Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (49)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uitati aici formula de estimare a greutatii bebeului, gasita pe net:

1.4 X BPD X FL X AC (all in centimeters) - 200 = Fetal weight

La mine, daca nu scad aia 200 si iau masuratorile de la eco morfo de la 22 de saptamani imi da 534g, iar ecograful lor a dat 533g. Verificati si voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Ramine stabilit la 17, 30 PH romana, pt ca eu nu o sa mai pot intra pe net, oricum eu voi fii acolo si daca nu mai veniti fac o plimbare cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Distractie placuta fetelor! Eu nu vin pentru ca sotul meu lucreaza si nu am cu cine sa vin.Iar cu R.A.T.B-ul nu vin ca ma zgaltaie rau si ma doare burta.Ne vedem data viitoare cu bebeii probabil in parc. Eu am fost ieri la dr si a zis ca e totul ok,ma mai duc peste 2 saptamani.Problema e ca mi-a luat tensiunea si aveam 14,8-cam mare!Cand ma duc dupa prenatalul pe octombrie saptamana viitoare sa vad cat am ca tare m-am suparat cu tensiunea asta!Va si sa faceti poze.Catutza 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Vin! Sunt in pantaloni negri si bluza alba.

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Salut Burtici!!!!

Am inteles ca a ramas la Pizza Hut la 17.30 in Romana si o sa vin cu siguranta!! Sper sa poata ajunge si fetele care au dubii sa fim cat mai multe!!! Abia astept sa ne vedem!!!

Eu am fost azi sa platesc cablul si am intrat un pic la piata si nu m-am putut abtine si am cumparat si din aia...,si din aialalta...pana mi-am dat seama ca nu mai puteam cara sacosa!!! Dar in final tb sa ajung acasa asa ca am ajuns vie si nevatamata cu mii de emotii!!! Nu ma pot obisnui ca nu am voie sa car prea mult si imi vine sa cumpar de toate!!!

Sotul meu s-a apucat de zugravit, si am toata casa moloz si praf de nu va puteti inchipui!!! Abia astept sa plec spre intalnire si sa scap!!

Va pup si mai vb ca sunt pe faza!!!

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lavi ma bucur ca o sa o cunoastem si pe Eva!
Noki a sunat ca vine dar s-ar putea sa intarzie putin. La fel si eu, vin, dar am sa ajung probabil pe la 18.

catuta, ne pare rau ca nu poti sa vii. Noi venim cu metroul. Depinde unde stai.

Tania, sorelina mea, (in fine, o mai am si pe geamana Lavi) tu nu mai esti la munca in fata calculatorului? Eu cica invat pt ex de doctorat. Profa e in tara acum dar pe 17 oct trebuie sa fie in Austria. Nu stiu zau daca o sa fiu in stare pana atunci.

Lavi02 33+5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor am reusit!!!!!!!!!!!!! Am reusit sa pun si eu ceva poze pe net cu mine si cu catelul meu iubit!!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

fetelor, mi-am varsat zeama de la o cutie cu masline pe papucii noi de iarna luati ieri din cora ... nu stiu ce naiba am, toate imi cad din mana - si inainte nu pateam nimic de genul asta - ma simt tate tembela.
alinus - multumim; lista francezilor pentru bebe la spital mi se pare cam ... babana; sper ca ti le returneaza odata cu copilul la externare ...
io acuma mananc salata cu rosii si masline, dar dupa incidentul inundator de mai devreme, adio zeama si nu mai am in ce sa le tin, asa ca s-a facut salata de masline cu rosii ...
catutza - mie nu mai imi place sa conduc... noua mea pasiune e mersul cu metroul, si cu ratb-ul, dar e mai riscant - se cam inghesuie babatiile si e periculos pentru burtica; de asta la intalnire o sa vin cu metroul - ador sa se holbeze lumea la burta mea, cu masina nu ma vede nimeni ... merg si asa, ingreunata, de zici ca sunt deja in travaliu ... doamne, ce imi place !!!
(sa nu ne spuneti la nimeni, dar acu vreo 2-3 ani, intr-o iarna, am iesit cu dan la plimbare cu un balon umflat bagat sub geaca ... asa, de proba, sa vedem cum e ...numai ca lui ii ardea de glume, iar eu eram patrunsa de solemnitatea momentului, chiar zici ca eram gravida; va dati seama ce-ar fi fost sa pocneasca balonul ala sub geaca mea in autobuz ?!?! cred ca nu mai stiam pe unde sa ma ascund ...)

si o alta perla mai recenta din galeria familiei enache : dupa ce am cumparat cosuletul pentru luca, dan s-a plimbat prin toata casa cu caruciorul si cu cosuletul montat; si-a exprimat nemultumirea ca s-a sinucis pisica acu 4 luni si nu are cum sa probeze hamul ala in care pui bebele - ca bietul animal avea dimensiunile potrivite; dupa care nu si nu, sa imbrobodim ceva acolo, sa tragem coviltirul si sa iesim cu el pe strada sa vedem cum o sa fie cu luca la plimbare... ca nu vede nimeni in carut ca nu avem copil... doamne, da-i cu argumente ca cum sa merg cu carutul si burta mare pe strada, etc, ca ne cunosc vecinii si rad de noi, el o tinea pe a lui ... pana o sun pe mama, ca numai ea il mai potoleste cand o ia razna... stiti la ce s-a potolit ? i-a zis mama ca nu poate sa iasa cu lucrurile lui luca pe strada sa se umple de microbi, asa degeaba ...
cateodata cred ca n-am crescut deloc, nici eu, nici el de cand ne-am luat ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Haioasa esti Dienuta!!! Am ras cu lacrimi!!! Bravo voua ca sunteti asa copilarosi!!! Si mie imi e dor de perioadele cand ne prosteam si noi si ne purtam ca 2 copii tembeli dar...acu parca nu ne mai vine sa ne purtam asa!!! Imi pare rau ca am devenit asa seriosi!!! Sper ca acest bb sa ne readuca acolo unde ne prosteam si ne maimutaream fara sa avem bb!!! Abia astept sa se nasca desi...imi e asa teama!!!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

dar de ce ti-e frica ?!?
noi asa am fost intotdeauna; pentru ca in copilarie nu prea mi-a placut sa "copilaresc" - e, na acu imi permit... se mai minuneaza unii, da zau e mai frumos asa ... si cum naiba sa crestem mari daca dan nu adoarme decat scarpinat in cap si pe mana mea ... (hehe, sa vezi ce ii trece lui cand o veni luca , si vrea si ala scarpinat cine stie pe unde ...), si eu cand ies din baie trebuie sa ma duca el in brate pana in dormitor ... (imi uit io papucii intentionat mereu - dar el stie asta ... acu e mai naspa, ca de cand cu proeminenta asta de origine gravidoasa, nu prea mai merge sa ma ia pe sus, ca ma doare ...)

hai ca m-am cocosit eu mai devreme, dar cred ca tot cu masina vin la intalneala, ca am aflat ca metroul de la crangasi la romana trebuie schimbat la victoriei ...
nu cred sa nu ne recunoastem, dar daca nu mai vars ceva pe mine, asa sa nu imi mai ies din mana, pana plec, cred ca o sa fiu intr-o bluza cu mult roz ... mai lalaie asa, ca e masura 46, ca a zis tati sa nu ne stranga cumva...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput