Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Buna fetelor!
Mirela ma bucur ca esti bine,ca bebe mai sta cel putin o saptamana sa creasca mai maricel.Bine ca ai depistat cauza problemelor,probabil daca erai intr-un alt oras nici acum nu stiai de unde provin problemele.
Anda,sper sa mai intri zilele astea sa ne mai spui cum iti este.
Eu azi merg la control cu ceva emotii din cauza contractiilor pe care le-am avut in ultima vreme,sa nu fie ceva probleme cu colul.
Ieri am terminat si eu cu zacusca,bineinteles impreuna cu mami,si incet incep le cam rezolv si eu pe astea de toamna si o sa fac apoi o curatenie generala si multa relaxare ca de munca m-am cam, saturat.
De luni e sigur deja o sa am o sapt de concediu,pacat ca pleaca mami la Bucuresti ar fi fost tare fain sa stam amandoua acasa.Oricum o sa stam din noie,brie ca am de gand sa stau cu 1 nov in concediu prenatal ca prin 24-25 ar cam fi termenul micutei dupa ultima ecografie.


Varsta bebelica
Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Coralia, trimite-mi pe pm citeva retete, te rog, ca sa nu monopolizam dicutiele, pari o gospodina desavirsita si intotdeauna eu am avut un adevarat respect pt femeile ca tine.Imi imaginez o camara ca in reclamele la bunataturile lui Bunica.

Eu una m-am saturat de atita curatenie, fac mai tot timpul, sora mea si Victor spune ca am devenit obsedata, adevarul e ca sunt un pic mai stresata acum decit la Eva, pt ca atunci stateam in Pantelimon, o aveam pe mama si pe mamaia linga mine.Acum voi gusta din plin din toate placerile de a avea grija singura de 2, evident ca ma va ajuta familia, dar e altceva acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Dragele mele!
Aniversarea mea de ieri s-a incheiat fulminant: cum-necum, pe usa au intrat, pe rand, lucrusoarele pe care le achizitionasem de la Baby-Expo! Sotul meu s-a dat peste cap sa le aduca ieri si se amuza pe seama mea care tot dadeam telefoane la prieteni pentru a gasi o masina incoace. Nu stiam de ce nu ma prea ia in serios. Am facut si poze, ca ce sa ma pot abtine si le-am pus in album la poze.
Si ca ziua sa aiba inca un sfarsit glorios, am primit un MMS de la prietenii cu bunica de care v-am povestit, cu textul "Dintii au fost gasiti" si o poza cu o proteza langa un ghiveci de flori, in fereastra.

Lavi02 cred ca incepe sezonul de odihna vrem-nu vrem pt noi toate! Ma bucur ca nu e colul deschis. Nici bb al meu nu era foarte mare la ultimul control, sa vedem ce mai zice dr. luni. Sa fii cuminte macar trei saptamani

Sunt absolut de acord cu ce a povestit Maria de la curs. In rezumat, la orice intrebare puneai, raspunsul era, invariabil, "daca bb va fi pus din timp la san, nu va exista aceasta problema". este solutia universala pentru: mameloane ombilicate, lipsa laptelui, canale infundate, bb nu suge, sani tari si durerosi, sani mici, sani mari sau orice alte chestii va trec prin cap. Eu am intrebat cum se desfunda canalele in spital (pt ca stiam de la o prietena ca i-a tras o asistenta de ei cu mana!!!) si mi-a dat raspunsul pe care deja il stiti: il puneti pe bb la san! Sa vedem ce mai urmeaza...

Fetelor sa puneti neaparat poze de la intalnire. Tare-mi pace sa ma uit la ele!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 28+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza fetelor!!!

INTALNIRE: hai sa ne hotaram odata!!! Eu sunt pentru oricare din locatii la ora 17.30!!! Deci unde ramane???



Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Tania chiar frumoase lucrusoarele pentru bebe si patutul si caruciorul.Ma bucur ca ai reusit sa le achizitionezi la preturi acceptabile si calitatea pe care ai vrut-o.Felicitari!Si ce este cel mai frumos le-ai primit chiar de aniversarea voastrasuper!
Lavi o sa-ti dau pe Pm ceva din retetele pe care pe care le-am facut anul asta.

Varsta bebelica
Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tania, ce surpriza frumoasa ! E de milioane sotul tau.
Sa folositi toate lucrusoarele sanatosi toti 3 !

Noi suntem in a 4-a sapt. de santier, tot ce-mi doresc e sa se termine odata, deja nu mai rezist! Mesterul stie-tot-face-tot pe care il avem ne-a comunicat si tariful: 1.2M/zi !! Asa ca Dordia (sper ca nu ma insel), esti o fericita cu sotul tau care se ocupa de toate! Ripley, pe tine cum te spoliaza muncitorii?

...Un motiv in plus sa asteptam sa intre salariile urmatoare pana la cumparaturile lui bb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Maria m-as fi bucurat daca viteza si nu tariful mesterului tau era de 1.2M/secunda . Asa mai mergea!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 29+

Varsta Punctuletz
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

dordia- uite vad ca nu prea te baga fetele astea in seama cu intalneala : eu zic asa : la 5.30 la pizza hut in romana - eu vin sigur, si cred ca si lavi, ca asa a zis; cristina poate ajunge si ea; de lavi02 nu stiu nimic, dar cred ca apare si ea pe la 6 cu silviuta, oricum sper sa poata intra si ea si sa ne zica ...
hai ca am vorbit cu corap, si vine si ea; numai noki_lara nu vrea sa-mi raspunda la telefon, poate are treaba ...
hai ca asteptam alte confirmari, nu fiti puturoase ... ce ziceti de o pizza calda si aburinda ... ?
AMR 65


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetele, mi-au venit mesterii cu tencuitul in jurul termopanelor! Vraiste se face casa mea! Ce ma enerveaza: sunt doi: unul e seful care a venit, mi-a luat bani de materiale, 1 milion, s-a intors cu 2 saci de ceva, l-a startat pe celalalt mai tanar si mai fraier la lucru si a taiat-o. Asta mai tanar acum actioneaza in camera Silviei si a zis ca sta pana pe la 5 jumate. Asa ca o sa intarzii putin la intalnire, dar asta e!

Mirela Anca, bine ca mai poate sta bebe in burtica. Sa dea Doamne-Doamne sa se termine totul cu bine!

Lavi nu cred ca "imi mai da" 3 saptamani, eu o interpretez pozitiv, ca macar 3 saptamani sa mai stea. Si ca poate sta si mai mult. Sper eu! La sarcina cu Silvia la 36 de saptamani aveam colul moale si intredeschis si a zis ca poate sa se intample in orice clipa. A mai durat 1 luna si 2 zile. Oricum, nu se stie si trebuie sa fiu si eu cumintica.

Tania mie nu mi-a zis sa stau in pat! Dar nici eu n-am intrebat. O sa-l intreb marti cand merg la spital pt cultura de col. La tine care mai e regimul de viata? Ce ai voie si ce n-ai?

Tare dragut sotul tau cu surpriza! Ma bucur si eu de bucuria ta.

Maria Alexia asta cu golitul sanilor dupa alaptat am auzit-o si eu, si are ceva sens, ca daca ii golesti ei tind sa produca mai mult laptic. Asa mi-a zis si dr Silviei sa fac dar eu n-am avut puterea. Nu stiu daca am facut bine sau rau!

Ca e interzis sa-l culci pe spate stiam, daca regurguteaza se poate ineca. Il culci pe o parte si ii pui o paturica facuta sul la spate ca sa-l sprijini, sa nu cada pe spate.

Mi-am cumparat revista Mami pe luna asta si e un articol despre nou nascuti scris de o neonatoloaga de la Filantropia. Mai sunt si articole despre nastere... si alte chestii interesante. Eu n-o mai luasem de cateva luni pt ca incepuse sa ma plictiseasca, stiam cam tot ce scriu ei pe acolo.

Eu... ce sa mai zic: aseara eram panicata rrrrau ca o sa nasc mai devreme un bebe prematur dar acum ma gandesc ca uite, cum au trecut atatea saptamani poate mai trec si astea cae au ramas... si tot asa.

Lavi02 33+, va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aseara la m-am intalnit si cu Corap. Ea e in regula, i-a zis dr ca bebele ei e marisor si al meu e grabit! Buna treaba! Ieri de dimineata Corap a dat o tura completa de lac Herastrau! (Adica a dat ocolul lacului!) Pentru nebucurestence : e maaaare lacul, treci si linia ferata...

Dienuta, eu apar cu Silviuc un pic mai tarziu, in functie de cand imi pleaca Mesterimea Sa. Deci i-ai spus Corei ora 17.30? Am sa dau sms lui mirabilis si lui Noki.

Cristina poate reusesti si tu sa ajungi, probabil stam pana pe la 19.30 .

Mergi la inceput