Detoxifierea organismului

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Colegul meu spunea ca dimineata ia o lingura de ore nefiert cu apa, cica ii protejeaza stomacul, pt.ca mananca doar cruditati. O fi asa,n-o fi...habar n-am. Maine ma duc la plafar daca o fi deschis. vreau sa-mi iau Spirulina si niste ceai verde. Io mi-am continuat postul fara carne si am mancat destul de sanatos, da' azi facui pocinogu': la pranz tocanita de ciuperci si asta seara cartofi prajiti...moama si ce buni au fost....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Iarina,

...sper ca ai citit inainte ce am scris eu despre spirulina, nu e recomandabila tuturor...
...Dar ce au ciupercile? sunt recomandate ca alimente sanatoase...intr-adevar, cartofii prajiti sunt otrava curata, eu ma simt foarte rau dupa ce mananc ma dor tare intestinele sau ma simt foarte "grea"...Si ce mai consider eu otrava-sarea...nu vn cu argumente, astea e parerea mea intima...

Laura B,

...in legatura cu apa fierbinete si zema de lamaie, am uitat sa-ti spun, mie chiar imi place foarte mult ceaiul de lamaie, pun o felie rotunda taiata in doua si o frec cu zahar in cana, dupa care torn apa fierbinte...e foarte bun si usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

arinna si eu am ceva cu sarea,ca tine ,dar documenteaza-te te rog despre sarea de mare sa vezi diferenta fata de cea de bucatarie...
Sarea de mare are peste 100 de componente necesare organismului pe cand cea de bucatarie doar doua si alea nu asa de sanatoase...

pup!

ps:eu as vrea sa tin cura de dezintoxicare a lui Stelian Fulga...Stie cineva o adresa de unde pot comanda si cam cat costa pachetul complet cu produse?

Multumeeesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

ma bag in discutie iarasi...
nu va suparati ca raspund mai generic, dar nu tin minte cine-ce a scris si nu am rabdare sa fac frumos, cu bold si culori, si pe teme.
si probabil ca o sa scriu mai mult, ca deh, is vorbareata

despre postul negru, doar cu apa - se poate tine si fara sa faci orice exercitii "energetice" fie yoga, sau tai chi, qigong sau alte chestii ce sunt la moda acum. parerea mea (fara sa fiu o persoana religioasa sau dogmatica) e ca rugaciunea, facuta cu inima deschisa produce o energizare extraordinara.
dar, pentru asa un post, trebuie motivatie serioasa (eu am facut asemenea posturi cand eram bolnava grav). oricum, nu il faci asa, de nebuna. daca simti ca ametesti, sau ca nu mai poti, iei o lingurita de miere, sau bei un ceai vitaminos cu miere si lamaie - ca doar nu-ti da nimeni in cap. tu tii aceasta cura cu un scop anume, nu ca o pedeapsa asupra ta, si tu simti mai bine ce si cat poti.
dar eu va garantez ca se poate tine post negru si merge la servici, daca nu ai in minte faptul ca "vai, nu se poate fara mancare, o sa lesin aici e jos, mi-e foame, ... etc etc" (mintea e ff vicleana in a ne convinge ca nu putem sa facem multe chestii). ma rog, nu spun de curele de N-spe zile, eu cred ca 3 zile e facubil pentru ca eu am facut. (de fapt la 3 zile apare un prag psihologic, pe care n-am reusit sa il trec). e mai greu cand ai de gatit altora, si faci yammiiii stuff. dar cunosc o persoana care a facut 40 (da, 40, nu e greseala) de zile post negru, gatind familiei, si facand toata treaba la servici etc. doamna respectiva avea cancer, si era foarte motivata, iar postul ii fusese recomandat de valeriu popa. cred ca nu mai trebuie sa va spun ca s-a vindecat. eu daca as tine post negru as face in asa fel incat ultimele 2 zile sa pice sambata si duminica, daca sunt slabita, sa pot "zace". cel mai important lucru e revenirea, care sa se faca cu sucuri de legume/fructe prima zi, piureuri ziua 2, etc, astfel incat sa nu suprasoliciti aparatul digestiv.

mai departe, la subiectul clisma. cred ca si procedeul asta trebuie practicat cu moderatie, pentru ca la un moment dat iti obisnuiesti corpul sa nu isi mai faca treaba pentru ca stie ca oricum il ajuti tu. eu pentru constipatie am luat ceai de coaja de crusin o data, si va garantez ca e f puternic. trebuie facut conform indicatiilor din prospect. din nou, pentru cancer, este ceva clinica in state care are printre altele, un element de baza, clisma cu cafea. se mai fac terapeutic cu anumie ceaiuri, unele toxice daca sunt baute, si cu efecte f bune, vizibil. mai ales barbatilor cand au baiuri la prostata.

tot pentru consipatie, e f buna tinctura de soc, care a mai fost subiect de dicutie, separat, tot aici. din pacate in tratamentul homeopat, alcoolul e strict interzis, deci si tincturile.

pentru nora, nu stiu daca e bine sa expui anumite procedee cum e shank prakshalana, in afara unui mediu in care sa fie explicate corect, live. parerea mea ... anyways, eu am facut - adica am incercat sa fac sh.p.- si am abandonat la paharul 6, din cauza unor greseli tehnice de-ale mele, dar am avut noroc ca deja incepuse eliminarea. anyways, in ziua respectiva am mancat doar orezul, care mi s-a parut un dar ceresc , asa de bun mi s-a parut. si n-am mai pus sare in mancare vreme de o saptamana, asa greata mi s-a format. oricum, dupa aceea te simti ca un bebe nou-nascut, deci cine crede ca poate, sa o faca, by all means!

si in final, parerea mea personala e ca: orice faci, numai sa faci ceva, e bine. orice faci, fa insa cu MODERATIE. excesele nu duc la nimic bun. corpul nostru, daca nu e bolnav, are functia excretoare functionala, si pentru detoxifiere e suficient sa mancam natural o vreme (cum ar fi posturile religioase), iar el in perioada respectiva va elimina toxinele, mai incet decat la o tehnica speciala (clisma, post negru, etc) dar cred ca tot le elimina. probabil de aceea posturile sunt lungi, ca sa apuce sa isi faca efectul.
si cu asta, am terminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

hihi, nu am terminat, nu dati!
mai vreau sa zic de sare, ca aia de mare e mai putin toxica decat cea clasica, si in ultima vreme s-au vehiculat f multe povesti despre faptul ca ne obliga UE sa consumam doar sare iodata, or iodul ala poate face f mult rau anumitor persoane care au predispozitii spre unele boli de natura hormonala (nu stiu detalii, ca nu m-a prea interesat, dar sunt sigura ca gasiti pe gugal sau formula as).
oricum sarea e consmata in cantitati prea mari in mod normal, si e una din cauzele unor boli de inima, ca doar de ce la spital nu au voie sa manance sarat?
eu am primit un sfat pe care nu il prea urmez, spre rusinea mea, si anume sa pui sarea in mancare doar in farfurie, deasupra mancarii (cel putin daca e solida, gen piure, mamaliga etc), caz in care vei consuma mai putina.
pe de alta parte sarea poate fi medicament in unele situatii: salinele pentru aerosoli, saculet cu sare calda pentru reumatisme sau inflamatii... tot felul.
stelian fulga poate fi gasit cu un search pe formula as, ca i s-a facut publicitate acolo de mai multe ori. mie mi-a fost greu sa beau paharele de ulei din cadrul curei lui de o zi, dar am eliminat in ziua respectiva tot ce aveam in intestine
acuma chair ca gata! (pana maine )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Livia,

...multumesc pentru idee, cred ca mi-ar prinde bine mie sarea de mare, daca e iodata ma gandesc, ca am anumite probleme cu tiroida si chiar am luat iod intr-un timp...

Stelian Fulga are adresa Sos Mihai Bravu 227, tel. 2550291, 6241824, 6241825...Nu stiu daca expediaza pachete...poti intreba...

Te pup si succes!

Dpop,

...mi-a placut cheful tau de vorba......pune si tu mai putina sare , atat cat sa dea gust...nu e greu...

Cred ca iodul din sare face rau tot din cauza tiroidei....in unele cazuri se recomanda iodul, in altele e interzis, asa ca atentie mare la tiroida si la ce spune endocrinologul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Ce gust are sarea aceea de mare...tot sarata

Eu zic ca fiecare poate discerne ce e bine si ce nu...si nu se apuca imediat de ceva fara sa studieze subiectul. Stiu ca procedeul acela e dificil (sh.pr.), dar rezultatele sunt super. Asa am inteles... Mie imi trebuie o zi numai a mea in care sa nu ma deranjeze nimeni si voi incerca...
In privinta clismei, eu vreau sa o fac numai pentru dezintoxicare... nu am nici o problema cu constipatia...am citit ca e bine sa se puna seminte de in in apa cu care se face...

Chestia cu spirulina, adica retinerea apei...m-a pus pe ginduri...oare asa e? Eu o iau pentru slabit si pentru metabolism si imunitate...

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nora,

...probabil semintele de in se pun in apa cu care faci, dar cu o zi inainte...apa va deveni alunecoasa ca un mucilagiu si va usura scoaterea continutului intestinal...doar nu s-or baga si semintele...ca se blocheaza in canula aia ...Eu luam pentru constipatie demult seminte de in muiate si apa in care au stat si de aceea stiu ca devine foarte alunecoasa...nu e o idee rea,dar sa nu bagi si semintele...parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

quote:
Originally posted by arinna

Nora,

...probabil semintele de in se pun in apa cu care faci, dar cu o zi inainte...apa va deveni alunecoasa ca un mucilagiu si va usura scoaterea continutului intestinal...doar nu s-or baga si semintele...ca se blocheaza in canula aia ...Eu luam pentru constipatie demult seminte de in muiate si apa in care au stat si de aceea stiu ca devine foarte alunecoasa...nu e o idee rea,dar sa nu bagi si semintele...parerea mea...



Nici nu mi-a trecut prin cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Pai eu stiu ce mai recomanda unul altul? Nu m-as mira sa aud si asemena varianta...

Mergi la inceput