Bella, audienta la viata (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soli spune:


Buna ziua
Am o veste buna, Bella s-a simtit bine si medicii au decis inca de la prima ora sa o transfere din serviciu de terapie intensina pe un alt etaj unde sunt de regula copii sub observatie post-operatorie.

Am intrebat daca ei sunt siguri ca Bella este apta sa fie dusa in salon si mi-au raspuns ca totul este in ordine si medicii nu au luat o hotarare pripita ,fetita este in afara orcarui pericol .

Nu am reusit sa iau legatura cu Rodica si Adrian, nu pot avea telefonul deschis in spital , dar asistenta de serviciu a-mi spune ca paramerti sunt buni, ca nu are nevoie de oxigen, dar ca durerile sunt prezente si ca primeste medicatie adecvata; asistenta mi-a zis ca nu crede ca Bella va pleca luni din spital , dar medicul va decide

Cu stima GDighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Vai D-na Dighe, astept vestile de la dv cu sufletul la gura!!! Si sunt mereu asa de bune!!!!

Multumim lui Dumnezeu ca Belluta e bine!


Dana si nazdravanu' de Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

size=2]AJUTATI COPII IN SUFERINTA PARTICIPAND LA BAZARUL UMANITAR
http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59
VA RUGAM AJUTATI INIMIOARELE BOLNAVE: BELLA SI MARIUCA TEODOREI[/size=2]
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57873
http://bella.netfirms.com/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Va multumesc, Doamna Dighe pentru generozitatea Dvs si pentru promtitudinea cu care ne dati vesti. Astazi am indraznt sa nu dau imediat vesti despre Bella unor prieteni din Franta. USA si Irlanda si erau sa ma 'bata'. Va trimit un email cu adresa mea, pentru fotografii.

Bravo Bella, esti o un puiut formidabil si ne-ai facut pe toti fericiti ! Sunt sigura ca in curind nu vei mai avea dureri si vei zambi parintilor tai !
Rodica, ma bucur din tot sufletul ca ce a fost mai greu a trecut !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory_k spune:

Nici o veste deocamdata pe ziua de azi? Astept cu sufletul la gura! TE PUP BELLA, SA FII LA FEL DE PUTERNICA CA PANA ACUM!!! Lory_kluiALIN CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:



Astazi Bella a facut baita; asistenta mi-a zis ca a acceptat cu placere baia si ca a fost fericita la contactul cu apa calda a gangurit de cateva ori si a zambit fericita , dar timid , probabil ca a simtit durerile de la operatie ;dupa baie dna care face kineziterapie se va ocupa de Bella ; de la cateterism piciorusul drept se umflase si capatase o culoare albastrue si trebuie sa i se aplice un masaj adecvat .A mancat toata cantitatea de lapte si i s-a administrat medicatia prescrisa .Sper ca Rodica sa fi intalnit in dimineata asta medicul de serviciu care va avea o opinie mai oficiala decat asistenta de serviciu.
Ce m-a bucurat este faptul ca a scazut putin saturatia in oxigen ; ei spun totusi ca dupa operatie este normal ca parametri sa fie alterati , dar ca pe masura ce timpul trece totul se autoregleaza.
In jur de 12 ora de aici vom pleca la Bruxel si o sa o vad din nou pe Bella Rodica si Adrian ;
Sper ca tot azi sa-i intalnim si pe Mihaita baietelul lui Gabriela , si Dan , sunt niste parinti admirabili si pentru care sacrificiul nu are limite.
Nu trebuie mentionat aici , dar ieri dupa amiaza sincer nu am avut cum sa va dau vesti despre Bella ; am aniversat ziua de nastere a sotului meu si nu am avut timp nici macar un minut;

Azi va promit ca o sa aveti vestile asteptate si va multumesc in numele printilor pentru ca va ingrijorati pentru Bella.
Cu stima tuturor
GDighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory_k spune:

SOLI, LA MULTI ANI SOTULUI!SANATATE MULTA! Super vesti! Iti multumim ca ne tii la curent cu ce se intampla! BRAVO BELLA,AI REUSIT!!! TE PUP!!! Lory_kluiALIN CRISTIAN http://community.webshots.com/user/alink119

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Of Doamne, ce vesti bune! Eu n-am mai intrat demult pe forum, dar ma gandeam mereu la Bella si uite ce noutati nemaipomenite!
Sigur c-o sa fie bine, sunt convinsa!

Pupici si putere parintilor sa treaca cu bine peste incercarea asta si cele care vor urma, iar Bellutei ii doresc sa se faca repede bine si sa se intoarca acasa la sulioara ei!

Sabina trebuie sa traiasca!
Ajuta si tu aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54099

Anuc si Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Ma bucur mult pentru Belluta ca este bine. O asteptam sa revina in tzara sanatoasa si sa se bucure de o copilarie fericita...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si jumatate) si Ramona (3 ani si 5 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Sa dea D-zeu sa fie totul bine si sa se intoarca cu bine si sa se bucure de copilarie ,sa fie fericita ,atat ea cat si cei care i-au dat a doua oara viata ,niste oameni remarcabili parintii Bellei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:



Astazi Bella si familia ei au avut musafiri; in primul rand toti au vrut sa vad fetita ; au venit din Olanda , Dantije ,cu sotul Leo si baietelul lor Martijn , apoi Mihaita si parintii, Dan si Gabriela, eu si sotul meu ,apoi ultima a venit Luminita o prietena de-a noastra care a devenit repede prietena lui Rodica si Adrian
Am gasit-o pe Bella in brate la Rodica . Azi inca e foarte sensibila la fiecare miscare ,scanceste usurel e ca o pisicuta , nu are putere ,dar in brate la Rodica cred ca gasise alinare si se simtea bine ca inchisese ochisorii si suspina din cand in cand .Asistentele i-au spus lui Rodica ca medicamentul pentru durere este un sirop care are ca substanta activa morfina . Este foarte puternic si cred ca din cauza asta se administreaza numai in cazuri extreme .A reluat din nou toata gama de medicamente pe care a primit-o inainte si i-au mai prescris cateva in plus fata de ce primea inainte. Le-am numarat si sunt in total 10 medicamente care i se administreaza la ora actuala.
A facut dupa amiaza din nou kineziterapie si am intrebat asistenta ca sa-mi fie clar si mie , si sa va pot spune si dvs in ce consta procedura ; cu amandoua palmele i se apasa pe burtica in ritmul respiratiei si inspiratiei , intr-un ritm asemanator cu respiratia propriu -zisa , apoi e intoarsa pe o parte si e batuta usurel pe spate ca sa expectoreze mucozitatile care s-au format in plamani cand a fost intubata si care nu pot fi eliminate intr-o alta maniera.
Desi procedura e efectuata cu blandete si cu grija fiecare din noi a resimtit masajul in sine parca prea dur si agresiv .Practic spatele ei este cat palma asistentei...........
Maine dimineata medicii vor decide daca mai ramane o zi in spital sau daca va fi externata , iar Rodica incepe sa aiba emotii si cred ca e incercata de un sentiment de teama care mi se pare legitim.
Mancarea i-a fost suplimentata la 60 ml si azi dupa kineziterapie a supt singura din biberon ; Rodica a zis ca tragea cu putere ca laptele incepuse sa faca spuma in biberon. Dvs care aveti copii mici , cred ca "vedeti " mai bine scena .

O sa aveti in scurt timp si pozele pe care Adinan le va pune pe site-ul Bellei ; sunt facute in cateva minute intre cele doua operatii , Alaturi de BELLA o sa aveti in imagine pe Prof.Sluysman , si echipa de asistente .
Cea de a doua operatie va fi planificata mai repede decat se credea si se discuta deja ca in ianuarie va trebui sa revina din nou .Nu am auzit de la Dr. Sluysman , ci de la d-na Anita de Clety -LA CHAINE DE L'ESPOIR .

Va scriu fiindca BELLA trebuie sa aiba banii pentru a doua operatie asigurati .In privinta asta regulile lor sunt foarte stricte .

Maine vom sti in mod sigur ce au decis cu Bella , daca mai ramane sau va trebui sa plece din spital ; va voi scri imediat cum o sa aflu.

Va doresc o seara buna tuturor.
GDighe



Mergi la inceput