Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ce_sa_fac spune:

In tara asta chiar nu se poate lucra fara un permis de munca. E chiar imposibil? Ce trebuie sa faci? ce acte iti trebuiesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danut_golea spune:

salut
cum se poate ajunge in danemarca?
se pot gasi firme in danemarca care sa ofere contract de la plecarea din tara?
sau ce modalitati de ajunge in danemarca si de a lucra stiti?
dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Ca o firma din DK sa te angajeze si sa obtii permisul de munca si sedere trebuie sa dovedeasca ca nu exista cineva cu pregatirea ta pe piata de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Buna la toti!

In Danemarca este foarte greu sa gasesti de munca. Si daca gasesti ceva asta inseamna sa fii norocos. Nu as recomanda nimanui sa vina fara un contract sigur de munca. Pe deasupra danezii tin foarte mult de fapul sa ai o scoala facuta aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Oana eu stau tot in Copenhaga. Pe i iunie am ultimul eksamen iar dupa accea voi fi libera. Daca vrei ne putem intalni sa vorbim. Si poate tragem impreuna o tura prin magazine. ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danut_golea spune:

salut
va multumesc de raspunsuri
stiti ceva joburi in Autocad se gasesc?
sau in domeniul naval ca inginer proiectant,designer,draft
se gaseste ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Buna Danut!

Nu...eu nu am auzut sau citit pe undeva ca au nevoie de oameni in meseria asta.
Singurul lucru pe care il stiu e ca au nevoie de doctori sau asistente.
In rest e greu sa gasesti ceva de munca aici. E greu daca nu ai stabilre aici sau permisiune de sedere sau ceva de genul asta. Sa-ti faca cineva contract...hm...nu stiu ce sa zic...eu nu cred ca se intampla prea des...A..ba da ..dar doar daca vrei sa ai grija de copii in casa..un fel de menajera. Contractul dureaza 2 ani.
Acestea sunt informatiile pe care ti le pot da.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

danut e cam vreu sa-ti gaseti aici de munca...
1. trebuie sa sti limba iar daca nu sa lucrezi intr-o companie mare care foloseste engleza.
2. trebuie sa ai o meserie de ex IT in care poti folosi engleza...
3. ca sa poti lucra legal actele trebuiesc depuse la ambasada si trimise de ei la servichiul de imigrari care face o selectie drastica.
4. multe din firme nu sunt dispuse sa astepte atata timp (si e destul de lung) decat in cazul in care au cu adevarat nevoie de acea persoana...
5. au scos o lista "pozitiva" pe care o gasesti pe site-urile de mai jos iar daca nu te incadrezi chiar daca gaseti pe cineva sa te angajeze va fi greu sa obti permisul de munca...

si as mai tot putea continua...

mai multe inform poti afla pe http://www.udlst.dk/english/default.htm - e site-ul imigrarilor si pe http://www.workindenmark.dk/ - cu informatii generale..

mult succes...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Yep...mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab spune:

Super!
Abia astept sa mai vorbesc si eu romaneste.

Mergi la inceput