v-a obsedat vreodatä...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Hop si eu... Cine stie niste detalii despre moartea Rodicai Ojog Brasoveanu (ca eu abia acum am aflat si ma simt ca picata din luna)? Nu pot sa cred! Pe bune! Ea este ,,obsesia`` mea preferata chiar si acum ,nu numai din timpul copilariei!! Prima oara am citit ,,Cianura pentru un suras``si m-am indragostit pe loc de stilul ei. Am citit si am recitit aceasta carte pana ce s-au desprins copertile si a trebuit sa o lipesc cu scoci.Apoi intr-un final am dat-o la legatorie. Apoi am descoperit:Buna seara Melania,Disparitia statuii din parc, Spionaj la manastire, O bomba de craciun etc etc. Si cartea de capatai:Logofatul de taina Chiar ii rugam pe ai mei sa ma strige Tofana( personajul principal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steinbeck spune:

In copilarie am ras tot ce mi-a picat in mana Jules Verne, Al. Dumas, Karl May; chiar si acuma la 26 de ani nu am rezistat sa nu citesc putin Winnetou;

Socul l-am suferit in primii ani de liceu cand am citit "Strainul" de Camus, care m-a rasturnat cu totul.

De atunci printre obsesiile mele

Steinbeck "Pasunile raiului", "Tortilla Flat", "La rasarit de Eden"
Marin Preda "Morometii"
Steinhardt "Jurnalul fericirii"
Erich Maria Remarque "Trei camarazi"
Ken Kesey "Zbor deasupra unui cuib de cuci"
Soljenitin "O zi din viata lui Ivan Denisovici"
Tolstoi "Parintele Serghei"
Rainer Maria Rilke "Povestiri despre Bunul Dumnezeu"
Panait Istrati - nu reusesc sa inteleg cum de nu e studiat in liceu (cel putin pe vremea mea), eu considerandu-l indiscutabil cel mai adevarat scriitor roman.

Noua obsesie Paulo Cuelho, jenant de popular acuma pentru cat de bun este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu imi aduc aminte de Jurnalul fericirii - Steinhardt - de cate ori am necazuri si cred ca o duc greu... Optimismul si credinta lui in cele mai mizere stari ma fac sa-mi fie rusine de propriile frustrari.... Apoi a venit " Daruind vei dobandi"....

In ultimele luni mi-am dat seama ca citesc numai Cosmopolitan & Co si programul TV, si ca ma tampesc... Asa ca am dat fuga in pasaj la Universitate, sunt vreo 2-3 anticariate, mi-am umflat sacosa cu vreo 10 kg. (pe bune) de carti vechi si bune, si m-am pus pe citit, ca nu se mai poate....Inainte de Revolutie citeam mult ca nu aveam altceva, acum ma uit la filme cu Van Damme si la Big Brother si simt ca ma idiotesc (sorry pt exprimare)

Va sarut,V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Andruska mei sa fie :-))) Unu la mina esti prahoveanca (ca si mine) si doi la mina ai lucrat la J Ph:-) (eu la ala national). Si colega mea de banca din liceu este (sau a fost) la J de PH (Ramona) si fostul meu coleg de la anchete Dima :-))) si o gramada de cunoscuti :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

quote:
Originally posted by papadie

Andruska mei sa fie :-))) Unu la mina esti prahoveanca (ca si mine) si doi la mina ai lucrat la J Ph:-) (eu la ala national). Si colega mea de banca din liceu este (sau a fost) la J de PH (Ramona) si fostul meu coleg de la anchete Dima :-))) si o gramada de cunoscuti :-)


iote, surprize-surprize la DC. dc. apare Andreea Marin, datzi de stire si la mine ;-)

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniem spune:

Pe mine m-a obsedat "Heidi, fetita muntilor" de Johanna Spyri. Asa ca te cred OCTAVIA!!!! Am citit cartea de nu stiu cate ori... , ma visam ca Heidi sus in munti.....
+ Povesti nemuritoare, Ciresarii, cartile politiste mai ales cele scrise de Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Haralamb Zinca,... (si altele nu le mai stiu, dar in gimnaziu numai din astea citeam), Un veac de singuratate de G. Marquez,Cei trei muschetari...si cate si mai cate....
Imi place si mie Paul Coelho, dar am citit numai Alchimistul
MI-ati amintit de aceasta pasiune asa de frumoasa si va multumesc.
Ca studenta nu prea ma pot lauda ca am citit multe, si de aceea sper sa citesc, sa-mi fac timp de citit in timpul sarcinilor si concediilor, daca o sa am parte de asa ceva...
Mi-ati amintit de multe carti pe care as dori sa le recitesc, printre care si Coliba unchiului Tom (mi-a placut la nebunie).........AAAAAAAAAAAAAA si Aventurile lui Tom Sawyer si Huckleberry Finn sau Oliver Twist...Si mi-ati amintit si de faptul ca mai am de citit niste carti pe care de mult tot vreau sa le citesc...Dostoievski...
SI MAI VREAU SA RECITESC SI HEIDI, FETITA MUNTILOR
PUPICI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Cand eram mica am fost impresionata de Mary Popins, carte pe am citit-o de cateva ori. Si mi-am dorit o casa cu mansarda asa cum era in poveste (de fapt cartile cu guvernante mi-au placut intotdeauna caci visul meu nerealizat din pacate a fost sa fiu invatatoare). In adolescenta am fost marcata de Accidentul lui Mihail Sebastian pe care am citit-o sistematic vreo 5 ierni la rand. Imi placea atmosfera perioadei interbelice (am incercat sa identific chiar blocul in care se petrece actiunea de la inceputul cartii - fara succes) si povestea de dragoste. Mi-as fi dorit sa fiu in locul Norei...
Le-am enumerat doar pe acestea pentru a fost vorba de "marcat in viata". Dar am citit si citesc cu placere carti pentru ca aceasta pasiune nu mi-a murit niciodata pana acum.
PS: Drumes, Teodoreanu, Mihail Sebastian, Rebreanu ...off cati scriitori buni avem. Oare adolescentii din ziua de azi mai citesc?
Ubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

CIRESARII
Am citit cele 5 volume, in medie, de 7 ori. Cel mai mult mi-a placut volumul 2.

Acum imi place Ileana Vulpescu.

Simona & Tudorel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

Pe mine m-au obseat si ma obsedeaza povestile lui Andersen. Si cel mai mult mi-a placut si as reciti-o mereu cu drag "Singur pe lume" a lui Hector Malot. de cate ori am citit-o am plans. Si cred ca as mai plange si acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

prima mea mare "problema" a fost Jules verne...Copiii capitanului Grant si alte carti in care eu credeam cu desavarsire ca sunt..pe bune!!
A urmat seria Winnnetou..pt care facusem si o pasiune..eram in halul in care ajungeam la ultima pagina si o incepeam imediatcu lacrimi in ochi si fantezii cu indianu'
Apoi teribil mi.a placut Vlad Musatescu cu cartile lui super haioase pe care le.am citit pana le.am distrussi rau imi pare ca le.as fi luat cu mine si aici,asa mi.e de dor de personajele lui.
In perioada romantica invatasem pe de rost poeziile lui...na ca ma fac de.a dreptul toanta ca am uitat cum il cheama ..dar sigur stiti despre ce e vorba..poezia cu acrobatul..vai ce ma enervez cu lapsusurile astea
in timp am recitit ..de multe ori..cartile scrise de Ileana Vulpescu,am vreo 3 cu mine aici..
ei... multe tare...cititul a fost si este una din bucuriile mele..

Mergi la inceput