Clipe din trairile sufletelor noastre ...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Daaa, si al meu ar vrea un mobil cu camera, ceea ce nici prin cap nu-mi trece, mai ales ca nici nu prea-i vad rostul. Si cred ca si eu tot de imbracat o sa-i iau. Are 13 ani jumate. Face handbal, asa ca poate am sa-i caut un trening mai "cool" si in rest...depinde cat costa treningul. Al meu si-ar mai dori un storcator de fructe, ca de, duce o viata de sportiv cu sucuri naturale, vitamine, etc, dar nu stiu daca asta s-ar putea numi cadou, poate ar fi datoria mea de mama sa cumpar asa ceva pentru copil. Si ca sa-ti dau o sugestie de cadou, desi eu una nu mi-as fi permis asa ceva. Lui Cristi i-a cumparat tatal lui de Mos Nicolae un telescop. Am vazut si eu la Metro, dar costa in jur de 4 milioane si mi se pare enorm. Tatal lui isi permite asemenea cadouri, eu nu. Alte idei nu am...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leli spune:

Buna fetelor
Sincer nu stiu de ce am ales acest subiect sa-l citesc.nu stiu o forta m-a inpins.
De ce spun lucrul acesta?
Eu nu sunt singura. Dar totusi sunt singura.Am un sot de 15 ani,care m-a terorizat cu felul lui dea fi,dea se comporta,dea nu fi responsabil pentru casa si sotie.
Deci tot singura sunt, doar atat ca sunt la numele lui .
Acum o luna de zile a hotarat sa plece in Italia .Sa va spun de ce?
Stie ca relatia noastra nu prea mai tine din cauza alcolului ptr. care ne-am despartit de "n" ori,si ce s-a gandit?Ca poate pleca si este liber sa faca ce vrea.A plecat cu bani imprumutati de mine mine ,caci el nu munceste in Romania pe nimica toata.Mi-a promis ca intr-o luna de zile inapoiaza suma pentru care eu mi-am pus obrazul.
Ajuns acolo a gasit de lucru.Pe 15 dec. mi-a spus ca nu l-a platit pe luna aceasta si ca prietenul lui care se afla acolo si lucreaza la acelasi patron nu poate sa-i imprumute bani ca el trebuie sa se pregateasca de revelion.
Va rog sa ma scuzati dar simt nevoia sa ma descarc sufleteste ca altfel simt ca turbez.Nu ma plang de altceva caci nu ma apuc acum sa fac mese festive dar ma deranjeaza enorm nesimtirea lui.Stie ca sunt o fire corecta si ca nu accept sa ma fac de rusine mai ales ptr. bani imprumutati.Dar asta e!
O sa va intrebati de ce nu rup relatia.
Am sa va explic: am incercat de nenumarate ori dar este un om fara scrupule,nu are orgoliu de barbat,si "daca-l dau afara pe usa intra pe geam".
Va rog sa-mi dati un sfat ca nu mai stiu ce sa fac.
Vreau sa stiti ca din cauza comportamentului lui nu am dat naster la nici un copil.Anii au trecut si ma simt foarte foarte singura.
Ca sa pot sa-mi obtin diploma de absolvent al facultatii a trebuit sa depun eforturi foarte mari caci venea beat acasa ma batea si numai cand intram in sesiune,ca sa nu pot merge la examene.Si mi-a fost foarte greu pentru ca era curs de zi si eu lucram si lucrez la acelasi loc de munca.Altfel nu aveam cele necesare.Si dansul lenevea.
Sunt cam multe de povestit.Acum simt cunva o usurare.
Daca v-am plictisit imi cer scuze.
Va doresc toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Leli, bine ai venit printre noi, caci daca ma gandesc bine, tu esti mai singura decat noi. Bine a zis cine a zis ca singuratatea in doi e mai groaznica decat sa fii singur-singur si cred ca toate am trecut la un moment dat prin asta. Ne diferentiaza poate, doar puterea de a spune STOP. Ce sa zic, cam ambigua povestea ta, sau poate nu sunt eu azi in cea mai buna forma. Dar nu prea inteleg, casnicia nu merge, el leneveste pe ici pe colo, mai e si neserios, copii nu aveti, tu ai o facultate, un serviciu bun, esti pe picioarele tale....ce anume te tine legata de el? Ca "il dai afara pe usa si intra pe geam " nu mi se pare un motiv suficient pentru continuarea unei relatii care nu duce nicaieri cu un om cu care nu te incumeti nici macar sa te gandesti sa faci un copil. Si vorba ta, timpul trece...




Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Leli,bine ai venit! Cred ca e cel mai potrivit moment sa scapi de el,daca mai sta prin Italia,intenteaza actiune de divort,se va termina repede daca el nu se prezinta,si cind vine pune-l in fata faptului implinit....E o metoda nu prea corecta fata de el,dar nici el nu exceleaza in corectitudine fata de tine......

Kuki,deci eu sint in urma daca abia acum i-am luat un amarat de mobil Dianei.Nu stiu,mi s-a parut putin absurd ca la 10 ani sa ai telefon mobil.....Copilul meu nu prea pleaca singur pe undeva,e si fetita si mi-e teama pt ea,insa......chiar mi se parea un snobism....Eh....m-am hotarat sa-i iau de Mos Craciun pina la urma,ca prea isi dorea,insa nu stiu cit de bine am facut......

Cicuta,ma bucur mult ca ai rezolvat cu psihologul,Diana nu a vrut sa mearga,chiar daca ultima incercare a fost "mascata",nici nu stia unde merge,i-am spus ca merge la o doamna care creeaza jocuri pt copii,bla,bla,dar a mers o data si pe urma nici nu a mai vrut sa auda.....



BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Brenda, eu i-am luat mobil lui Cristi in toamna asta, deci avea 13 ani. I l-am luat din mai multe motive. In primul rand am facut eu niste socoteli si am zis ca ies mai ieftin cu 2 mobile cu 60 de min gratuite cu nr. favorite, decat cu mobilul meu si telefonul fix care ma rupea la buzunar. Si pe urma a inceput sa tot plece cu handbalul si trebuia sa am cum sa dau de el. Mai incepe si perioada asta de adolescenta si mie mi se pare un mijloc de control in plus. Si nu i-am luat cine stie ce aparat, i-am luat unul la mana a doua, dar bunicel. I-a placut atunci, acum au inceput mofturile si comparatiile cu alti colegi care au nu stiu ce model cu clapita, cu camera, etc. Asa ca sa nu-ti para rau ca i l-ai luat. Ea si-l dorea si e bine si pentru tine, ai sa vezi. O fi snobism, n-o fi...dar la al meu in clasa toti au mobile. Si fata ta o sa inceapa sa mai plece singura, ba la o colega, ba intr-o excursie...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicuta spune:


Buna seara,la toata lumea!
Ce mai faceti fetelor?
Kuki,ce faci?Cum te mai simti?Ti-a trecut criza de rinichi?Multumesc pt sfatul cu cadoul de Craciun pt Dragos,esti f draguta,dar din pacate buzunarul meu e prea stramt pt un asa cadou de scump.

Brenda multumesc ca-mi esti alaturi!Numai bine tie,fetitei tale si intregii familii!Ce-ti mai face printesa?A mai avut concursuri de dans?

In speranta ca ati avut un we linistit,va doresc o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Buna seara, buna seara.
Azi am impodobit bradul, ca era musai sa fac ceva sa mai inveselesc casa, simteam ca ma apuca asa un pui de deprimare si nu trebuie...A iesit frumos tare, sunt asa mandra, nu-mi vine sa-mi mai iau ochii de la el.
Rinichii ba ma chinuie, ba ma lasa, beau mult ceai de nu stiu ce buruieni, ca altceva nu stiu ce sa fac si nici de doctori n-am bani in perioada asta. Inca nu i-am luat nimic baiatului si nici nu stiu ce sa iau. O sa fiu libera incepand de joi si atunci ma duc prin oras sa vad ce gasesc, poate nu s-or termina toate prin magazine.
Cicuta, mi-e un dor de Iasi cum nu pot sa-ti spun. Anul trecut pe vremea asta locuiam in Nicolina II. Vezi ce multe avem in comun ? Ne-om fi ciocnit vreodata pe strada ?
Brenda, mai zi si tu ceva, ca tu erai sufletul subiectului...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leli spune:

Buna fetelor,
Pentru KUKI si pentru brenda
Va multumesc din suflet pentru momentul in care ati fost alaturi de mine cu o vorba buna asa cum se spune pe la noi.
Sfatul este bine venit.Voi actiona in instanta.Dar sa nu ma simt vinovata ,voi face tot posibilul sa-l instiintez si pe el.La starea civila nu am fost singura,ci cu el.La divort voi merge singura dar macar sa stie ce va urma.
Va multumesc din suflet si va doresc ca sarbatorile Craciunului si Anul Nou sa va aduca lumina in sufletele voastre,sanatate voua si copiilor vostri si implinirea tuturor dorintelor.


Cu stima,
Leli






























Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Leli, ma bucur pentru tine ca ai reusit sa-ti pui gandurile in ordine si sa ajungi la o concluzie. Felul in care ai ales sa procedezi e corect pentru amandoi, asa ca fruntea sus, cred ca cel mai important e sa fii ferma in decizia pe care ai luat-o. Urmeaza o perioada grea, sa lasi totul in urma nu e chiar atat de simplu cum pare la prima vedere. Bine ca nu aveti copii, atunci ar fi fost si mai greu.
Iti doresc sa fii impacata sufleteste, sa ai sarbatori linistite

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Leli......hmmmmm.daca il anunti,risti niste scandaluri,risti sa vina acasa si sa puna bete in roate la divort,risti sa te convinga sa renunti...
Nu mi se pare un gest prea ipocrit daca nu i-ai spune,la urma urmei,scopul scuza mijloacele.....
Insa,daca tu crezi ca e mai bine asa,faci cum iti dicteaza inima.
Eu iti doresc succes si ia viata de la capat cu incredere,o sa vezi cit de frumoasa e.....

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput