Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(3)

Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(3) | Autor: FELIS

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659&whichpage=1" target="_blank">Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=1" target="_blank">Partea a 2-a

quote:
Initial creeata de Marina

As putea incepe prin a spune ca pe bb 2 al meu il cheama tot Mihai. Din cauza unor radiografii blestemate in prima luna de sarcina am trecut prin 8 luni de calvar cu triplu test si amniocenteza. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un bb sanatos. Altii nu au avut norocul asta

As putea sa o citez pe Adrianangi care a sintetizat extrem de sensibil intr-unul din articolele ei "... Dar ii uneste durerea si-o mare familie care i-a "adoptat" pe amandoi cu aceeasi dragoste: comunitatea virtuala a parintilor romani de pretutindeni, desprecopii.com..."

Fiecare bebelus din burtica diverselor Mamici de...a fost putintel si al meu, poate pentru faptul ca am facut parte din aceiasi categorie.

Mihaita al lui Felis s-a nascut cu probleme(sindomul Down)...si are nevoie de noi de comunitatea DC!
Nu prea imi gasesc cuvintele si de aceea o sa le rog pe fetele care pot descrie exact situatia sa o faca.
Lupta cu boala nu e simpla si din nefericire aspectul material intervine si in acest caz.
DC va adopta acest caz din tot sufletul si de aceea va rugam sa ne sprijiniti in lupta asta.
Mihaita are nevoie de o serie de analize si de tratament, toate costisitoare. Avem nevoie de voi si de donatiile voastre!( in conturile mentionate aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza) Si de orice sfat bun!

Marina



MARINA... vesti despre mine sigur veti avea tot timpul... MA gandeam sa fac rost de un laptop sa intru macar 30 min pe zi sau la 2 zile pe net... Asa ar fi muuuult mai simplu... Dar asa cum am mai zis... nu mai conteaza... ACOLO SA MA VAD...

JASMINE sa dea Domnul sa fie cum zici...

Am mari emotii... maine dimineatza sun la dr si sper din tot sufletul sa nu am raspuns de genul ca nu stie inca sau ca mai trebuie sa astept... Daca imi zice... plec si maine...

Uitam sa va arat pe iubirea mea mica si ce progrese a mai facut cu kinetoterapia... Mie una mi se par enorme... Isi tine capul si chiar mai mult de 3 min... Are o anumita pozitie cand nu "comenteaza" daca sta in fund... Ii place la nebunie sa-l ridici in picioare, ii place la nebunie caztarat pe taica-su, dar nimic nu se compara ca atunci cand e in bratze la tataA... si mai stam si pe birou ajutati de tata...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Bineinteles ca, asa cum imi era teama, nici dupa telefonul de azi nu am un raspuns precis... Ieri a vorbit cu dl dr si i-a zis doar ca ii trimite toate actele sa ma duc sa iau VIZA... pt ca trebuie si viza... Tot nu i-a dat o data concreta pt mine.... Nu a putut sa discute problema mea prea mult ca ieri au avut un caz urat... (asa s-a exprimat d-na dr) cu un copil care trebuia sa plece cu avionul de ora 2, dar ei au fost la nu stiu ce nunta in loc sa se ocupe de obtinerea vizei si ieri au alergat sa obtina viza si au pierdut avionul... si dr din Italia era f suparat...
Eu am insistat cat de mult am putut... I-am zis ca imi trebuie o data macar cu aproximatie sa fac rezervare la avion... CA mi-e frica sa nu o tot lungim si sa se faca 3 octombrie (pe 4 vine dr in Romania si el trebuie sa fie acolo sa ma primeasca)... Daca apuca sa vina el in Romania si eu nu sunt plecata, clar ma prinde sfarsitul lu octombrie aici... In ultimul timp nu a mai avut o zi in care sa nu ii curga nasul, sau sa nu tuseasca... sau sa nu fie o problema... Mi-e tare frica..I-am zis ca poate sa imi zica in seara asta ca plec MAINE... si nu e problema.. dar sa imi zica o data FIXA cat mai curand (sa fie plecarea cat mai curand)... Ma inceput sa visez si noaptea ca tot amana...)
A zis ca il mai suna azi pe dl dr sa il intrebe cum a ajuns baiatul de ieri si cu oczia asta vorbeste si de mine...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Felis, tu faci cum iti zice inima ... e cel mai bun indicator ! Dar daca imi permiti un sfat ... urca in avion si pleaca in Italia. Ti-o spun din experienta. In cazul nostru singura bariera au fost banii pentru ca stiam ca daca nu ii avem nu se vor uita la noi. Insa cand i-am avut trimisi ne-am urcat in avion si am plecat. Medicii de aici vroiau sa ne programeze undeva peste 2 luni si Mihaita se simtea tot mai rau si ne-am speriat si am plecat. Si acum cred ca a fost cea mai buna solutie deoarece avea analizele la pamant. Joi dimineata a mai facut un set de perfuzii in Iasi iar noaptea am plecat spre Bucuresti direct la aeroport unde aveam avion dimineata. Am ajuns aici fara sa stie nimeni de la spital, ei imi tot trimiteau mesaje pe email, ca nu e bine sa calatoresc cu Mihaita in starea lui, ca spera sa isi revina repede, bla bla. Si cand am ajuns aici m-am prezentat la spital, am cerut sa ma intalnesc cu profesorul cu care am tinut legatura si dupa ce ne-au spus ca le-am incurcat putin programul nu au murit si l-au consultat pe Mihaita inca din ziua aceea. I-au schimbat medicatia si deja se simtea mai bine. Iar diferenta intre Belgia si Italia este una destul de mare, in sensul ca italienii sunt mult mai sufletisti, mult mai sensibili.
Stiu ca nu vrei sa deranjezi, sa superi, sa fortezi lucrurile ... si eu am simtit la fel ... Nu mai sta pe ganduri, pur si simplu pleaca. Nu te jena de insistente ... daca nu iti raspund pozitiv ai un motiv in plus sa te duci neinvitata ... erai ingrijorata de starea copilului. Nimeni nu stie mai bine ca o mama cand copilul ei este in pericol.
Tu stii mai multe detalii despre relatiile cu medicii italieni decat oricine de aici. Asa ca decizia iti apartine insa gandeste-te bine la ce ti-am scris. Sper din suflet sa ajungi repede acolo. Ai grija de Mihaitza, este un copil extraordinar iar voi ... nu am cuvinte

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

GABRIELA... iti multumesc din suflet ca pe langa problemele tale iti mai faci timp si de ale mele... Sincer iti zic ca am un nod in stomac de la atata asteptare... Nu mai sunt buna de nimic altceva... Totusi ceva am facut si imi pare bine ca nu am amanat: am vorbit cu mamica, care ma ajuta cu biletele de avion sa imi faca rezervarea... sa scap de o grija... Bine am facut , zic, deoarece pe 26 sept nu mai erau locuri. Am rezervare facuta la avion pe 28 septembrie... Bine ca m-am gandit... daca lasam pt saptamana viitoare nu cred ca mai gaseam locuri in luna septembrie... mai ales ca cei cu care vor si Italienii sa venim au curse lunea, miercurea si vinerea... si s-a intampalt sa imi poata face rost de bilete chiar de la acea companie...
Ramane sa vad ce imi zice maine...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_bea spune:

Doamne Felis ce frumos e Mihaita, e imposibil sa nu il iubesti. Eu va urmaresc de mult si din inima va doresc sa va intoarceti sanatosi din Italia. Va admir pe tine si pe sotul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

Felis nimic nou? Inca nu stii data plecarii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Fetele... ceva vesti am... dar... am emotii cat acsa...
Azi am fost la d-na dr si am luat actele trimise de dl dr din Italia... Mi-a explicat d-na dr ce sa fac cu ele, ca trebuie sa merg la prefectura sa legalizez certificatul lui Mihai de nastere, al meu de nastere si cel de casatorie, traduse, legalizate in toate formele si copiile, iar o hartile la mana si ea tradusa si legalizata vizata si toate alea din partea sotului ca pot sa merg cu Mihai ... PAna aici toate bune si frumoase, mai ales ca exista o firma si i le pui in brazte si iti da totul gata facut... Tu nu alergi de loc... cozi .. chestii de acest gen... Cam 9 milioane costa de facut cele mai sus amintite... Totul bun si frumos... dupa cum ziceam pana am scos sa las actele: certificatul meu de nastere e tip vechi si prefectura nu-si pune viza (apostula parca ii izce) decat pe certificate internationale, tip nou... Eu sunt din Judetul Bacau asa ca alt certificat de nastere urgent... si acolo sunt inundatii... Am sunat la doctoritza si mi-a zis sa fac totul mai putin acea viza de la prefectura pe certificatul meu... (pe restul sa fie pusa) ca nu crede sa fie problema, ca in Italia nu mai imi trebuie certificatul meu... Doar pt viza imi trebuie si actele acre le am eu sunt deja trimise si la consulat... Asa fac... da am un ghimpe in inima cat casa... E clar ca in momentul cand am auzit mi s-a facut si rau...
Luni la ora 3 sunt gata actele si tot la ora 3 ma duc la consulat sa le depun pt viza care dureaza 1-2 zile... deci pe miercuri... Ca sa nu risc plecarea mamica DC de care va ziceam mi-a facut rezervare pe 30 (am renuntzat la rezervarea de pe 28)
Dumnezeu sa ne ajute si sa nu fie probleme... ca mi-e o frica de nu mai pot



Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

Felis incearca fara certificatul tau de nastere ( nici nu am inteles de ce iti trebuie...). Sper sa reusesti asa pentru ca stiu ca nu elibereaza certificate de nastere decat cu procura sau de persoana.
La Consulatul italian ai fixat deja? sau poti merge fara programare?
Te rog sa ne tii la curent.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Felis, stiu ca tu ai inima grea ,dar eu ma bucur.Stii de ce? Toate aceste mici probleme au darul de a-ti abate mintea de la emotia reala.pana la urma se rezolva toate,dar tu ai mai castigat cateva zile in care ti-ai ocupat mintea cu organizatorice in loc sa filosofezi si sa cazi in trisitete.

Curaj.O sa-ti dea viza si fara stampila aia.te imbratisez din toata inima.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Felis... traiesc alaturi de tine toate emotiile pe care tu ni le impartasesti. Ai incredere ca totul va fi bine, totul o sa decurga mai bine chiar decat speri!
Am vazut pozele si ma uitam ca mihaitza e la fel de pletos ca alex... e o frumusete de copil!


Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

felis din bacau din bacau esti? sa stii ca ploaia e pe aici in sud, azi la Moinesti cel putin era soare si frumos. Dupa Rm Sarat nu mai ploua.

Pupam pe Mihaita

Mergi la inceput