v-a obsedat vreodatä...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Eu am citit de un milion de ori Miserabilii, Pe aripile vantului, Coliba unchilui Tom, Jane Eyre si La rascruce de vantri.Nemaivorbind de loules verne...

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

ionel teodoreanu, la medeleni.
:)

anda & bb edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Parintii mei aveau o biblioteca impresionanta si citeam tot ce imi cadea in mana, cu precadere cartile de capa si spada, in genul "Cei trei muschetari", dar obsesie am facut pentru "La Medeleni" a lui Ionel Teodoreanu, pur si simplu o adoram pe Monica
Multi pupicei,
Oana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edwardpetriu spune:

,,Cianura pentru un suris" nu era cumva a Rodicai Ojog Brasoveanu???
Sigur cred ca aceste carti induc automat amintiri ale unor vremuri mult mai bune ca acestea.
Edy, fericitul tata al Beatricei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-d spune:

DanaR sa sti ca nici eu nu am crezut in dragoste la prima vedere, dar mi s-a intamplat sa pic in plasa ei si pot spune ca am avut norocul ca si cealalta persoana sa i se intample la fel.Acum avem aproape 2 ani si suntem foarte fericiti impreuna iar aceasta dragoste care ne leaga e extraordinar de puternica.E ceea ce nu credeam,dar acum cred cu adevarat si cred ca mai sunt cazuri ...unele poate fugitive dar altele raman pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

De la 6 ani,pina pe la vreo 12-13 ani devoram"Povesti nemuritoare" ,apoi"Aventurile lui Tom Sawyer"(oare am scris corect Sawyer ),"Cismigiu & co." ca deh,intrasem la liceu deja ,"Invitatie la vals" care ma face sa de cite ori o recitesc,"Climate" a lui Andre Maurois,"Singur pe lume","Print si cersetor","Pe aripile vintului",renumitele romane ale lui James Clavell-"Shogun","Gai-Jin","Tai-Pan","Nobila Casa",pe care nu intimplator le am acum,aici cu mine shi uneori kiar ma intreb:"Oare pe atunci,destinul imi era deja scris?"referitor la ?!
Dintre cititorii romanelor politziste,oare nimanui nu i-a placut Horia Tecuceanu cu vestitul sau "Capitan Apostolescu" Eu imi amintesc foarte clar shi acuma subiectul unuia dintre romane intitulat "Capitanul Apostolescu shi cifrul D-237"




Eddy & Antonia-Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalinutza spune:

Eu citeam non-stop daca era posibil... Asta pana am ajuns la facultate si am inceput sa fiu tot mai ocupata. De curand am inceput sa recitesc cartile copilariei, care mi-au placut foarte mult. Ati pomenit aici de "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai", "Ciresarii", povestile nemuritoare si multe altele. Dintre cele pe care nu le-a amintit nimeni va spun eu cateva:

Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia - Selma Lagerlof
Doctorul Aumadoare - ceva autor rus
Peter-Pan si Wendy - J. M. Barrie

O sa mai revin si cu altele dar acum ma cam grabesc (sunt la servici si am ceva treaba si vine sefa si ma ia la intrebari )

Pa si numai bine!
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

UFF E A 3 OARA CAND INCERC SA PUN MESAJUL ASTA, IL PIERD PE DRUM NU STIU DE CE SUNT ASA GHINIONISTA...
SALUT, ASTA E PRIMUL MEU MESAJ...
LUATI-MA INCET
VREAU SA SPUN DOAR 2 LUCRURI DEOCAMDATA...

CUM E POSIBIL SA FI MURIT RODICA OJOG BRASOVEANU....SUNT F TRISTA...ERA AUTOAREA MEA PREFERATA, DE MULTE ORI CAND LUCRAM LA "JURNALUL DE PRAHOVA " M-AM GANDIT CA AS FI FASCINATA SA-I IAU UN INTERVIU, SA-I DISEC MINTEA ACEEA EXTRAORDINARA, SA AFLU CUM S-AU NASCUT PERSONAJELE EI (MELANIA, MINERVA..LOC DOBRESCU...)O IUBESC, O ADMIR, O RESPECT, O CITEZ SI O STIU PE DINAFARA...DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA, TARE AS FI CURIOASA CUM AR DESCRIE REALITATEA "DE DINCOLO" CU CE OCHI, CU CE RESURSE...

PTR MADALINA:

AM RAS CAND AM CITIT DESPRE PRINTESA DIN SEGA, AM FOST INNEBUNITA DUPA CARTEA ASTA, DAR MAI ALES DUPA SERIALUL FACUT DUPA EA, EROII NU AU VARSTA, CU C-TIN DIPLAN, CRISTINA DELEANU, RODICA HOROBET SI...STEFAN BANICA JUNIOR, IN ROLUL LUI GURITZA...ERA ASA DE FRUMUSEL SI TINEREL, ERAM INDRAGOSTITA DE EL , LA CEI 9-10 ANI AI MEI, VA DATI SEAMA...SI CA SA VEZI CE DISPERATA ERAM, ACU' VREUN AN AM GASIT ADRESA DE EMAIL A ACTRITEI DIN ROLUL PRINCIPAL, NUMELE DIN FILM ERA ANDREEA, CA SI NUMELE MEU SI ERAM TARE MANDRA DE ASTA, I-AM SCRIS SI...MI-A RASPUNS. AM F FOARTE IMPRESIONATA, TOT ATAT CA ATUNCI CAND MI-A SCRIS STEFAN HRUSHCA, APROAPE CA AM PLANS

OFFF...MI-E DOR DE COPILARIA MEA, AIA SARACA SI FARA DULCIURI, DESENE ANIMATE SAU HAINE SUPERBE CHIAR DACA MI-AM PETRECUT-O LA COADA LA LAPTE, CARNE, IN SPECIAL PAINE... cRED CA LA COZILE ALEA AM CITIT TOATA BIBLIOTECA MEA DE ACASA...
OK, NE MAI AUZIM, IMI PLACE CE SE SPUNE PE AICI..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:


Cui i-au mai placut "Aminirile din copilarie" ale lui Creanga?

Aaaah, io am aici doar o caseta, facuta la Iasi, cu fragmente din Amintiri... Mai, imi dau lacrimile ori de cate ori o ascult... asa imi aminteste de copilaria mea si de bunicii mei... ca sa nu mai spun de dulcele grai al Moldovei... Oooofff.... Ce pacat ca nu am cartea... ca as citi sub plapuma, seara la culcare, sa ma umplu de ras si de plans...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Jules Verne, "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", "Patul lui Procust"...pe urma "Calaretul fara cap", asta chiar nu mai stiu de cine e, si era saraca zdrentuita de atata citit si rascitit, "Colt Alb"....multe, dar frumoase, "Ion" de Rebreanu!

ai mei frati, o sora si un frate citeau o carte ruseasca "Pierduti in defileul Panterei", zici ca era de capatai pentru noi si pe urma ii trageam cate o joaca de-a Winetou...frumoasa e copilaria!

Mergi la inceput