Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Marina

felis din bacau din bacau esti? sa stii ca ploaia e pe aici in sud, azi la Moinesti cel putin era soare si frumos. Dupa Rm Sarat nu mai ploua.

Pupam pe Mihaita

Marina



Marina,
Parca Felis zise ca-i din Onesti sau Tg Ocna.
Felis,
Certificatele astea internationale de nastere stiu ca se obtin de la primaria orasului,te cauta in arhiva si tzac-pac,ti-l poate elibera pe loc.Mie mi l-a scos tata intr-o ora si inca de doua ori,prima oara mi l-au tras in tipla si nu s-a putut face apostilarea pe el asa ca ai grija.
Daca e vorba de Primaria Onesti,sper ca pot sa te ajut,vorbesc cu tata si cred ca ar putea rezolva.

Sanatate multa va doresc!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

ALINA... eu am toate actele trase in tzipla, insa mi-au zis ca au mai pus apostile pe tziple... In legatura cu certificatul de nastere merg inainte asa, ca am lasat actele de iesri, si nu vreau sa ma mai intarzii... Sper din tot sufletul sa nu fie probleme atat timp cat imi vor pune apostila pe certificatul de casatorie si cel de nastere va avea totul mai putin apostila... (MArinei i-am raspuns pe PM)

ADELA... da, mai mult ca sigur ca eu eram... Sa stiti ca eu mai citesc si subiectele voastre si ma mir cum mai ales Pashosha are atat energie si ajuta atatia copii... VA admir f mult mai ales ca ma uit la mine cat alerg si nu mai am timp si de altceva... (si voi aveti si copii vostri... si va faceti timp si pt aceste mici suflete care au nevoie de ajutor)....

IONELA... multumesc mult... si pupici lui Alex...

SABINA... mi-e dor de tine... si sper sa fie asa cum zici...

CAMELIA luni la ora 15 ma duc la consulat dupa ce am toate actele plimbate pe la traducere, notari, Curtea de Apel, Prefectura...

Fug sa fac baie la baiat...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Am fost si noi azi la baby expo. L-am imbracat pe Mihai ca pt ziua de ieri- cand a fost mult mai frig si in consecintza aveam caciula groasa, asa ca ne-am oprit la bazarul Bellei si vazand o caciulitza f frumoasa am vrut sa i-o iau lui Mihai, dar am primit-o cadou. Am fost tare mandra de cadoul de la Bella si am facut multe poze si cateva am pus in acelasi album...

Zilele care au trecut si care au fost friguroase si ploioase, noi am fost la plimbare, ca altfel nu se poate... Nu vream sub nici o forma sa dormim in casa... mai mult: tipam... cat se poate de tare si cat se poate de mult...

Azi la baby expo m-am intalnit si cu Rozi care mi-a dat pt Mihai 1.000.000 lei...

Eu sunt scurta si telegrafica deoarece nu prea ma pot concentra: ma gandesc numai la ce va fi in urma toarele 3 zile... Sper sa fie bine...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

am intrat doar sa va spunem noapte buna si ca ne gandim la voi! sa ne dea D-zeu o noapte linistita!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Azi la Babyexpo, la stadul pt. Bela vad o mamica cu bb in brate, parca-l stiu pe bb si-o intreb pe Gabriela "nu cumva e Felis cu Mihaita?". Bineinteles ca ei erau, Mihaita e un dragalas si-un prietenos, mi-a dat manuta. Felis, totul o sa fie bine, o sa va tinem pumnii si-o sa ne rugam pt. voi. Pupa piticotul.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by FELIS

[font=Century Gothic][purple]ALINA... eu am toate actele trase in tzipla, insa mi-au zis ca au mai pus apostile pe tziple... In legatura cu certificatul de nastere merg inainte asa, ca am lasat actele de iesri, si nu vreau sa ma mai intarzii... Sper din tot sufletul sa nu fie probleme atat timp cat imi vor pune apostila pe certificatul de casatorie si cel de nastere va avea totul mai putin apostila... (MArinei i-am raspuns pe PM)
[blue]
Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



Felis,
Da,sigur,se apostileaza certificatul de nastere/casatorie si asa,adica pe o foaie separata care se prinde de certificatul tras in tipla...dar la Consulatul German din Timisoara nu mi l-au primit,au zis ca din punctul lor de vedere nu e valabila apostila asta,se cere direct pe el asa ca alti bani,alta distractie:eu il trimisesem la apostilat cu o firma de intermediere si am platit de 2 ori totul .Nu stiu cum e la Ambasada Italiei,sper sa rezolvi,va tin pumnii!
Succes si sanatate multa va doresc!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Azi dimineatza nu am mai ajuns la kinetoterapie si intr-un fel a fost mai bine, ca altfel nu stiu cum as fi rezistat la ziua care a urmat...

La ora 13 am plecat cu piticul dupa mine la firma care mi-a facut actele pt viza: am asteptat cam 1.30 ore. Am fugit repede la consulat, unde imi zice cel de la poarta ca pana la ora 13 se fac intrarile si sa vin maine dimineatza... Pur si simplu nu am putut sa plec... Vazand ca tot insist si ca nu vreau sa plec, a sunat la un birou, nu a rasp nimeni asa ca a cautat pe statie sa cheme pe cineva sa stea in locul lui sa mearga cu mine la cineva macar sa imi verifice actele... Asteptand , a vazut pe cineva care lucra in ambsada si l-a chemat, i-a explicat in italiana ca sunt din motive medicale acolo, s-a uitat pe actele pe care le aveam trimise de dr din Italia si mi-a zis sa intru... I-a dat prin statie cel de la poarta altui coleg mesaj sa ma lase ca am vorbit cu X... Respectivul m-a luat si m-a bagat si in fatza (era ditamai coada)... Cu certificatil meu de nastere nu au fost probleme... Problemele au aparut unde nici nu ma asteptam:
- actele pe care dr din Italia zicea ca deja le trimisese la consulat, ei ziceau ca nu le au, asa ca le-am lasat copiile mele (d-na consul nu era si operatoarea a zis ca e posibil sa fie la dansa si in caz ca sunt ma suna - mi-a cerut numarul)
- declaratia notariala prin care tatal isi da acordul ca mama poate calatori in afara tzarii cu minorul, nu avea buna formularea: trebuia specificat ca merg din motive medicale- daca tatal nu e deacord ca eu sa ii fac tratament copilului in Italia ? (in actele din Italia nu scrie de operatie ci de investigatii)
AM cerut si eu un nr de telefon de la ei si am plecat. Cum am iesit pe poarta am inceput cu telefoanele:
- la firma de traduceri care rezolva totul, sa le zic sa ma astepte sa le duc o noua declaratie de la notar, si ei sa rezolve cat mai repede totul (traducere, legalizarea traducerii, curtea de apel.. tot) ... A fost de acord, dar mi-a zis ca ma costa din nou (doar acesta hartie ce fac ei.. 1.100.000 lei)... I-am zis ca asta e.
- L-am sunat pe Cornel sa se duca la notariatul la care facusem hartia (era langa serviciul lui) sa vada ce program are (ca era deja 16.15) si sa ma astepte. Trebuia sa ajung tot acolo ca nu avea buletinul la el si sa scutesc un drum- sa ne faca declaratia fara buletin.
- am sunat-o pe d-na dr Olteanu care sa innebuneasca la auzul vestilor: pana acum nu au vrut acea formulare pe declaratia sotului, iar actele medicale erau trimise, dr din Italia avand OK-ul la fax... A zis insa ca tot timpul le fac probleme de la consulat, tot timpul vor altceva, sau trebuie sa le trimita un fax de 3 ori ca sa zica si ei ca l-au primit...
- l-am sunat inapoi pe Cornel si mi-a zis ca puteam sa merg ca aveau program pana la 18...
Toate aceste disutii cu fost cat am mers eu de la piatza 1 MAi pana la Piazta Victoriei si am si traversat-o... VAzand mai multe taxiuri, am intrebat cine e liber... Toate erau, dar unul era primul, l-am luat si cand am ajuns la destinatie pretz: 163.000 lei (piatza Victoriei- Piatza Timpuri Noi) Nu de alta da era al doilea pe ziua de azi, da pe primul de la Romana la Piatza 1 Mai l-am luat constient, ca ma grabeam si nici nu stiam exact unde era Consulatul...
AM rezolvat rapid la notariat, i-am dat papa lu bb acolo cat ne-a facut declaratia, vazandu-ma cu ea in mana am sunat la biroul de traduceri si mi-a zis ca ma asteapta sa le-o duc... Iar urca-te in taxi iar fugi... De data aceasta era si Cornel cu mine, asa ca la intoarcere, piticul obosit rau , care urla de oboseala a trecut in sarcina lu taica-su, ca eu eram terminta...
In plus fatza de astea, pt firma pe care vreau sa mi-o fac, juristul tocmai ma sunase de la Registrul Comertului ca expirasera cazierele fiscale. A zis ca se duce el de data asta ca avea procura notariala si rezolva... I-am zis ca f bine face ca eu nu am timp deloc... Sper ca totul sa fie OK si cu firma ca de la 01 ian sa incep si treaba serios, ca bani vor trebui tot timpul pt kineto, medicamente si toate alea...
Un lucru bun din toate astea este ca la consulat mi-au zis ca in momentul cand am toate actele OK si ei au faxul din Italia viza se da pe loc... Adica dureaza ceva... trebuie sa astept acolo... Asa ca mi-am facut urmatorul plan: maine iau de la firma de traduceri declaratia cu apostile si tot ce trebuie si sun toata ziua la consulat si la dr pana imi zic de la consulat ca au actul din Italia, iar miercuri la ora 10 sa fiu la consulat pt viza... si vineri sa plec... Sper ca totul sa iasa bine de data asta... Va pup si plec sa plimb piticul la aer..

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Nu am mai scos piticul la aer deoarece era atat de obosit, ca adormit pe la ora 18 in taxi, s-a mai trezit la ora 21.30, el care nu doarme in casa a papat si apoi a stat cu tati, ca eu am mai calcat...
Acum ca sunt mai relaxata, parca ziua care a trecut nu mi se mai pare asa de nebuna... Chiar ma amuza ... MA gandeam ca ce v-am povestit nu a fost totul: mi-am amintit in taxi venind acasa ca baiatul care imi depune declaratiile mi-a dat o declaratie sa o depun prin posta ca la momentul cand s-o depuna nu a mers discheta... Asa ca am adus piticul acasa si am plecat repede la posta sa depun declaratie (am mai incercat si in cursul zilei dar era aglomerat si intarziam la treburile mai sus povestite)... Dupa ce am stat la coada la posta, venind acasa am vrut sa intru la farmacie dar nu am mai avut timp ca a sunat juristul :era prin zona si voia un extras de depunere de capital social... Am venit repede acasa, asa de repede, ca mergand un singur lift la care era coada, am luat-o pe scari... 9 etaje.... I-am adus juristului ce ii trebuia si apoi am mers pe la farmacie si alte cumparaturi...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Felis, fii pe faza ca a inceput o noua zi
Eu obosesc doar citindu-te. Multa putere in continuare!


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Draga Felis, iti tin pumnii pentru acte, vize si operatie si-ti doresc multa putere.

L-am vazut pe Mihaita in pozele tale si e un frumos si un curajos (la fel ca mamica si taticul lui)! Va tin pumnii si ma rog pentru voi mult Intr-adevar a facut progrese si, cu o mamica asa de puternica cum esti tu, sunt sigura ca va mai face. Te admir mult de tot!

Si pentru ca vad ca ai adesea probleme cu taximetristii nesimtiti care-ti cer pe o cursa cat nu face, voiam sa-ti spun in general sa te uiti dupa numele firmei. Mie asta mi-a intrat in reflex, dupa cateva tzepe serioase, si nu m-am mai "fript" de atunci. In toate zonele centrale, pe langa tzepari stau si masini de firma, care te taxeaza rezonabil. Eu ma uit instinctiv dupa Taxi 2000, a doua optiune e Meridian, apoi Cristaxi, Cobalcescu, Mondial. Rar se intampla sa nu fie chiar nici unul si cu ei stiu ca nu ma pacalesc. Ai grija si la jmekeri gen "Cristitaxi".

Nu stiu daca la cate ai pe cap mai ai timp sa te uiti si dupa firma de taxi, dar de la un moment dat iti intra in reflex, sa stii. Sigur ca, daca ai urgent nevoie si nu ai de unde alege, iei ce se gaseste.

Pupici,

Smilla



Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput