Bella, audienta la viata (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Draga Rodica,

multumim de vestile bune ! sper din tot sufletul, alaturi de voi, ca a doua operatie sa nu fie necesara acum. Ati fost foarte curajosi si puternici toti trei si abia astept sa aud ca Bella se intoarce acasa la sulioara ei.

Geta imi scria pe email despre ingrijorarea ta a propos de costurile operatiei actuale care ar putea sa fie mai mari decit se prevazuse... poate ar trebui sa ii scrii Gabrielei despre ce este vorba ? Cum ea a fost cea care a vorbit iniTial cu Sluysmanns si a primit de la preturile estimative (a se vedea documentul d epe site...) si in plus promisiunea ca Chain of Hope se va ocupa de costurile suplimentare, ar fi bine daca impreuna ati putea sa clarificati asta, ca sa suflati si voi usurati.

Va imbratisez,
adina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Buna seara
Am promis ca o sa va scriu despre Bella.
Am vazut-o astazi dupa amiaza , s-a facut frumoasa foc ;a inceput sa manance mai bine , Rodica nu mai foloseste sondita , insa nu mananca mai mult de 50-60 ml cantitate de lapte care nu- i suficienta ; cam la doua ore primeste urmatoarea ratie de lapte , sau piure , sau biscuiti rasi cu fructe.
Asta noapte a facut febra 38,5 si pana la 6 cand au dus-o la urgente a tusit si a plans non-stop.
I-au facut un tubaj si i-au curatat de mucozitatile de pe caile respiratorii , si i-au prelevat sange pentru analize. A primit preventiv un antibiotic.Pana la ora 11 cand temperatura scazuse si starea ei generala se stabilizase au ramas in spital .
Cand am vazut-o era bine , vioaie, cu chef de "vorba" si curioasa , fiindca nu stia cine suntem.
Ratoiul Donald si muzica a-i place , a-i atrag atentia in mod deosebit.
Maine sper sa putem ajunge din nou la Bruxel si o sa va pot descrie din nou cum este Bella.
Va doresc tuturor un bun weekend.
GDighe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Multa sanatate puiului , eu si familia mea ne gandim si ne rugam ptr ea.
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Dragi toti,

am pus un pic la zi siteul Bellei : dar numai versiunea engleza, pentru ca astept remarcile voastre si explicatii in privinta operatiei.

http://bella.netfirms.com/banding%20at%20the%20Clinique%20Universitaire%20Saint%20Luc.htm


stiu ca este penibil ca va tot bat la cap, dar daca tot m-ati bombardat responsabila cu siteul, responsabilitatea mea este SI sa il tin la zi....
asa ca trebuie sa va pun la curent cu ce si cum:

- Dna de la Chain of Hope si-a exprimat dorinta de a-l vedea si a sti citi bani lipsesc pentru a doua operatie a Bellutzei noastre.
daca va uitati pe siteul www.chain-hope.be" target="_blank">http //www.chain-hope.be veti vedea ca ei cautioneaza in prezent stringerea de fonduri pentru un baietel de patru luni, din Maroc.

Vreau si eu sa fac un contor pe site ca si pentu baietelul acela... ca sa stie lumea citi bani lipsesc pentru operatie.

in plus, familia Dighe care a fost foarte generoasa si de mare ajutor cu Bella, nu va va spune nimic, insa colegii dumnealor de lucru abia astepta sa siteul sa fie pus la zi pentru a sti cit trebuie sa doneze pentru Bella...

Pentru aceasta, Dna Dighe a vorbit la mai multe banci, pentru a deschide un cont Bellei in UE (transferurile spre Romania, din Belgia costa 60 de euro/transfer) insa deocamdata fara succes :(

Avem nevoie de ajutor pentru aceasta : daca locuiti in Belgia si aveti un consilier financiar simpatc, vorbiti-i depsre cazul Bellei si insistati sa se deschida un cont pe numele ei si al parintilor !!! Regulamentele interne ale bancilor sunt flexibile deci merita incercat la toate filialele.

Bella va avea nevoie constant de ingrijire medicala, asa ca bunavointa nimanui nu este de neglijat, chiar daca oamenii vor dona atunci cind operatiile vor fi deja istorie veche...

Deci, ca sa recapitulez:

- pentru comunicatul de presa
- pentru colegii dnei si Dlui Dighe si alti potentiali donatori belgieni
- pentru site

am nevoie urgenta de o situatie financiara detaliata si la zi !

nu putem face un comunicat de presa fara sa spunem citi bani lipsesc pentru operatii.

Si maine vreau/treuie sa fac acest comunicat !

Pashosha, dear, poti tu te rog sa te intelegi cu Rodica si cu Adrian si sa ne spuneti EXACT :

- cum stau conturile de la BCR (in USD, RON, EURO)
- cum sta bazarul
- cum stau finantele pe care le-ai mai primit tu
- datorita lui Dantje stim cum sta teledonul

Bella are inca nevoie de noi !! Va rog din suflet, haideti sa ne mobilizam !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Buna ziua
Ieri am trecut din nou la Bruxel la Bella; fetita este bine , in sensul ca incepe sa manance mai mult decat altadata; chiar rade si se amuza ,-scoate afara mancarea din gurita- si se uita sa vada ce reactie au cei doi. Nu mai face injectii , ci are doar medicatia primita anterior si supliment de vitamine indicate de Dr Sluysmans.
Are inca piciorusul drept putin albastrui de la cateterism si da la faptul ca circulatia periferica este deficitara si tuseste fara sa reuseasca sa expectoreze.
Am sunat putin mai inainte si Rodica si Adrian au fost chemati de Dr Sluysmans pentru consultatie , desi era fixata pentru miercuri . Apoi cred ca vor curata din nou mucozitatile de pe caile respiratorii . Ultima data cand au intrat la urgenta au aspirat ce nu se poate elimina prin tuse si au trimis secretia pentru analize sa poata determina daca e vorba de o simpla raceala sau este o alta cauza.
Laptele nu-i mai face placere ca inainte si vrea cu precadere macaruri mai "consistente"
O sa va scriu ce s-a intamplat la consultatie .
Dupa cum Adinan a scris , sunt foarte probabile majorari in ce priveste plata actualei operatii . Desi pe Situl de la Chaine de L'espoir exista un calcul prealabil pentru sistemul de plata ,( in raport de zilele de spitalizare , operatie , cateterism) , totusi doctorul este cel care fixeaza pretulfinal operatiei , afirmatie facuta si de d-na Anita de Clety coordonatoarea de la asociatie.
Medicul i-a spus Rodicai ca trebuie avut in vedere pentru operatia urmatoare, de facut o depunere suplimentara de 5000 € pentru acoperirea costurilor de la actuala operatie. Am sugerat ca Rodica sa abordeze si tema platilor si la modul cel mai respectuos sa intrebe ce a determinat supraevaluarea costurilor.
I-am printat pagina unde insusi Dr SLUYSMANS face o estimare a celor 3 operatii. Trebuie sa va spun ca marirea pretului i-a luat prin surprindere pe Rodica si Adrian ca le altfel pe noi ceilalti de aici .
Sigur ca trebuie facut tot ce se poate si cat mai repede pentru adunarea de fonduri tinand cont ca urmatorea operatie trebuie sa fie finalizata intre februarie - aprilie .

Va promoit vesti putin mai tarziu si sper sa fie bune .
Cu stoima GDighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:


In mesajul anterior am promis ca o sa intru imediat cum o sa am noutati despre Bella; Rodica mi-a spus ca Bella a fost vazuta putin mai inainte de unul din asistentii Dr Slysmans si ca intalnirea de miercuri cu deoctorul ramane valabila .I-au scos pansamentul fetitei de la operatie si i-au dat un medicament pentru tuse , ( ce e bine , nu au gasit ca tusea este provocata de un alt agent patogen ) si au spus ca de regula asa se intampla dupa operatii , copii au tendinta sa tuseasca o perioada de timp.
In schiumb i-au pus din nou sondita ; motivul : este ca din cauza nasucului infundat nu poate manca suficient, nu poate suge si respira in acelasi timp.

Va doresc o zi buna tuturor .
GDighe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Buna seara tuturor ,

Bella este bine , ne-a dat emotii zilele astea, cu febra de vineri noaptea si cu tusea , am crezut ca am gresit scotand-o afara , desi aerul ii place atat de mult , sambata dimineata devreme am mers la urgenta , iau prelevat probe de sputa , nazale si de sange , si ne-au spus cam intr-o ora ca nu este racita , este doar o reactie postoperatorie; ; ma bucur ca dna Dighe va tine la curent si cu o mare acuratete , singurele regrete cand vom pleca de aici , sunt pentru genul de ingrijire si asistenta medicala de la st luc , si faptul ca nu vom putea intalni familia Dighe si pe Lumi mai des oameni care vor ramane mereu in inima noastra ca o imagine spirituala a Belgiei .Suntem foarte optimisti si linistiti , am atata incredere in Bella , incat inima mea imi spune ca vom fi curand acasa ; din cauza respiratiei defectuase am reintrodus sondita , doar temporar , cum ne-a recomandat doctorul , orisicum ea e atat de linistita si calma de parca nici nu ar fi trecut printr-o operatie , numai noi suntem speriati ca parca lucrurile merg prea repede , astazi i-au scos definitiv bandajele si ne sperie uneori vederea cicatricelor , sa nu o atingem din greseala , sa nu o doara , sa nu , doamne fereste , sa se atinga de ceva care nu-i suficient igienizat , iar ea , in ciuda tuturor temerilor noasrtre este mereu mai linistita , si mult, mult mai frumoasa , si noi din ce in ce mai sclavi ai dorintelor ei ; miercuri stim exact cum stam , din toate punctele de vedere , daca mai stam sau nu aici , in functie de decizia profesorului,imi doresc din toata inima sa nu trebuiasca sa o luam de la capat acum ; nu au trecut inca toate emotiile acestei operatii , si incercam cu greu sa ne adunam din acest amalgam de bucurie si teama ,Va dorim tuturor numai bine , cu drag , bella , rodica si adrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabandol spune:

bella e la povestiri adevarate acum!!!!!!!!!!!!!!!
pupici la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Am revazut poveste bellei la povestiri cu aceeasi emotie ca la inceput si nu m-amn putut stapani sa nu-mi dea lacrimile.ne bucuram ca ne tineti la curent cu starea fetitei si va dorim sa va dea D-zeu putere sa luptati in continuare pentru binele micutei.Sunteti niste parinti minunati.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:



Ma bucur sincer ca nu a-ti uitat-o pe Bella; sper sa va aduceti aminte de sufletelul ei mic care a suferit mult si va mai avea inca de indurat pana va trece si peste celelalte operatii.
Acum este bine , maine va fi vazuta de dr. Sluysmans , si probabil ca sambata vor pleca spre casa.
Cred ca vor fi sarbatoriti cum se cuvine fetita si parintii ei , Belle fiindca a fost viteaza si a trecut cu bine peste prima operatie;Rodica si Adrian pentru devotamentul lor , noptile nedormite si zilele cand teama pusese stapanire pe inimile lor
Peste peste doua zile rolul meu meu de a va informa despre sanatatea micutei Belle va inceta si va promit ca voi fi la fel de prompta cand vor reveni din nou la Saint-Luc anul viitor.
Va doresc tot binele din lume la toti si va respect pentru ceea ce faceti .
Cu toata stima Geta Dighe



Mergi la inceput