Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Salut Oana!
Scrie-mi daca vrei sa ne intalnim. Zilele aste sunt mai libera. tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Unde ati disparut cu totii???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by Bruden

Unde ati disparut cu totii???



grupul noustru danez nu prea are activiate.. suntem prea putini sau prea lenesi sa scriem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Lasa ca nici fetele din Suedia nu-s prea multe, dar cind am tras cu ochiul la ele am vazut ca deja sint la volumul doi!!!
Iar daca e sa vorbim "la subiect" v-as spune ca am vizitat Ribe zilele trecute, care-probabil stiti ca- e cel mai vechi oras din cel mai vechi regat al lumii (ala danez, evident ). La Muzeul Vikingilor am aflat o multime de chestii despre care habar n-aveam, mi-au placut la nebunie casele din centrul orasului (am si poze cu una de la 1636) si am ramas umita, ca asa strimbe cum sint, sint totusi locuite. Am fost si pe locul castelului regal (danezii chiar numesc zidurile alea castel , dar n-am reusit inca sa aflu rolul istoric al reginei Dagmar, a carei statuie vegheaza ruinele Ma poate lumina cineva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

..daca imi zici si pe unde sunt alea..
ca habar n-am.. poti da un search pe internet si aflii..
eu am vizitat (in mare) doar Jyland-ul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by louisea

..daca imi zici si pe unde sunt alea..
ca habar n-am.. poti da un search pe internet si aflii..
eu am vizitat (in mare) doar Jyland-ul..



Tot la Ribe, tot in Jyland . Cred ca luna viitoare am sa trag o fuga si prin Århus, ca pina primesc permisul de rezidenta, nu prea am ce face altceva!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

hej..hej..ati prins viata....ce bine...
Sincera sa fiu eu nu prea am timp de vizitat....cand nu am de invatat...trebuie sa merg la servici si tot asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia_TM spune:

Hej fetelor! Hvordan gaar det?

A trecut o eternitate de cand nu am mai dat pe aici si vad ca s-au petrecut o multitudine de lucruri noi. Cum spuneam...a long time ago...ma voi alatura si eu grupului danez in curand, probabil din luna iulie, mai precis, in Copenhaga. Pana atunci, insa, ma asteapta un examen de licenta... al doilea. Nici prin cap nu imi trecea, fetelor, cand imi scriam lucrarea de diploma din Shakespeare (despre nebunia personajelor din piesele sale, cu referire, printre altele, la printul Hamlet), ca il voi intalni pe EL, The Dane. Destinul? Se prea poate... Cert este ca pana peste urechi . De fapt, The Dane este de pe taramuri mioritice, dar este legal stabilit, de aproape o vesnicie, in Kobenkavn. Asadar, cu o intrebare: pana prind o cat de cata pojghitza de limba, ce sanse ar fi sa imi gasesc...ceva de lucru (orice) (evident ca asta era intrebarea ) cu limbile engleza, franceza (nivel avansat) germana, sarba (nivel mediu) spaniola si italiana (incepator)?

Tak pentru ajutor, hav det godt si ....vi snakkes...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Julia_TM

Hej fetelor! Hvordan gaar det?

intrebare: pana prind o cat de cata pojghitza de limba, ce sanse ar fi sa imi gasesc...ceva de lucru (orice) (evident ca asta era intrebarea ) cu limbile engleza, franceza (nivel avansat) germana, sarba (nivel mediu) spaniola si italiana (incepator)?

Tak pentru ajutor, hav det godt si ....vi snakkes...:))



Hej, Julia, går det godt!! Daca o sa stai la Copenhaga o sa fii chiar la o aruncatura de bat de castelul lui Hamlet!!! E impresionant!! Cit despre ce sanse ai sa-ti gasesti ceva de lucru, iti raspund sincer ca niciuna pina nu ai permis de rezidenta sau de munca aici. Si pina o sa ai unul de asta o sa cam dureze.....intre 3 si 9 luni. Si atentie de unde si in ce conditii iti vei depune cererea pentru permisul de rezidenta!!! Dar pina atunci, succes la licenta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

hejsa fetelor

bine v-am gasit si sper sa fiti vorbaretze.

Mergi la inceput