retete invatate in alte tari

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Real Indian Curry(North India)-de la un coleg de-al meu,bucatar, care spune ca tot ce e in magazin(semipreparate) si pe la restaurante,chiar indiene,sunt westernizate pt a fi pe placul lumii.
Eu am incercat reteta lui,puteti in loc de tumeric,ghimbir proaspat,coriandru proaspat si seminte,pudra de cumin sa folositi curry powder.
-800gr de pui(fara pielita) taiat in bucati mici
-ceapa 100gr
-tumeric: o lingura
-chilli( pudra de ardei iute uscat) cat va place de iute
-ghimbir proaspat:o lingura
-usturoi rondele:o lingura
-frunze proaspete(verzi) de coriandru tocat:2 linguri
-pudra cumin:o lingurita
-seminte de coriandru:o lingurita
-2 rosii taiate cubulete mici
-sare
-ulei
Se incalzeste uleiul si se prajeste puiul+sare pana devine auriu.Scoateti puiul si in acelasi ulei adaugati ceapa tocata fin+cateva seminte de coriandru la calit.Mai adaugati ulei daca e necesar.Cand ceapa devine aurie adaugati si ghimbirul,usturoiul,tumeric si chilli.Apoi rosiile,le mai fierbeti putin sa se patrunda,apoi se adauga puiul+cumin+un pahar de apa clocotita.
La sfarsit se adauga si frunzele de coriandru.



decu fundita

Iaca poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Am descoperit aici o supa care-mi place la nebunie. Arata asa si sunt mai multe variatiuni pe aceeasi tema. Eu v-o prezint pe cea pe care am testat-o acasa si mi-a placut (de obicei am mancat-o in deplasare ).

Supa cu fructe de mare (Seafood chowder)

1 kg (in total): mai multe sortimente de scoici, creveti, homar, crab, peste proaspat sau afumat (orice combinatie de vietuitoare marine care va plac )
3 cepe, tocate marunt
4 cartofi maricei, taiati cubulete
o tulpina de telina, taiata feliute
1 litru de lapte/frisca lichida
225 g unt
sare
piper
o frunza de dafin

Ceapa, cartofii si telina se aseaza intr-un vas, se adauga apa doar cat sa-i acopere si se fierb pana sunt aproape gata, dupa care se adauga fructele de mare si pestele si se lasa la fiert pana sunt gata. Se adauga untul, sarea, piperul, frunza de dafin si laptele/frisca lichida si se mai lasa pe foc pana se incalzeste, dar fara sa fiarba. Se serveste cu putin patrunjel tocat deaupra.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

adriene12 sa stii ca sushi e foarte usor de facut. bamboo mat-ul face toata treaba la rulat . tot secretul e in orez. daca iti iese orezul bine n-ai treaba. eu am cumparat toate ingredientele de la un magazin japonez si dupa o documentare pe net mi-a iesit ruloul de sushi din prima.

Michelle 7

Mergi la inceput