Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Merge romana....depinde ce si unde lucrezi Poate vorbesti cu ambasadorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by Julia_TM

Hej fetelor! Hvordan gaar det?

A trecut o eternitate de cand nu am mai dat pe aici si vad ca s-au petrecut o multitudine de lucruri noi. Cum spuneam...a long time ago...ma voi alatura si eu grupului danez in curand, probabil din luna iulie, mai precis, in Copenhaga. Pana atunci, insa, ma asteapta un examen de licenta... al doilea. Nici prin cap nu imi trecea, fetelor, cand imi scriam lucrarea de diploma din Shakespeare (despre nebunia personajelor din piesele sale, cu referire, printre altele, la printul Hamlet), ca il voi intalni pe EL, The Dane. Destinul? Se prea poate... Cert este ca pana peste urechi . De fapt, The Dane este de pe taramuri mioritice, dar este legal stabilit, de aproape o vesnicie, in Kobenkavn. Asadar, cu o intrebare: pana prind o cat de cata pojghitza de limba, ce sanse ar fi sa imi gasesc...ceva de lucru (orice) (evident ca asta era intrebarea ) cu limbile engleza, franceza (nivel avansat) germana, sarba (nivel mediu) spaniola si italiana (incepator)?

Tak pentru ajutor, hav det godt si ....vi snakkes...:))



cred ca cam greu poti gasi ceva si mai ales pana nu ai permisul de munca dar poti incerca ceva la negru si te scuteste si de taxe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Merge romana....depinde ce si unde lucrezi Poate vorbesti cu ambasadorul.



Na, ca bine zici!!! Sau in Parlamentul European ca am auzit ca stau prost tare baietii cu translatorii, acu' de cind s-a marit Uniunea. Stiu ca toate documentele trebuie traduse pentru fiecare parlamentar in limba lui de origine si chiar e o problema ca de exemplu pentru Malta sint doar doi translatori, iar paginile cu documente sint peste 100 in fiecare zi...Basca apar probleme cu "pierderi de substanta" pentru idei ca un documetn emis, de exemplu de un danez, nu poate fi tradus direct in maghiara ca n-are cine sa-l traduca...si asa se apeleaza la traducerea daneza-engleza si apoi engleza-maghiara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by louisea
cred ca cam greu poti gasi ceva si mai ales pana nu ai permisul de munca dar poti incerca ceva la negru si te scuteste si de taxe...



Cine, unde, ce "la negru"?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

eeeeeee vorbesc romana cu ambasadorul hahahhahaha a fost buna
altfel o fac : adaptez romana la daneza, de exmplu in loc de "hvordan går det" eu zic "bogdan gor det" sau in loc de "hvad siger du" eu zic "vasile du" si daca sint unii cu care ma trag de sireturi atunci pot chiar sa ii alint zicindu-le " vasilica du " si atunci ei pricep ca e ceva de dulce si zimbesc. si tot asa, in orice caz ma descurc un pic cu romana.
care stati in Århus ? vrea cineva sa ne intilnim seara la o bere , cafea , ceai ? la Jakobs piano bar ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia_TM spune:

si daca sint unii cu care ma trag de sireturi atunci pot chiar sa ii alint zicindu-le " vasilica du " si atunci ei pricep ca e ceva de dulce si zimbesc.


narancea, m-am distrat de minune cu "vasilica du". esti "the best of the best". La un prim contact cu limba daneza mi s-a parut ceva ingrozitor, oricum nu atat de ingrozitor ca olandeza. Apoi am inceput sa fac analogii cu limba engleza si limba germana dupa care nu mi s-a mai parut atat de imposibila. Va spuneam despre www.speakdanish.dk de unde am inceput sa "rup" cate ceva pe daneza. In ceea ce priveste munca "la negru" mi s-a spus ca danezii sunt foarte cu "morcov" cand e vorba de asa ceva. Well...om trai si om vedea. Pina atunci mai am exact o saptamana pana la examenul de licenta...numaratoarea inversa a inceput .

Vi ses!
Cu drag,
Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

[b]Julia[/b, bun site-ul de care vorbesti!!! Numai ca toate analogiile cu engleza si germana se opresc la pronuntie!!! Eu n-am intilnit limba care sa fie vorbita din doi in cinci asa cum e daneza!!! Vorba unei vecine de-ale mele, americanca: "Drop sounds" la greu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina-Roxana spune:

Buna fetelor!
Tin sa va anunt ca am nascut o printesa de fetita, pe 8 mai la ora 4:21 noaptea a fost cam greu si primul copil,dar sotiorul meu a fost cu mine tot timpul ,la fel si mama ,deci am avut ajutoare bune,sintem bine sanatosi,bucurosi cu totii ,al meu sot e topit dupa cea mica ,si eu nu va mai spun.
I-am dat nume ,dar de botezat o botezam in august,o cheama Isabella,frumos nu?
Voi ce mai ziceti?sper ca sinteti bine toate si va merge tot la fel.
Va mai scriu cite ceva despre noi,incerc sa imi fac timp cu cea mica ,cind doarme cind maninca ,doarme iar si tot asa ...
Va doresc numai bine la toate si sa ne auzim de bine,
cu drag Roxi si Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Roxi, sa va traiasca printesa si sa fiti sanatosi si fericiti. Tie iti doresc refacere usoara si...muuuuuuuulta rabdare, cam asa pina pe la 14 ani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

Roxi sa iti traiasca bebitza si sa te bucuri de el.

Julia nu te speria de limba daneza, este cea mai usoara din lumea asta. gramatica este aproape zero, nimic nu se declina, nimic nu se conjuga, hihihhi atit ca pronuntzia te rupe, dar asta vine cu timpul, trebuie ca urechea sa se obisnuiasca cu sunetele.
Despre munca la negru, aici este sportul national, acum nu ii mai zice la negru, in jargonul local se numeste "orange" iar banii cistigati la negru se numesc dolari ugandezi.
conteaza numai ce stii sa faci, in constructii si reparatii de case este locul cel mai tare, dar presupun ca nu asta e talentul tau cel mare, apoi pe la pizzeri si restaurante, chiar zilele astea trag astia niste razii si se inspaiminta si ei de ce gasesc dar nu o sa poata sa opreasca niciodata. In general este cel mai usor daca muncesti la alb si pe linga sa lucrezi la negru. dar nici direct la negru nu este imposibil, depinde unde ai sa stai si ce vrei sa faci.

Mergi la inceput