Detoxifierea organismului

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

ma bucur mult ca ati deschis acest subiect, mi se pare interesant! eu sunt de-a dreptul ingrozita de modul in care aici se consuma cu atata usurinta sosuri, prajeli, carne foarte multa care mie nu mi se pare dupa gust ca ar fi chiar atat de proaspata, bine-inteles ca are un gust de papura, dulciuri nu mai zic, zilnic consuma fiecare copil o groaza de dropsuri si alte in mii de culori bomboane, iar nimeni nu pare ingrijorat ca ar fi periculose, zaharul se adauga fiecarei mancari, deasupra tuturor legumelor, maioneza se consuma ingrozitor de mult si nu de casa facuta, va imaginati! asta sa fie motivul atator boli si atator cazuri de cancer, mai ales de ficat si de intestin? bineinteles ca n-am auzit pe nimeni vorbind de dezintoxicare!
eu cred ca am sa incerc sa tin post si poate o cura de eliminare a toxinelor, desi cred ca ma vor considera nebuna si primitiva, e greu insa cu atatea produse cu acidifianti, coloranti si nu mai stiu de care altele; tot mai bine era la mama acasa vara cu multe salate si supe cu multe legume, iar iarna cu carnita proaspata de porc; cel putin era mai sanatos si mai gustos!
hai ca v-am pupat si sper sa mai aud de la voi de cate o cura noua si eficienta, ca ma gandesc ca daca imi fac sucuri de fructe si legume cu multe chimicale in ele, ce rost are?

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Din gama produselor naturiste, exista un "detoxifiant pe baza de fructe de soc", care e bun si la slabit, fiindca ajuta la eliminarea apei din tesuturi.
Nu e scump si are efecte.

Daca vreti sa vedeti detalii, incercati aici.Cititi prospectul inainte de utilizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Fetelor bine ca v-am gasit!! De vreo 2-3 luni incerc sa fac ceva pentru mine, sa gasesc o dieta echilibrata. Am un coleg care de 4 luni nu mananca nimic gatit, doar `salate de cruditati, lapte, branza, miere si orez nefiert. nu stiu cum rezista caci am incercat si io. M-a tinut o zi: mi-am facut o salta uriasa, am luat-o la serviciu si pana in 12 o terminasem deja, aveam o foame cumplita...ce sa mai zic. Acum incerc sa tin post fara carne. De o saptamana n-am mai mancat carne, doar ieri peste caci a fost dezlegare la peste. Chestia este ca io sunt pofticioasa. Dulciurile sunt placerea si chinul vietii mele. imi plac la nebunie, insa mananc prea multe si deja am carii multicele. In primul rand trebuie sa renuntam la dulciuri (zahar alb)si carne. Mie nu-mi place morocvul sub nici o forma, de aceea salata cu mar si morcov care de altfel e buna pt. organism pt. mine e imposibil de manc`at. Mi se face greata.
Io zic asa: haideti sa incepem totusi o cura; ne adunam mai multe, facem un program, ne hotaram asupra regimului si ne sustinem.Ce ziceti? Ca io pe mine nu pun baza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Iarina,


...m-a amuzat treaba cu mierea si orezul nefiert...groaznic...tu le-ai asezat una dupa alta in enumerare si parca m-am vazut mancand din aceasta "ambrozie" crocanta...

Adevarul e ca mancarea dietetica e foarte importanta dar foarte neglijata de noi...poate pentru ca nu satura, nu e apetisanta si costa mult...Desi intestinele sunt atat de importante...si eu am mari probleme din cauza nutrititi...poate stabilim aici ceva comestibil , sa avem de unde alege,ca sunt derutata rau...fibre, vitamine... Si ceva tablete de antioxidanti, acid folic ...Si multe lichide...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Da' chiar, orezul nefiert cu ce se poate consuma? Poate se pune la muiat in lapte... reteta sigura pentru constipatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Bun gasit

Sunt adepta tratamentelor de detoxifiere...adica eu cred ca tot timpul fac cite ceva pentru asta. In plus, nu mai consum carne de 6 ani...Ma lupt cu apa retinuta in tesuturi, care duce si la formarea celulitei. Beau peste 3 litri de apa plata pe zi, dar tot nu s-a rezolvat. Stie cineva remedii mai bune ? Daca da, le astept. Vreau sa dau jos si vreo 8 kg...si cred ca argila ajuta si la slabit...daca o iei praf, diluat in apa. Stiu ca la unii au dat rezultate. Dar efectul e...diferit de la persoana la persoana, pentru ca fiecare suntem un unicat.
Despre ceea ce iau eu? Argila, dar capsule. Am luat un timp si dizolvata in apa, dar era complicat pentru programul meu supra-incarcat. De 3 ori pe zi cite 2 capsule. Mai iau si spirulina-tot la fe, inainte de masa cu 1/2 de ora. Apa cu otet de mere-dimineata. Cereale la mic dejun, ceai verde cit cuprinde, plus alte ceaiuri de slabit, pentru ficat. Mai iau si Liv52, care e foarte bun pentru ficat si e natural. Cineva mi-a povestit de curind despre efectul deosebit al clismelor pentru organism. Recunosc ca am incercat, dar nu-mi...ies. Cine are experienta si poate sa-mi povesteasca? Nu trebuie sa ne fie jena, e un lucru absolut firesc si foarte bun pentru organism. Elimina tot de pe peretii colonului...Am auzit de trei variante: cu ceai, cu argila si cu cafea (ultima este pentru afectiuni ale ficatului). Dezbatem si asta?
Stelian Fulga...am luat o singura data cura de dezintoxicare de 3 zile. Acum vreo 3 ani. A fost buna, numai ca nu am putut face nimic in acel week-end..de slabita ce eram. Cine imi da detalii despre ce cure mai are el in prezent?

In incheiere, vreau sa va spun ca trebuie sa avem grija de organismul nostru si sa aplicam detoxifierea...Mai ales cei care mincati carne. Eu nu consum si tot am nevoie, dar voi. Cred ca ne facem un mare bine incercind si reusind...
Felicitari pentru deschiderea subiectului Cind ne sustinem unii pe ceilalti, reusim mai usor. Cu prieteni virtuali din toata lumea. Frumos !

LA MULTI ANI, ROMANIA ! LA MULTI ANI, ROMANI !

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

La multi ani tuturor si din partea mea!

Nora,,

...mie nu mi-e rusine, am facut clisme cred ca 12 ani daca nu mai mult - de nevoie, ca am o constipatie cronica si nu mergea cu altceva,iar cu laxative imi nenoroceam intestinele si se obisnuia organismul...nu le faceam zilnic ci la 2-3 zile,aveam probleme mari...nu pot sa spun ca mi-au folosit si la altceva, la detoxifiere, n-am observat nimic special...

...de Stelian Fulga am auzit parca in primavara sau anul trecut la otv si tot cu tratament soc de facut diaree incepea...

...iar despre carne, cred ca sunt persoane care nu pot renunta la ea si nu stiu cat de bine e sa oblige organismul ...poate sa o reduca, dar nu sa o excluda...daca asa e organismul uman, obisnuit din copilarie si din generatie in generatie cu carne, poate deveni periculos sa-l lipsesti de aceasta hrana, am inteles ca in carne se gasesc niste proteine pe care nimic altceva nu le contine....

Eu nu ma omor cu carnea, mi-e cam greu sa mananc,cel mai bine suport mezelurile- la care poftesc , desi stiu ca nu-s sanatoase...si mai ales nu-mi place carnea de pui,prefer vita sau peste...si porc,cate o friptura la un gratar adevarat...

....ma intereseaza si pe mine un antioxidant bun...am auzit de beta caroten...

Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Buna, Arinna !

Daca ai experienta, te rog trimite-mi un PM, sa nu-i deranjam pe ceilalti cu detalii neplacute si explica-mi cum procedai, pentru ca eu nu reusesc sa obtin mare lucru. Te rog !Multumesc...anticipat !

Ceaiul verde este un bun antioxidant. Si se gaseste si la ProNatura (sau plafar, pe vechi)...numit ca atare:antioxidant.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nora,

...iti trimit stai linistita...numai ca acum trebuie sa plec de acasa si vin tarziu...iti scriu diseara sau maine...

Multumesc pentru ideea cu ceaiul verde...are si ceva rol de trezire, precum cafeaua? N-ar fi rau,desi sunt cam nervoasa, am multe pe cap, da-mi trebuie cate un mic stimulent ca sa rezist...

Ce ma fac cu cafeaua, nu vreau sa renunt la ea si nici nu pot, da fac un tratament homeopat si cica nu ai voie cafea in ziua aia, sau poti sa bei dar dupa cateva ore,sau inainte cu cateva ore...astfel ca plec de acasa , mai si mananc- dupa masa iar trebuie sa stai jumatate de ora- si asa nu-l mai iau si il fac total aiurea...Si ar trebui pe stomacul gol...da e rezervat pentru cafea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

quote:
Originally posted by arinna

Nora,

...iti trimit stai linistita...numai ca acum trebuie sa plec de acasa si vin tarziu...iti scriu diseara sau maine...

Multumesc pentru ideea cu ceaiul verde...are si ceva rol de trezire, precum cafeaua? N-ar fi rau,desi sunt cam nervoasa, am multe pe cap, da-mi trebuie cate un mic stimulent ca sa rezist...

Ce ma fac cu cafeaua, nu vreau sa renunt la ea si nici nu pot, da fac un tratament homeopat si cica nu ai voie cafea in ziua aia, sau poti sa bei dar dupa cateva ore,sau inainte cu cateva ore...astfel ca plec de acasa , mai si mananc- dupa masa iar trebuie sa stai jumatate de ora- si asa nu-l mai iau si il fac total aiurea...Si ar trebui pe stomacul gol...da e rezervat pentru cafea...




OK. Astept. Nici o problema.
Ceaiul care sa inlocuiasca cafeaua ca efect exista. Nu-mi aduc aminte acum, dar cind se intimpla, iti voi spune. Si ceaiul verde stimuleaza, sa stii. Si exista acum si frunze de ceai verde, care sigur e...ce e. Ca in pliculete mai poate fi si...altceva.

Iar cu tratamentul homeopat, da, stiu. Si eu am luat. Si atunci am baut cafea fara cofeina. Simplu.

O seara buna !

Nora

Mergi la inceput