v-a obsedat vreodatä...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

PRIMA carte pentru care am facut un fix a fost Legendele si miturile Greciei Antice (doua volume, de fapt, Zeii si Eroii), o editie foarte veche, antebelica... A fost prima rasplata spirituala pentru faptul de a fi invatat sa citesc. Am pus mana pe ea in vacanta de vara de dupa terminarea clasei I si de atunci dorm cu Legendele Olimpului la cap!
Au urmat Odiseea, Iliada, Eneida si foarte curand 1001 de nopti, nu volumele din BPT, ci doua mai vechi, in traducerea lui Eusebiu Camilar, parca... Le stiam pe de rost aceste carti...

Daaa, Ciresarii, chiar ieri ma gandeam (si abia azi am intrat prima data pe subiectul asta) ca mi-ar placea sa-i recitesc...

Si altele, pomenite mai sus de voi (Pe aripile vantului, Jane Eyre, Mandrie si prejudecata...).

Dar ce ziceti de Cararea Pierduta (Le Grand Meaulnes) a lui Alain Fournier? Cea mai dulce, incredibila aventura pe taramul cartilor, pentru mine. Mi-a placut atat de mult (aveam 14 ani), incat nu am mai indraznit sa o recitesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octavia spune:

Julie, am avut si eu acea editie veche din "Legendele si miturile...", ramasa de pe vremea cand bunicii erau copii, legata frumos in piele maro si avand o ortografie ciudata...Iar cele doua volume EXTRAORDINARE din "1001 si una de nopti" erau cam tot de pe atunci si aveau coperti albastru inchis cu desene albe, purtand insa urmele repetatelor lecturi; am cautat savoarea acelor povesti si in colectia BPT de care ziceai, dar nu am gasit decat niste povestioare erotice total nepotrivite cu varsta careia se adresau. Despre "Cararea pierduta" nu stiu ce sa zic, eu am citit-o abia la 25 de ani si nu m-a "atins" asa cum ma asteptam. La fel am patit cu o alta carte celebra pentru copii, "De veghe in lanul de secara" ,citita insa la o varsta prea inaintata ca sa te mai infiori ca un copil...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Hai sa nu va radeti tare tare de mine, da ?
Cred ca am fost obsedata in copilarie de cea mai comunista carte de pe piata (ce vreti mai, eram si eu mica ... si comandanta de unitate ...), e vorba de "Printesa din Sega" a lui Francisc Munteanu. Era vorba despre cum luptau comunistii in ilegalitate cu copil, catel purcel alea, alea .

Dupa aceea mi-am mai revenit si m-am indragostit de Marin Preda cand am citit "Cel mai iubit ....", prin liceu ...
L-am descoperit mai apoi pe Richard Bach "Jonathan Livingston Seagull","Illusions" "One"si "Bridge Across Forever" (poate fetele din State sa le stiti ca pe aici eu nu le-am vazut).
Iar acum .... PAULO COELHO !!!!! Orice am citit a fost fantastic !

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Obseseii:
1. Cocosatul - Paul Feval
2. Legendele si miturile Greciei Antice - Kunn
3. Ciresarii
4. Muschetarii (toata seria), inclusiv Fiul lui D'Art (nu stiu cum se scrie) scrisa de Feval
5. Fetita de pe Terra


Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu am citit mai mult in liceu si in facultate, de aia, din copilarie, imi amintesc ca am citit de mai multe ori legendele olimpului

in adolescenta, obsesia mea s-a numit Patul lui Procust (Camil Petrescu), cred ca am citit-o de vreo 5 ori ca sa intzeleg de ce doi oameni care se iubesc asa de... (mult e doar o palida descriere) trebuie sa fie atat de nefericiti ... acum shtiu ca erau mult prea fericitzi, pentru ca se iubeau si pentru ca stiau asta

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Aveam perioade cind citeam carti "la moda" (vezi Shogun), cam o data pe an citeam (si inca o mai fac, poate nu atit de des) Arta conversatiei a Ilenei Vulpescu, m-am indragostit de Saint-Exupery cu al sau Micul print, ca sa nu mai vorbesc de seria Winnetou a lui Karl May si de romanele cu muschetarii ale lui Dumas-tatal, care au ramas fara coperti. Citeam peste tot: la masa, in baie, in pat... Dar e la fel de adevarat ca atunci nu aveam televizor (adica program) decit vreo 2 - 3 ore pe zi, ca sa nu mai vorbim de computer sau de site-ul "...despre copii"...

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_daria spune:

Pana pe la facultate aproape numai asta faceam: citeam si iar citeam de se luau ai mei cu mainile de cap...acum mi-e asa de dor de vremurile alea si sunt atatea carti pe care le-as reciti! Eram tot timpul cu ochii prin bibliotecile altora dupa carti...
M-a obsedat de-a dreptul o carte SF "Echipajul de pe Mekong" (la vremea aia sf-urile erau rare) si "Insula misterioasa". Apoi "Mizerabilii" - l-am citit de vreo 6 ori.
In facultate m-am napustit pe seria Nemira (din primele 100-150 de numere nu mi-a scapat nici unul, da' nu cred ca mi le mai amintesc...ca, de' varsta) si preferatul meu e Stephan King, apoi Frank Herbert si la un moment dat visam sa-l intalnesc pe Asimov...:)
In adolescenta m-a fascinat "Lorelei" si sufeream de fiecare data ca doi oameni care se iubesc atat de mult se pot pierde iremediabil dintr-o stupizenie.
Acum nu ma mai intrebati de cand n-am mai citit o carte...ooof, ooof.

m_daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by khristin

Mie mi-a placut mult "Legaturi primejdioase" de Choderlos de Laclos, si am revazut si filmul de curand, in care a jucat Michelle Pfeifer...de exceptie!!!

Cristina



Da, Kris, interesanta cartea, ca si stilul de naratiune, dealtfel. Subiectul este dezvaluit numai din scrisori (si ce arta a scrisului aveau !!). Vreau sa o recitesc, dar se pare ca lista de asteptare pt rezervari la Toronto Public Library e nesfarsita. Din cate stiu eu, sunt 2 filme facute pe baza acestei carti : cel mentionat de tine si unul de prin '90 (?), "Valmont", cu Annette Bening (sotia sau ex-sotia ? lui Warren Beatty), Colin Firth ("the good guy" din "Jurnalul lui Bridget Jones"), in regia lui Milos Forman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by Catalina

Iar acum .... PAULO COELHO !!!!! Orice am citit a fost fantastic !

Catalina, o viitoare mamica



da, Catalina, si mie imi place Paulo Coelho, cel putin "Alchimistul" si "Veronika se hotaraste sa moara"... din pacate, insa, din cauza mediatizarii puternice din ultima vreme (Teatrul National, presa, editura Humanitas), se pare ca a cazut in desuetudine. nu mai esti considerat "intelectual" daca citesti aceleasi carti ca Andreea Raicu, de exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Mie mi-a placut mult Adam si Eva lui Liviu Rebreanu .
De fapt imi place ideea in sine. Pare frumos sa te indragostesti la prima vedere si mai ales sa simti ca el este EL.

Va pupa DanaR

Apropos... Cine crede in dragoste la prima vedere? Vi s-a intamplat.
Hai sa discutam si asa este Valentine's Day.

Mergi la inceput