Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julia_TM spune:

Hej, hva sa?

Iti multumesc, lilanda pentru informatie si pentru incurajare. Va voi mai bazai cu o gramada de intrebari daca sunteti de acord . Acuma stau si ma gandesc si nu imi vine nici una in minte. Dar or aparea ele...pe rand...

Vi ses!
Cu drag,
Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

Hmmmmm Julia ia intreaba tu si noi iti raspundem.

nu mai stie nimeni nimic de miry ? fata care a deschis debatul asta ? tare as vrea sa o cunosc, trebuie ca este o dulce fara pereche si bate cimpii rau de tot, mai tot ce a scris despre Danemarca sint fantezii umoristic muzicale, poate avem norocul sa mai dam de ea......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Miry s-a intors in .ro anul trecut, in varä. Au stat numai cat a avut sotul ei o bursä in Danemarca (2 sau 3 ani, nu mai stiu).
Asa cä ... nu stiu ce noroc aveti sä mai dati de ea ...


Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by narancea

Hmmmmm Julia ia intreaba tu si noi iti raspundem.

nu mai stie nimeni nimic de miry ? fata care a deschis debatul asta ? tare as vrea sa o cunosc, trebuie ca este o dulce fara pereche si bate cimpii rau de tot, mai tot ce a scris despre Danemarca sint fantezii umoristic muzicale, poate avem norocul sa mai dam de ea......





Io zic ca ai impozit mai mare de 80% de zici ca ce a postat miry sint "fantezii umoristic muzicale"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

na am scapat-o hihihi nu e nimic ne descurcam noi si fara ea, este ?
incepuse asa frumos ca Danemarca e condusa de o regina si bineinteles un rege, bun si regele ala decit nimic...... in general ce a sris ea sint exagerari si denaturari ale adevarului. dar hai sa uitam de ea, daca a plecat, dusa sa fie hihihihihi

altfel toata lumea bine pe aici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by narancea
dar hai sa uitam de ea, daca a plecat, dusa sa fie hihihihihi

altfel toata lumea bine pe aici ?



Da...asa cred; toata lumea bine, sanatoasa si, mai ales.... respectuoasa. Tu,la fel??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

si eu sint bine si respectos ca toata lumea de aici, sa nu iti faci parerea gresita despre mine ca nu as fi.
ma tot gindesc ce subiect de discutie sa dechidem legat de danemarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ma bucur ca esti bine, sanatos si ... respectuos Subiecte despre Danemarca!!! Pai ar fi multe!! De exemplu, vremea care...ma dispera. Eu zic ca englezii ar trebui sa cam stea in banca lor la subiectul asta...cica saptamina trecuta a fost arsita la ei!!! Oare cum o fi asta??? Dupa aia, un subiect minunat ar fi limba (daneza, evident) si cum pot romanii pronunta corect "d"-ul, cica fricativ. Poate n-am ureche muzicala suficienta sa realizez ca suna "d"-ul cu pricina suna ca "th-ul" englezesc, asa cum scrie la cartile mele de daneza...eu inclin sa cred ca e mai mult un "l" slobozit. Tu, de exemplu, cum inveti (sau ai invatat)daneza???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

daca e sa vorbim de limba, aici sint tamiie, eu m-am lasat de mult pagubas cu limba daneza si nici engleza nu vorbesc. eu ma descurc in franceza, italiana si spaniola. si uneori o mai bag si pe romaneste, caci danezii oricum nu se prind, ei nu prea le au cu limbile latine.
vremea........... ehe , asta da vreme. lasa ca e bine, soarele prea mult face rau, iar ploaia e sanatoasa si tine si strazile curate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Zii repede si mie...cum faci tu de te descurci numai cu franceza, italiana, spaniola si romana??? Eu de vreo doi ani acusica, de cind bintui tarile nordice, am intilnit putine persoane (cred ca vreo trei) care sa vorbeasca franceza si spaniola....in italiana - nici unul!!! Si crede-ma ca am si lucrat intr-o firma internationala!!!

Mergi la inceput