Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

noi intre timp am fost la deschiderea cora lujerului, ca tot e langa noi ... mama, ce mare e ... noi n-am mai fost niciodata in cora, si zau ca am fost mai entuziasmata decat de hipermarketurile din occident ... nu stiu de ce naiba, poate si de la sarcina ...
si am luat cateva chestii la preturi de nimik, ca erau in oferta, si pentru luca am luat "Cartea bebelushului" de la Editura Crisan - este pentru pastrat amintiri din primul an de viata al copilului - e superba si era in oferta la 400.000 lei; un body de fetita ( are volanase) foarte frumos la vreo 60.000 lei, unguresc, si ce-i mai important - ca tot intrebau canda fetele - sac de dormit superb - din silon (cred ca asa ii zice la catifeluta aia moale) alb, cu un urs polar bleu pe el - 365.000 lei, deci rezonabil, e mult mai moale si mai misto decat rahaturile alea de pe site de vreo 700.000...
ne-a placut asa de mult incat cred ca o sa-l folosim pentru cand iesim cu bebe luca afara, nu pentru dormit, ca il invelesc cu o paturica ... nu arata deloc a sac de dormit, si exact cum zicea lavi02, pe frig se incalzeste mai bine cu piciorusele in aceeasi incinta, decat daca i le desparti in pantalonasi (a, normal, are gluga si manecute lungi - deci nu stiu de unde au scos-o cu sacu de dormit, ca dupa capul nostru e sac de calatorie ...)
aveau si roz de fetite si bleu, dar asta alb e belea ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

buun, hai ca se grupeaza gravidoasele ...
excelent, poate vine si mirabilis; eu vad ca vorbesc singura pe aici, dar asta e, pana imi incepe serialul la 12 nu am ce face ...
lavi02 - stai si tu in coastele lui ala, poate se simte si termina mai repede sa poti pleca ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hola :)
hai ca am intrat si eu un picut, ca sunt acasa la sor-mea.
deci, intalnirea ramane la 5 jumate la pizza hut romana, si stam pana mai tarziu, asa ca, pentru cine poate sa vina mai tarziu, noi suntem acolo.
lavio2, ma bucur ca ti-au venit tencuitorii. si nu te mai stresa, ca poate o sa fim, totusi "colege de celula" la spital. numa' ca tre sa fii cuminte. vb. cu bebelina sa-l astepte pe tati pana vine din delegatie .
joy, poate totusi vii si tu. macar un pic. lasi acasa instructiuni scrise si precise si ... gata. cateva ore iti permiti si tu, macar nu mai vezi dezastrul din casa .
fetelor, haideti, ca nu mai e asa de mult si o sa ne vedem cu bebeii in brate, si n-o sa stim ce sa facem cu ei... si atunci sa vezi dixtractie :))) si impartasit experiente. ma gandeam ca suntem bine, pe total, n-a nascut nimeni inca, bebeii s-au facut maricei (al meu e un monstrulet, sa vedeti cum o sa fie cand o sa-l nasc ).
a... si eu il vreau pe bb2 urgent, asa, ca ina.

pupicei
de la c +11kg si bbandrei 33 fixxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dienuta da' de ce ai cumparat tu body-ul ala de fetita? Luca nu e baietel? Ti-a placut asa de mult! Si mie mi-au placut alea unguresti, sunt dulci de mori, numai ca au nasturi la spaate (ceafa) si ma gandesc ca il deranjeaza pe bb mic care sta destul de mult pe spate (nu doarme pe spate, dar sta pe spate cand e treaz). ma gandsc sa achizitionez si eu unul, dar marime mai mare. In schimb eu n-am observat sacul de dormit! Ma tenteaza si pe mine!

Ai dreptate, Corap, pana una alta n-a nascut nimeni! N-o fi asa de negru dracu'! Auzi, bagi si tu un DPB si un FL aici? Sa le vad si eu. Stiu, stiu, ca nu se compara un bb cu altul, dar totusi...
Si succes la bb2!

Lavi02 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Buna fetelor, n-am mai intrat de cateva zile asa ca probabil am destul de recuperat la citit zilele astea.
Nu ma simt f. bine, acum vreo trei zile(nopatea) am facut o criza de fiere de toata groaza, ma durea vezica biliara si durerea iradia peste tot in stomac, burtica, pe la spate ca la un moment dat am avut senzatia ca vina bb mai devreme. Nici astazi nu ma simt bine, imi vine sa vars tot timpul si nu stiu ce sa mai mananc ca mi-e greata de la orice si de la apa sau ceai.
In alta ordine de idei contractiile astea pe care le am de o buna bucata de vreme parca sunt mai dese si tin mult mai mult.Noaptea ma trezesc ca am burtica tare ca un pietroi si nu vrea sa se relaxeze deloc.In plus de nspe ori noaptea ma trezesc si ma duc la baie...lui bb ii place tare mult sa loveasca in vezica mea. Sper sa mai vrea sa stea bb acolo unde este macar un pic, desi mie parca mi-e din ce in ce mai greu, nu vreau sa ma plang dar obosesc atat de repede incat e de-a dreptul frustrant.
Fetelor, ca eu tot am inceput sa-mi fac bagajelul de spital as vrea sa-l fac si pt. bb.Ce imi sugerati sa pun in bagajelul lui? Adica de ex. cate bodiuri, cate caciulite, pampersi, prosopel etc.Mersi anticipat de raspunsurile voastre.

Mandy, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mai, lavi, sunt in deplasare si n-am retinut datele de pe beletel. le scriu maine. da' nici noi nu ne comparam, nici la inaltime, nici la volum , asa ca nici bebeii... chiar, silvia cat de mare a fost la nastere?
si ca tot veni vb. de asta... cineva stia un site unde puteai sa pui dimensiunile lu' bb si sa afli greutatea. mai are linkul cineva???
la baie eu merg de 5 ori pe noapte. nu stiu daca si la ore fixe, ca nu am avut curiozitatea sa ma uit la ceas :) ma pregatesc pentru alaptatul de noapte .
c & bbandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap ca sa calculezi greutatea iti trebuie BPD, FL si AC. Dragul nostru de dr mie mi-a masurat AC-ul dar nu l-a trecut pe hartiuta. Asa ca sufletu' calculat de greutate!

Silvia a avut la nastere 3.400g, si s-a nascut la 40 saptamani + 6 zile de la UM.

El mi-a zis ca bb e bine (are oasele normal dezv pt varsta ei), nu a zis ca e mica, dar probabil a zis asa ca sa nu ma mai streseze, pt ca oricum nu avem ce face decat sa speram ca mai sta cat mai mult la caldurica. Dar comparand-o acasa cu eco de la Silvia am vazut ca e un pic mai mica.

Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eeei, i-am luat body de fetita pentru ca era tare dragalas, asa cu volanase la mancute si la gatut ... dar am luat d-ala mic de tot, pentru cand il nasc, nu mai mare, sa nu se simta frustrat mai tarziu... cand e mic de tot, nu stie el cu d-astea ...
chiar radeam cu dan de dimineata - cate chestii de baietel i-am luat, daca e fetita ... o sa poarte o goaza de chestii bleu ...
lavi02, daca mai treci prin cora, neaprat sa te uiti la sacii aia, si sa-mi zici si mie daca sunt de dormit sau nu ...
ce ma enerveaza, ca nu am si eu aparat foto digital, sa pun si eu niste poze ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

ramine stabilit la 1730 la pizza h, eu vin cu Eva.
Mandy, pai 2 caciulite, 2 body sunt de ajuns, aici la noi au hainute la spital si cind am scos-o pe Eva din maternitate,atunci a adus Vic, necesarul, pampersi cam 10-12 , pt ca nu stii cum evolueaza, si niste sosetele.
Cora, nimeni nu cred ca se compara cu tine, si apoi mai avem putin si o sa ne vedem bb-ii, sunt atre emotionata.Eu merg in medie cam 3 ori pina adorm, nu ma trezesc sa merg la baie dar beau multa apa.Problema mare ca nu mai pot sa imi alatur picioarele de burtik, si e tare plimbaret bb.
Adevarul e ca au inceput insomniile, nici la prinz nu mai dorm si noaptea ma apuca 12-1, plus ca ma trezesc tare devreme.In luna asta trebuia sa ma odihnesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna burtici si intalneala placuta va doresc, ca vad ca aproape v-ati decis. Noi, celelalte asteptam poze!

Mandy, uite iti scriu ce ni se cere noua aici la spital sa aducem pt bebe ( pt un "sejur" de aprox 3 zile): 4 body, 5 pijamale, 2 perechi de sosete, 2 cearsafuri tip bb, 2 huse de perina pt bb, o paturica pt invelit, 2 prosoape. Facultativ: 1 flacon dermonetoyant ( nu gasesc acuma sa traduc) lichid, servetele de curatat. Important: un termometru pt bb ( din ala de bagat in ureche, ca cica te invata ei cum sa il folosesti si acasa). Spitalul furnizeaza Pampersii! Asta scrie pe lista mea, si mie nu mi se pare mult.

Dienuta, sa stapanesti si sa folosesti sanatoasa lucrusoarele pt bb Luca. Si eu am luat pt bebelina cateva lucrusoare pe albastru de la raionul baietei ca nu m-am putut abtine

Alina si Bebitza Amalia 33+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput