Clipe din trairile sufletelor noastre ...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Aveti dreptate, toate avem aceleasi probleme cu prietenii curiosi. Dar stiti....eu nu v-am spus totul, ca nu puteam sa marturisesc si eu chiar tot asa, de la "prima intalnire" La mine bomboana de pe coliva e ca lucram impreuna, ba chiar in birouri alaturate si ne desparte un geam. Si locuim la 2 blocuri distanta. Ma intelegeti acum ? E ca un cosmar care nu se mai termina. Si oricat pretind eu ca m-am vindecat si oricat vreau eu sa fiu de optimista...cand ma ciocnesc cu el pe hol la serviciu de 50 de ori pe zi...imi vine sa-mi iau lumea-n cap. Cum sa poti sa uiti si sa mergi mai departe in conditiile astea ? Ca sa nu mai spun cum ne este studiata si interpretata fiecare miscare de catre colegi. Nu am mintit cand am spus ca "m-am vindecat". Chiar asa este. Asa simt, ceva a murit in mine, atunci cand s-a intamplat totul. Nu-l mai iubesc si nici nu-l urasc. Dar totusi 15 ani de casnicie + 2 ani inainte....aproape o viata de om, lasa urme adanci care nu se sterg cu una cu doua, mai ales ca il vad in fiecare zi. Inca undeva acolo...nu stiu sa explic la ce nivel mai suntem legati unul de altul. De exemplu, saptamana trecuta el a plecat intr-o delegatie la Brasov. In noaptea cand trebuia sa se intoarca, aparent inexplicabil, caci de mult nu-i mai port de grija, n-am putut sa inchid un ochi, eu care de altfel dorm bustean. Si cum ma foiam eu de pe o parte pe alta, imi vine un gand...daca el pateste ceva, oare politia pe cine anunta ? Ei bine, a doua zi dimineata, aflu la birou ca noaptea, cand se intorcea de la Brasov, a avut un accident. Din fericire nu a patit nimic, masina insa este irecuperabila.

Atat pentru azi, deja e prea mult pentru mine.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Kuki....hmmm,nasoala situatie,e drept!
Nu prea ai ce face....trebuie sa mergi inainte,ia incearca sa-ti gasesti pe cineva,ce zici? Te vei mai gindi la el noaptea?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Buna fetelor, ce faceti ? Pe unde umblati de nu mai dati nici un semn? Pe Brenda o vad...umbla brambura pe la alte topicuri, dar restul pe unde v-ati ascuns ?
Eu am o mare dilema. La noi la firma se organizeaza ca in fiecare an petrecerea de Craciun pe 23 decembrie, la un restaurant din oras. Problema mea, avand in vedere ce v-am povestit mai sus este...ce fac, ma duc sau nu ? E o petrecere la care toata lumea vine cu perechea. Imi sunt dragi colegii mei si as merge cu placere. Dar desigur ca va fi si el acolo si nu singur. O sa am destula putere sa trec si peste asta cu zambetul pe buze?

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

Ei bine DA Kuki tb sa te duci din cel putin doua motive : 1. Sa-i arati lui ca esti foarte bine. Pt asta tb sa te imbraci cu ceva care te pune in valoare si sa te coafezi.
2. Sa-ti petreci timpul cu colegii care iti sunt dragi.E petrecerea destinata tuturor angajatilor indiferent de statutul social adica casatorit, divortat cu prieten sau fara etc.
Sunt si eu o mamica singura ce are alaturi un baietel frumos foc de 4 luni. Deocamdata nici eu nu m-am obisnuit cu acest statut de mama singura dar ma pricep al naibii de bine sa dau sfaturi. Vorbim mai tirziu caci ma cheama bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Nu umblu bramburaaaaa........astept sa postati pe aici,intru mereu sa vad daca ati scris,altfel......repet: nu pot vorbi singura,nu?
Ei bine,Kuki,eu nu m-as duce! E adevarat,as demonstra multe ducindu-ma,insa,decit sa-mi fie facut sufletul ferfenitza,sa sufar mai mult,mai bine as sta cumite acasa si mi-as vedea de ale mele....oricum comentarii vor fi din plin dupa petrecere,cu tine acolo,sau fara....
Tu fa ce-ti dicteaza inima...

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Grea alegere. Si stiti ce ma enerveaza cel mai mult ? Ca daca n-ar fi vorba de el, m-as duce cu mare placere. Ma supara faptul ca trebuie sa fac o alegere in functie de el. M-am saturat sa dau peste el in continuare in tot si in toate. Si la serviciu si pe strada....Dar hai sa fiu optimista, ma gandeam ca "ce nu ma omoara, ma face mai puternica".
Azi Cristi a avut meci de handbal ( e portar) si bineinteles ca am fost cea mai infocata galerie si mandra nevoie mare. Ce daca la ceilalti baieti au venit taticii la meci ?! Baiatul meu era asa de mandru de mine si m-a rugat de acum sa nu mai lipsesc la nici un meci, sa fiu mereu alaturi de el acolo. Eiiii, exista bucurie si mandrie mai mare ca asta ? Se compara cu ceva ? Trebuie sa mai demonstrez ceva cuiva ?

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Tocmai,ca nu exista nimic mai frumos pe lume.....
Va trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu faptul ca te lovesti tot timpul de el si mai ales ca trebuie sa faci o alegere in functie de el....
Tu cum simti ca ar trebui sa faci?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Iulia..du-te! tocmai pentru ca nu trebuie sa ti seama de el, du-te si simte-te bine mai ales ca te simti bine printre colegi! si? ce daca o sa fie si el si n-o sa fie singur..deja pentru tine, dupa cum spui, nu mai este nimic decat un coleg si tatal copilului tau. Povestile noastre se aseamana oarecum, cert este ca 14 ani de casnicie inseamna ceva, dar daca spui ca ai reusit sa nu mai simti nimic pentru el de ce sa nu mergi, de ce sa te cramponezi de existenta lui? Sunt convinsa ca o sa reusesti acolo la acea petrecere sa-ti demonstrezi in primul rand tie ca persoana fostului nu mai conteaza si-apoi..de ce sa-i dai satisfactie prin lipsa ta, oare se merita?
Hai sa-ti povestesc o intamplare (sper sa nu ma lungesc prea mult)..cam prin vara s-a nimerit sa intram la benzinarie cu masinile in acelasi timp eu si fostul sot cu actuala sotie. Eu bineinteles ca am coborat, mi-am pus benzina, am stat chiar un pic de vorba si am ras cu fetele de-acolo pt ca le cunosteam iar ei...au ramas in masina pana am plecat eu..de ce au facut asta nu stiu dar cert este ca eu m-am simtit tare bine cand i-am vazut cat de "copii" sunt..poate-s rautacioasa dar atunci m-am simtit superioara lor..ma gandesc ca poate si tie o sa-ti fie si mai bine cand o sa te simti bine chiar daca vei fi decat cu colegii iar el cu cineva..ei si?
M-am intins cam mult cu povestitul dar am vrut sa-ti spun parerea unei mamici tot singure care ca si tine a reusit sa lase tot ce-a fost in urma.
Pupici pentru tine si Cristisor fotbalistul

Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Eu nu stiu daca intr-adevar nu mai simte nimic pentru el....atita timp cit noaptea nu poate dormi cind el este in deplasare...hmmmmm....eu zic ca sentimentele inca exista si nu stiu daca ea,ducindu-se la petrecere se va simti cum te-ai simtit tu la benzinarie....

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Brenda, eu nu cred ca mai are sentimente pentru fostul sot..este parerea mea si mi-o sustin. Este normal, zic eu, ca totusi sa existe o oarecare grija pentru el tocmai pentru ca nu au fost doi trei ani in care au fost impreuna ci 14 care totusi inseamna ceva. De ce spun asta? pentru ca si eu tot 14 ani am fost casatorita si pot spune cu mana pe inima ca pentru fostul sot nu mai exista nici un sentiment..este gol acolo in suflet dar uneori sunt cu grija, are un job riscant, si ma gandesc sa-i fie bine...de ce? pentru ca-i tatal fetitei mele desi nu s-au mai vazut sau macar auzit la telefon de prin iunie. De aceea spun ca Iulia nu mai simte nimic pentru el gandindu-ma ca situatiile noastre sunt oarecum asemanatoare. Este posibil sa gresesc..in cazul asta, daca ea mai simte ceva cat de cat pentru fostul i-ar fi mai greu sa mearga la acea petrecere dar nu imposibil..asta depinde tare mult de ea, daca este in stare sa nu arate ca mai simte ceva.
Iulia draga...tu trebuie sa analizezi totul si sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
Pupici

Roxane

Mergi la inceput