin de cuvant si am venit sa va scriu

FICATEI IN SOY SOUCE

-se taie ficatetii bucatele(cat sa intre in gura),se pot pune si inimioare care se taie pe lung.Ficateii si inimioarele s fie de pui.Se pun intr-o tigaie unde adaugi...sosul de soia(cam 4-5 linguri),putina apa si 1/2 lingura zahar.Se lasa la foc mic cu un capac,cam 10 minute.Cand sosul s-a terminat sunt gata.La sfarsit gusti putin si daca gustul de soia e slab mai pune putin sos.

NIKU JAGA


Pt@2@persoane

-1 ceapa,1 morcov,2 cartofi,carne de vaca fasii.
Se taie ceapa pestisori mari,se pune la calit,morcovul se taie cubulete mari,se pun si ei la calit,la foc mic,se taie carnea fasii si se pune peste ceapa si morcov.Se adauga apa si se lasa la foc mic.Se taie cartofii buculete mari(in sase) si se adauga peste compozitie,se adauga shoyu si o lingurita de zahar.Se fierbe la foc mic pana cand apa scade aproape toata si dupa ce s-au fiert legumele.La sf se mai adauga shoyu daca cere.

Pentru Lena:
- nu stiu daca neaparat e reteta japoneza...dar f buna.Asadar:

OMLETA CU TON

Ingrediente
Pentru sos:
400 g ro#351;ii din conserva, busuioc, 1 ceapa, ulei, sare.

Pentru umplutura:
150 g ton în suc propriu, 1 ceapa, patrunjel, marar, zeama de lamaie.

Pentru omleta:
8 oua, 1 ardei iute, ulei, sare.

Preparare:
Într-o tigaie se cale#351;te în ulei ceapa tocata marunt, la care se adauga ro#351;iile marun#355;ite, sare, piper #351;i busuioc. Separat, se bat ouale, se amesteca cu ardeiul tocat marunt, sare, piper, #351;i se pregate#351;te omleta. Tonul se scurge de ulei, se marun#355;e#351;te, se adauga ceapa tocata marunt, se amesteca, se presara marar, patrunjel #351;i zeama de lamaie. Umplutura se a#351;aza deasupra omletei, apoi se ruleaza. Ruloul de omleta se a#351;aza deasupra sosului de ro#351;ii. Se serve#351;te calda.

TERIAKI

-se poate face din peste,carne de pui,si carne tocata de pui.
Pentru sos: e nevoie de sos de soia(1 lingura),vin(1 1/2 lingura),zahar(2 linguri),optional ginger daca aveti(un pic)
-se taie carnea bucatele mici,cea tocata se amesteca cu 1/2 ou,1 lingura vin,sare si pier.dupa care se fac ca pe niste chiftelute.Iar pestele se taie bucati potrivite.Se lasa in sosul de mai sus circa 20 de minute si se pune in tigaie cu tot cu sos,la foc mic,se intorc bucatile de carne pe toate partiile...se lasa pana se termina sosul.

GYUDON

Ingrendiente:carne feliata de vaca8150 gr),1 ceapa,sos de soia(4 linguri),vin(2 linguri),zahar(2 linguri).
Preparare: -se taie carnea felii subtiri,se taie ceapa pestisori grosi de circa 1/2 cm.Se pun la calit in tigaie,cand s-au inmuiat...se adauga ingrendientele pt sos...se mai lasa putin si se stinge.
Intre timp se fac doua portii de orez(1 cana orez)....si se face cum am descris la OMRICE.Intr-un bol mai mare se pune orez iar peste orez compozitia de mai sus.
Foarte buna si adrienne12 merge foarte bine cu o miso soup...daca nu merge si cu orice supa.

Cam atat pentru azi...daca vreti o sa va scriu si niste salate...care mie imi palc mult.
Sa aveti pofta









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Fetelor, si io sunt cam pofticioasa, si ma gandeam ca la unele mancaruri din carne pe care le-ati insiruit cu atata maiestrie, va merge foarte bine o salata de morcov mai "altfel"
morcov cam un kg pt 4 portii, se da prin razatoarea mare, sau daca aveti posibilitatea taiat fideluta.Se prajeste inabusit in ulei pana se inmoaie bine,si se lasa la racit. se prepara separat iaurt consistent cam 150g(chiar smantana, sau amestecat cu smantana)cu usturoi pisat(mult usturoi) sare si piper dupa gust.Cand morcovul calit este rece se amesteca cu sosul de iaurt si se serveste langa peste, carne etc, fiecare dupa preferinte.
Pofta buna!

Ajutati-o pe Bella,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=57873&whichpage=1" target="_blank">Mariuca,www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=58740" target="_blank">si Robert,www.desprecopii.com/FORUM/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">si ei au nevoie de noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

De ce am intrat aici???[bang

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput