Bella, audienta la viata (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

URAaaaaaa....ce ma bucur pentru asemenea vesti bune.D-zeu sa va ajute sa reusiti in toate.Multa sanatate voua parinti minunati si de asemeni micutei Bella.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Am primit mesajul , e ok, asteptam dhl ca sa putem alerga pe la dpc si pasapoarte . am trimis la adinan lista celor care au facut donatii , cu mentiunea ca las la alegerea ei daca trece numele , prenumele si suma . Pashosha spune,"citez" sa te fereasca dumnezsu sa pui pe site sau pe forum sau la vreun ziar numele celor care au donat si care doresc sa fie anonimi, eu am observat ca cine a vrut sa fie anonim a donat fara sa -si dea numele " Poate sa-mi explice cineva ce motivatie am avea ca sa nu o facem , sau eventual pe cine ar deranja sau nu stiu ( ?)Nu am mai facut asta pana acum si ea nu a putut sa detalieze !e putin of topic ,dar sper sa fie cineva care stie si printre voi

o zi buna , revin un pic mai tarziu







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Bravo gabriela, ma bucur de veste...acum ramane sa intre in legatura cu Rodica , adela, sa ii dea documentele, ea sa le traduca, dupa care sa vb cu fetele de la TVR care s-au oferit sa faca pasaportul Bellei..
Ma bucur nespus.
De asemenea, Rodica, am fost sunata de directoarea de la chain of hope si ti se pune la dispozitie un apartament al unei doamne care va admira foarte mult pentru curajul pe care l-ati avut si il aveti. este mai mult decat fericita sa va puna apartamentul ei la dispozitie si atat tu cat si Bella sunteti asteptate acolo. De assemenea Tarom se pregateste cu biletul pentru tine si pentru Belluta. Totul este aranjat pentru micututl ingeras...
Gabi eventual da i un sms Rodicai si vb cu ea despre DHL, cat ai platit, va reglati voi doua.
Rodica, avand in vedere ca te ocupi exclusiv de conturile bancare te rugam frumos sa ne spui si noua un total al banilor stransi in cont.
si daca vrei neaparat sa faci publice numele, acestea se fac publice pe site ul Bellei ca oricine a donat ii stie site ul, si in nici un caz nu scrii numele de familie si doar numele mic si initiala de la familie. Nu toata lumea vrea sa iasa in evindenta cum cred unii si poate unii au donat fara stirea familiei..deci discretie maxima te rog..
spunene si noua ce face bella

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Adela, documentele cu dhl se afla deja in posesia curierului din Bucuresti, asa ca din clipa in clipa trebuie sa bata la usa ... Multumim pentru rabdare

Rodica, dhl-ul a costat 63.20 euro. Poti sa ii trimiti in contul de card al meu sau poti sa ii aduci cu tine. Cum iti este mai usor.

Ce ma bucur ca ati rezolvat cu cazarea ... mareeee lucru !!! Ati vazut cum se rezolva toate? Bella Bella sa te faci bine, frumusete si sa te bucuri de familia ta draga.

Doamne juta!
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Rodica,am vrut sa-ti scriu pe PM,dar vad ca nu ti-e activat.
A trimis si sotul meu niste banuti in cont pentru Bella pe numele Vasile Morostes.Poti te rog sa-mi confirmi daca au ajuns?




Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Gabriela Hogas : vestea ne-a dat un pic peste cap , dar ne-am revenit ; legat de faptul ca fundatia are grija de ea , probabil vor face tot ce trebuie medical si din toate punctele de vedere pt Bela . Dat fiind ca stim de la voi cam cum este cu cazarea am intepenit pe google cautand cazare pana la zece noaptea . La cateva agentii din Bruxelles preturile sunt relativ rezonabile , 360- 400 E . Am trimis un formular de cerere si am primit raspuns ca ne ajuta , dat fiind ca Adi a hotarat sa mearga cu noi ,si sa stea pana la operatie daca este posibil . Nu stim daca fundatia face sau nu ceva in sensul asta si mai degraba inclin sa cred ca nu .Probabil nasha stie dat fiind ca ea a vorbit cu ei .
Nasha ,bine ai revenit , confirma-ne daca ai coordonatele doamnei din Belgia si daca isi mentine promisiunea, poate a intervenit ceva intre timp sau mai stiu ce , chiar daca ne luam cortul cu noi , cred ca prin belgia e interzis prin lege sa dormi in cort la cum stau lucrurile pe -acolo . Mai exista inca o promisiune , dar nimic cert pana in momentul cand vom reusi sa-i contactam telefonic si sa ne confirme.
Am retinut aspectul cu conturile , adinan are de ieri o lista cu numele, sumele si totalurile , si am lasat la aprecierea voastra modalitatea de afisare .
Bella : este cuminte si creste , azi noapte a mai vrut un pic sa pape , chiar daca nu suge , biberonul ii da un sentiment de sigurant a si liniste , sau un surogat de sentiment de siguranta si liniste , pentru ca o citez pe Teo"cauta sanul mamei" si plang uneori pe infundate fara sa ma auda adi , cand o vad cum doarme si mimeaza ca suge in somn , pentru ca imi doresc sa fi putut sa fac asta pentru ea . Ce nu am indraznit niciodata sa-i spun lui teo, sau mamicii din ploiesti cu "chinezul ",( care a stat cu noi in rezerva la iomc, ) este cat de mult imi doream sa faca asta pentru bela .
( Nu rade Teo !) Mananca binisor , si se pare ca stomacul i s-a adaptat la noua mancare pentru ca a inceput sa faca scaune normal, de doua ori pe zi si un pic mai moale , fara supozitor . Mi-e frica sa -i bag alimente noi, dna dr mi-a spus ca sfecla este buna , stim ca este buna , dar ii provoaca sau nu cresterea tensiunii? ( stie cineva ?) Deocamdata asimileaza bine morcovul si cartoful ; nu indraznesc sa merg mai departe cu carne ; intr-una din cartile pentru mamici scrie ca de regula sugarii hraniti artificial si sanatosi pot trece la carne cam pe la varsta asta . Dna dr . a hotarat sa mai stam pana dupa operatie . Tresaririle din timpul noptii care o trezesc brusc sunt din cauza palpitatiilor , numai Dumnezeu si doctorii stiu ce e in inimioara ei ; indraznesc sa va spun ca poate ce-l mai bine e sa nu fi incercat sa inteleg cum este tot acest mecanism bolnavior al inimii ei , si ca cel care a spus " fericiti cei saraci cu duhul " a avut dreptate . Gabi Hogas, au dreptate si cei de pe-acolo cu consilierea , mi-e imi spune adi ca am luat-o razna .
Lara , nasa , este bine si ea . O preocupa cine cu cine o sa doarma ,daca vine acasa si daca nu cumva poate sa doarma cu Adi . Avem dezavantajul timpului normal si minim de de acomodare de 9 luni cu ideea de maternitate si vad in fiecare zi ca vor aparea noi si noi semne de intrebare si trebuie rapid sa gasesti si raspunsul .sincer , habar nu am cum o s impacam nevoia constanta a Larei de a ne acapara cu necesitatea reala a belei de a fi constant langa ea .Poate ne ajuta cineva , un psihiatru de exemplu, dar deja am deviat si ma intorc la lucru . O zi buna si tie nasa !










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

da , cu siguranta sau primit banutii de la dl Vasile Morostes,( mii de multumiri ) in prima jumatate a lunii septembrie si cred ca extrasul de atunci este la pashosha , poate sa confirme data si suma , cred . in ce priveste pm -ul nu stiu cum se activeaza , nu l-am folosit pana acum , o sa incerc . N-am stiut de optiunea de Pm si la ce foloseste pana de curand .

Gabriela , stiu ca ai nevoie de toti banutii , chiar daca o sa ne vedem si asteptam cu nerabdare asta. as vrea sa ti-i trimitem . Trimite-mi contul de card pe mail nu pe pm (vezi mai sus )
Imbratisari pentru tot ce faci !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna ziua,
revin ca sa dau asigurari..multumita lui Dumnezeu, de cate ori am zis ca va fi ceva si am niste promisiunoi asha a fost..
Si in cazul de fata, am spus din ziua unu ca se va gasi o foster home pentru rodica si bella..deci asha se intampla cum mi s-a promis. Inca de cand stiam ca merg, mi s-a spus ca nu pot sta cu mama si copilul, caci si in spitale aici mama si copilul sunt internate, restul, vin in vizita..Si acesst tip de foster home este de fapt tot o spitalizare chiar langa spital, asha ca rosul cautarii unei case cu chirie eu nu il vad avand in vedere promisiuni ferme. Intre timp eu nu mai pot merge datorita situatiei actuale, iar daca Adi va merge, este o minunate doamna care s-a oferit sa gazduiasca pe oricine vine cu Bella. Nu stiu daca se va putea sa stai cu Adi si nici nu e cazul sa insisti(parerea mea) caci ea va fi intr un sistem spitalizat iar Adi este mai mult decat binevenit la acesti minunati oameni..el poate dormi noaptea acolo(asha cum intentionam eu sa fac) iar dimineata e prezent la tine pentru a merge cu Bella la analize si ce este nevoie...
Cum considerati voi, eu nu mi permit sa va gestionez banii, dar ma gandesc ca acei 400 euro pe luna, ne pot aduce mai aproape de urmatoarea operatie a Bellei. De asemenea mi s-a specificat clar ca ei nu fac asemenea favoruri niciodata dar au fost foarte miscati de ca...ma bucur casunt deschisi si de partea noastra sa ne ajute...
Decizia va apartine in intregime..
le pup pe Bella si lara
cand ma vor suna din nou le voi da nr tau de celular si vb tu cu ei..poate ii convingi sa stai si cu Adi, dar eu cred ca daca ii refuzi ar fi un gest nepotrivit din partea noastra care am apelat la ei..
Repet , familia de romani este onorata sa ajute cu tot ce pot...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Wow, ce de vesti bune !!!

Rodica, poate nu este rau sa intrebati daca si taticul poate sta in casa foster family (fiind tot din familie...).

confirm ca decontul intrarilor pe cele trei conturi deschise in Romania mi-a fost trimis ieri de Rodica (multumesc Rodica de incredere). Il 'perii' conform indicatiilor Gabrielei (initialele numelor, si poate numai initiala localitatii) si apoi il public pe site.

Pashosha, welcome back home !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Rodica,

Am aflat ca s-au schimbat putin conditiile de iesire din tara. Nu intra in panica, pentru ca motivul vostru este cel mai solid motiv din lume, insa te rog suna la vama si explica-le cazul vostru pe scurt si intreaba-i concret cu ce trebuie sa te prezinti la iesirea din tara: cati bani, ce acte etc.

De asemenea, nu uita de asigurarea medicala obligatorie.

Cat despre vreme, aici este destul de rece, 5 - 10 grade, iar de cele mai multe ori bate vantul si ploua. Totul este f scump si fiecare ajutor este binevenit. Astfel ca oferta acestei familii de a sta la ea este ca o mana cereasca pentru voi. Pashosha te sfatuieste de bine, dar deja stii asta cred

Dupa ce ajungi aici ai sa-ti dai seama cat de calmi sunt (pentru noi au fost prea calmi ) si cat de multa grija au de copii. Poti sa vorbesti cu doctorii tot ce iti trece prin minte: intrebari, temeri etc. iti raspund cu calm la orice intrebare si nu exista ca cineva sa ridice tonul pe aici.

Sper sa ajungeti cat mai repede. Voi acum trebuie sa va concentrati asupra actelor, sa aveti totul in regula si la timp, sa va faceti bagajele (trebuie sa aveti de toate in volum mic - taromul are 25 kg de pers, 10 kg pt bella si 7 kg la bagaje de mana) deci mare atentie la greutatea bagajelor !!

daca mai ai intrebari si stiu sa iti raspund, cu cea mai mare placere.

Doamne ajuta!
Gabriela

"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

Mergi la inceput