Clipe din trairile sufletelor noastre ...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Daca mai tin la el ? Intr-un fel da, imi e tare drag. L-am iubit atatia ani si oricat ar fi gresit si oricum s-ar fi terminat casnicia noastra, e drept ca nu pot sa-l iert, dar nici nu il urasc si nici indiferent nu-mi este si nu-mi va fi niciodata. Insa e la fel de adevarat ca nu mai este cale de intoarcere. Eu nu as mai putea trai cu el. Ma simt mai impacata, mai linistita, mai echilibrata fara el. Imi regasesc treptat linistea sufleteasca, demnitatea si respectul fata de mine insami. Sunt intr-un proces de "reconstructie" ca sa zic asa.
In legatura cu petrecerea, poate pare o copilarie, dar mie mi-e groaza de momentele alea in care am sa raman singurica pe scaunel uitandu-ma cum fiecare danseaza cu perechea lui si asteptand jenata sa ma invite si pe mine cineva la dans. O fi vreun complex al femeii singure in societate?

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:

Iulia,
Nu stiu daca e bine sa ma bag si eu in discutie dar daca vrei si parerea mea eu iti pot spune ca in locul tau nu m-as duce decat daca as avea si eu un partener pentru ca ,in caz contrar m-as simti tare stinghera si singura.Ti-am spus parerea mea pentru ca si eu am trecut prin tot ce treci tu acum si cand citesc tot ce scrii tu parca as da timpul innapoi si mi-as retrai propria poveste,care este foarte asemanatoare cu a ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Sunt si eu oarecum in aceeasi situatie. Colega cu ex-sotul, numai ca nu lucram in acelasi sediu. Norocul meu e ca nu facem petrecere de Craciun, doar o intalnire cu copiii, cu colinde si poezii. Insa vara serbam ziua energeticianului si atunci se lasa cu chef. De fiecare data am fost cu el, iar dupa divort am fost singura, cu alte colege necasatorite. El n-a mai venit de-atunci, nu-i suporta pe "birocrati", asa cum are obiceiul sa se exprime.
Simt exact ca si tine... inca imi mai pasa de ceea ce i se intampla, am uneori regrete, dar stiu ca nu mai pot trai cu el, asa ca merg mai departe.
Daca mai ai colege singure, cu care poti sta de vorba cand ceilalti danseaza (bluesuri, ca la celelalte vei dansa si tu), du-te. Daca ceilalti colegi sunt doar perechi, mai bine ramai acasa. Te vei simti singura si stinghera, cu atat mai mult cu cat spui ca fostul va veni cu actuala partenera.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Kuki,e naspa rau cind se intimpla treburile astea,ti-o spun din experienta...La tine pluseaza si faptul ca va fi si el si sigur va dansa cu prietena.....
Nu-mi pot permite sa-ti dau sfaturi,la urma urmei trebuie sa faci cum simti tu ca e mai bine(ti-am mai spus asta),insa eu,in locul tau,nu as merge nici in ruptul capului....
numai bine!

Roxane,situatia a fost aceeasi si la mine,chiar daca eu am avut o casnicie "doar" de 9 ani,spre deosebire de voi....

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Brenda...ai avut dreptate..se pare ca mai exista ceva sentimente si in acest caz punandu-ma putin in locul ei nu m-as duce pentru ca mi-as face numai sange rau, as suferii tot timpul cat as fi acolo.
Iulia, te intreb pentru ca scuze dar nu mai retin..de cat timp sunteti despartiti? Nu stiu..poate ca mai depinde si de felul de-a fi al omului..si eu mi-am iubit fostul sot mult si nu au fost numai cei 14 ani de casnicie..au fost trei si inainte, a fost primul barbat din viata mea si prima iubire, dar atunci cand s-a intamplat, din dragostea ce-o simteam pentru el intr-un timp relativ scurt am ajuns la indiferenta...probabil ca socul initial a fost atat de puternic, desi atunci nu realizam, incat m-a facut sa trec dintr-o extrema in alta. Nici eu nu-l urasc pentru ca este tatal fetitei dar nici nu pot spune ca mai am vreun sentiment pentru el.
Brrrrr..si-acum cand imi amintesc..intr-o sambata el era plecat la job, ma suna pe la 3 dupa-amiaza si-mi spune...ca nu mai vine acasa si divorteaza..off..daca s-ar fi desfacut atunci pamantul sa intru acolo si sa ma acopere bine ar fi fost mai ales ca nimic nu s-a intamplat care sa ma faca sa banuiesc ca el...avea acea relatie de 2 ani..cat teatru..cata incredere intr-un om.

Iulia...pune in balanta totul..imagineaza-ti cum ar fi daca ai merge acolo si cum ar fi daca n-ai merge si..alege dar fa-o ca sa-i fie bine sufletului tau..sa ai acea liniste de care ai nevoie.

Pupici


Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Offf, va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Eu sunt in continuare nehotarata. Cand zic ca ma duc, cand zic ca nu ma duc...
Roxana, si noi am fost casatoriti 14 ani si 2 ani inainte. Si la mine a fost prima dragoste, primul barbat, a fost centrul universului meu toti anii astia. Caci daca n-ar fi fost....poate, ca si tine as fi observat ca ceva nu e in regula. Acum suntem despartiti de 1 an. Faptul ca il vad zilnic, ca prin natura serviciului, vreau, nu vreau trebuie din cand in cand sa vorbesc cu el, simt ca ma tine in loc. Sentimente, nu mai exista. Ai dreptate, n-as fi putut sa descriu mai bine....cred ca si eu am cazut dintr-o extrema in alta, atunci cand am aflat totul. Pur si simplu a omorat in mine orice urma de iubire atunci cand, nervos la culme ca i-am descoperit si i-am "stricat " relatia pe care o avea cu o coega de serviciu (dar pe atunci nu lucram impreuna) casatorita si ea la randul ei, a inceput sa ma loveasca si sa tipe la mine ca nu inteleg ca "dragoste cu sila nu se poate????" Si cred ca in clipa aia am inteles. Si atunci s-a terminat. Eiii, povestea e mai lunga, am incercat sa mai salvam ceva, nu s-a putut...nu mai era nimic de salvat, dezamagirea a fost prea mare, minciuna uriasa...orgoliile imense si uite asa s-a distrus totul. Si desi au fost, candva, demult si ani frumosi, pur si simplu, uitandu-ma in urma, simt ca nu mai ajung cu amintirile, acolo departe la anii care au fost frumosi, caci ma opresc la ultimii trei ani in care am tras cu dintii de o casnicie in care dragostea murise, si cel mai grav, o casnicie in care nu mai ramasese nici un pic de respect. Nici de o parte, nici de alta. Asa ca ceea ce simt eu acum, cand il vad cu prietena lui (a treia de cand ne-am despartit), credeti ca mai e durere si suflet facut franjuri ? Nicidecum, asta a fost prima data cand l-am vazut cu altcineva. Atunci m-a durut ca "uite ce repede a gasit sa ma inlocuiasca". Dupa ce am vazut in ce ritm le schimba...nu mai e nici o durere.
Cat despre petrecere, cred ca nu o sa ma duc din mai multe motive. Ma gandesc ca ma voi simti stinghera si singura indiferent de prezenta lui. Mai bine acasa, linistita, cu copilul meu, la tv, si, de ce nu, cu voi...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:



In primul rand buna dimineata!
Am trecut sa va salut si sa va spun ca in mare parte am rezolvat problemele cu fiul meu,in sensul ca am fost in sfarsit la psiholog cu el si acum totul depinde de el.Cert este ca nu l-a mai cautat pe tatal lui si de cate ori trece pe langa magazinul unde lucreaza el nici macar nu se uita sa vada daca e tatal lui acolo.Acum parca are si mai multi prieteni,parca s-a mai maturizat un pic.Nu mai are accese de furie sau de plans.Ca innainte plangea din orice mai rau ca o fetita.Oricum are programul foarte inccarcat si nu mai are timp sa se gandeasca si la altceva.Va pupacesc si va doresc o zi buna.
Brenda tu ce mai faci?
Kuki nu mai spui nimic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:


Tot eu revin!
Anaelle-Mara,ce mai face Teodora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Neata'. Sunt aici, n-am disparut. Dar ma chinuie o criza de rinichi de nu-mi mai arde de nimic. V-am citit, dar nu prea am avut energie sa scriu ceva. Abia astept week-end-ul, ma simt obosita tare. Sambata sau duminica am sa impodobesc bradul acasa, sper sa mai inveselesc atmosfera. Nu cred ca Mosul o sa aibe bani si pt. mine anul asta. Nici lui Cristi nu stiu ce sa-i iau. Pe el nu-l bucura decat calculatorul. Chiar asa Luminita, ce-i aduce Mosul lui Dragos, ca sunt cam de-o seama baietii nostri ? Poate imi dai vreo idee.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:



Neata,la toata lumea!
Kuki-Iulia imi pare tare rau ca esti bolnavioara!Inca un punct comun intre noi doua avand in vedere ca si eu am probleme cu rinichii!Pana acum am eliminat cateva pietricele!Nici nu vreau sa-mi mai amintesc ce dureri am tras![q.
In ceea ce priveste cadoul pentru Dragos ai pus punctul pe j ca sa nu spun pe i!Bineintels ca si fiul meu tot cu calculatorul e .Si ce e nou acuma la ei sa se ia la intrecere care are mobil mai de ultima ora!Bineinteles ca nu-mi pun mintea cu el ca am o jena financiara.Cred ca am sa-i cumpar ceva de imbracat ca e mai rau ca o fata si vreu joc ceva pe calculator nu stiu!
Iti doresc multa sanatate ,odihna maxima in acest we si poate iti vine vreo idee la capitolul dar de Craciun pt fiul tau si imi dai si mie o sugestie please!
Dar cati ani are fiul tau?

Mergi la inceput