Bella, audienta la viata (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Vesti de la Saint Luc:

Prof. Sluysman mi-a zis ca nu poate inca sa imi dea hartiile oficiale necesare pentru Bella pana cand nu au si ei confirmarea lor de la financiar cum ca le-au intrat banii. A spus ca a primit astazi emailul de la Pashosha si cum are confirmarea de la financiar cu cea mai mare placere imi da hartiile. M-a rugat sa il contactez tocmai maine si a ramas stabilita ora 11.00. Sper sa am maine hartiile.

Doamne ajuta !
Gabriela

PS. La multi ani, scumpa Bella, sa cresti mare si sa te bucuri de toti cei dragi.

PS2 pt Soli: nu sunt o mamica invidioasa: vroiam doar sa scot in evidenta ca Bella mananca (asimileaza) mult mai mult decat mananca de ex Mihaita care are 1 an si 8 luni ... am vrut doar sa incurajez. scuze daca ai interpretat gresit. am sa ma abtin data viitoare de la comentarii.

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Multumim pentru toate urarile de bine ,va dorim asemenea pentru bebelusii vostri , in special Gabrielei Hogas , nu am uneori timp sa citesc tot ce se posteaza pe site , sunt franturi de fraze care mi se intiparesc pe retina. Gabriela Hogas ,
de multe ori am avut intentia sa -ti scriu dar nu stiu sa folosesc PM-ul , am vazut ca ai fost langa bella in cele mai importante momente ale ei , si stiu cat de mult suferi , uneori vorbesc cu Adi si-i mai spun una alta ce au mai zis fetele pe forum , atat cat reusesc sa retin , si crede-ma de cate ori vorbim de Belgia imi amintesc ca tu esti acolo si doamne , prin ce trebuie sa treci , si cat de cumplita e asteptarea !
Nu am vrut sa fiu tendentioasa , iar acum cand am facut legatura cu Mihai si laptele , crede-ma nu pot sa-mi iert .

In rest , avem inima stransa pentru ca deja incepem sa ne gandim la plecare si la operatie . Ieri am trecut pe la mama biologica a bellei pentru ca DPC ne-a spus ca trebuie sa fim acoperiti cu acte , inclusiv de la rudele apropiate pana la gr III declaratii ca nu au cum sa o ia si sa o creasca . Georgiana nu mai stia nimic de Bella pentru ca telefonul pe care i l-a cumparat nasa l-au vandut; sora careia se presupunea ca ar trebui sa-i luam declaratia a nascut si ea si era in spital la maternitate . Se pare ca primaria ii va evacua pe 7 octombrie si nu stiu de unde o sa -i mai luam dupa .
Suntem oleaca ingrijorati , dar e un pod pe care o sa-l trecem atunci . Cel mai important este ca Bella pleaca si nu stiu cum o sa facem fata momentului .

Va doresc tuturor numai bine ,






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

La multi ani sanatosi si fericiti, Bella!Ma bucur pt tine ca ai avut norocul ca de la inceputul vietii sa dai peste oameni extraordinari, care au fost trup si suflet pt tine, acum ai o familie, o nasica si o comunitate care va fi atenta la tot ce ai avea nevoie! Pupici, sanatate si iubire!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Soli, multumesc de raspuns. Din partea mea totul este in regula.

Cat despre Belgia nu va faceti griji. Cu ajutorul miilor de prieteni de aici si de pretutindeni nu va veti simti singuri, iar noi vom incerca sa fim si fizic alaturi de voi, daca veti dori. Sper din suflet sa aveti toate hartiile oficiale in regula si oamenii care i-au dat viata sa nu mai aiba nici un drept asupra ei.

Maine vom afla data programarii Bellei la Saint Luc. Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Gabriela , te rog mult cand ai vesti da i sms rodicai si da i ei vestile direct , cum eunu sunt in tara..0788 700 657, nr de telefon care l a mai dat rodica aici pe site de cateva ori..
Ma bucur ca deja Bella , din punctul meu de vedere este salvata, si asta a fost posibil datorita voua oamenilor de pe forum..va multumesc in numele meu, ca mi-ati dat curaj sa fac ceva ce nu am crezut ca voi face vreo data...si daca sunt omul de invidiat care sunt, nu sunt ca asha am fost mereu(asha cred eu) ci sunt pentru ca voi m-ati incurajat.
Va zic un singur lucru...in ziua in care am tinut o pe Bella in brate am mintit, am mintit o pe mama, doar din dorinta de a salva copilul...Am insistat sa o tina acsa ca eu si prietenele mele o vom ajuta sa o creasca. La acel moment stiam ca nu este adevarat ce spun, dar speram ca veti fi alaturi de mine...acea minciuna m-a adus aici si numai datoritya voua am reusit...
Eu predau stafeta Rodicai de acum si imi voi pastra rolul de nasa, permitandu-mi sa ma indrept cu incredere catre Robert, a alta inima bolnava, unde va invit sa cititi..Nu voi fi niciodata departe de Bella, insa eu consider ca ea e deja salvata....ca atare timpul meu nu mai trebuie folosit in proportii de 100% pentru Bella, caci mami si tati se ocupa mult , mult mai bine...
BELLA TE IUBESC SI SUNT MANDRA DE TINE

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Gabriela , am sa verific de doua ori pe zi daca sunt noutati de la tine , din pacate nu am computer acasa , merg la servici dimineata si la un net seara ; am o mare rugaminte , in afara de a verifica datele corecte ale Bellei roaga-i sa -ti pregateasca scrisoarea de acceptare exact cum au facut-o pentru voi , nu stim cat este nevoie sa stau acolo, cu ce fel de viza intram si daca e nevoie de prelungiri sau nu . Ieri seara am intrat pe subiectul Mihaita , si l-am citit de -a-cap la coada si crede-ma ca mi s-a strans inima cat un purice . Spune-mi exact de ce au ei nevoie de la noi , daca e cazul trimit inca o data pe fax sau mail dovada platii catre Chain of hope . daca asta poate sa -i miste, si actele de identificare
deasemenea intereseaza-te , daca poti, daca nu am sa-i sun , daca la internarea Bellei ma pot interna cu ea, sau care Dumnezeu e procedura la ei , si daca pot sa -i aduc laptele si alte lucruri de care are nevoie de acasa . Tu de ce ai nevoie de acasa ?Vrei sa luam legatura cu cineva? CE PUTEM FACE PENRTU VOI ? ORICE !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Vesti buneee !!!

Bella este programata la Saint Luc pe 16 octombrie 2005 !!!

Deci, am urmatoarele hartii:

1. programarea oficiala la Saint Luc cu data respectiva, cum ca este asteptata pentru o operatie urgenta la inima si in care se specifica si diagnosticul.

2. o hartie care spune ca Bella are nevoie de tratament in Europa intr-un centru specializat pentru ca nu poate fi tratata in tara de origine si astfel ea este asteptata la Saint Luc pe 16.10. Mai zice ca datorita gravitatii diagnosticului ea trebuie sa ajunga in Belgia fara intarziere.

3. hartia de la Chaine de l'Espoir care certifica faptul ca se vor ocupa de Bella si vor avea grija de ea atat dpdv al tratamentului cat si al sederii in Belgia. Soli, asta o sa vedeti voi la fata locului ce inseamna mai exact sau poate ca deja stiti ... important este ca si-au luat angajamentul sa aiba grija de Bella.

cele 3 hartii de mai sus sunt in original in dublu exemplar

4. mai exista o copie de la o banca care certifica faptul ca fundatia este solvabila si ca poate face ceea ce spune.

Daca puteam scanam hartiile dar m-am grabit sa le pun tot azi la DHL. De fapt tocmai le-am trimis si maine vor fi in Bucuresti la Adela Iepure.

Bafta sa obtineti toate hartiile de care aveti nevoie din Romania si pe 16 sa fiti aici. Nu ma intrebati de ce duminica ... poate este dr de garda sau vor sa va instaleze pana luni cand Bella va intra in analize ... habar n-am dar doar pentru atata lucru nu am vrut sa ii mai intorc ... deja ca i-am pus pe drumuri sa mai faca un exemplar in original ca aveau pregatit doar unul.

Soli, apreciez rabdarea cu care ai citit povestea lui Mihaita. Sper ca te-a intarit.

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Despre viza si alte probleme "minore"

Nu iti trebuie nici o explicatie la vama. Tu mergi pe motive medicale, ai hartii care atesta ca banii nu sunt o problema, ca au fost deja platiti si fundatia asta are grija unde vei sta, ce vei manca etc (asta ii intereseaza cel mai tare) si in plus ai si invitatia de la spital cum ca Bella este asteptata la consultatie. Nu vei avea nici cea mai mica problema din punctul asta de vedere. Nu iti trebuie viza, sa nu faci greseala de a incerca cu ambasada ca e o poveste lunga si raspunsul este acelasi: poti merge 3 luni doar pe baza pasaportului si continuarea e cea de mai sus.

Daca vei depasi 3 luni, cat avem dreptul doar pe baza unui pasaport valabil, se mege la comuna (primarie) si se cere prelungirea permisului de sedere pe baza altor hartii care se vor completa de catre spital.

Spitalizarea: cand Bella va fi internata si va trebui sa stea efectiv peste noapte atunci doar unul dintre parinti poate sa stea cu ea. Se doarme pe un fotoliu care se poate intinde si asistentele iti aduc o perna si o paturica. Un pat te costa in jur de 30 de euro pe noapte din cate stim noi. In timpul zilei pot sta ambii parinti si oricine altcineva dar nu prea multi si nu prea mult timp.

Nu iti fa griji prea multe ... am sa revin cu informatii, intreaba-ma orice. Nu mai pot sta acum la PC dar cuml se elibereaza revin in forta!

Ce ma bucur ca acusi acusi Bella va fi pe cele mai bune maini din Europa, sa dea Domnul sa se faca repede bine.

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:



VESTI BUNE GABRIELA!!!

Da esti rapida Gabi,,super ...Belluta,inca putin si inimioara ta va fii bine,si plamanii nu vor mai fii suparati pe ea.
Sanatate pui mic rezista nu mai e mult pana pe 16.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Gabriela,multumim pentru vestea buna!
Multa sanatate Bellei,sa ajunga cu bine in Belgia pentru operatie.
Pupici si sanatate multa si lui Mihaita ,citesc zilnic si povestea lui,astept sa aflu noutati.



Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput