CANADA MISTERUL TARIMULUI ALB

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

As vrea sa aflu mai multe despre Vancouver. Acum noi locuim linga Montreal, in Longueuil, unde nu este foarte aglomerat, seamana putin cu ce ai spus tu despre parcuri, case si blocuri cu spatii verzi, este foarte multa liniste, chiar prea multa pentru doua firi atit de sociabile si dornice de comunicare ca mine si fetita mea. Un timp va trebui sa stam pe aici, sotul meu a inceput niste cursuri la un colegiu, a avut un timp si servici si acum cauta altul. Eu nu am inceput nimic pentru ca nu am gasit loc la gradinita pentru Agata, asa ca stau acasa cu ea (intr-un fel ma bucur ca am avut sansa asta, nu avea decit un an cind am venit aici si daca gaseam loc as fi dat-o si era atit de mica... si mai este inca!). Dar nu sintem hotariti in ce parte a Canadei ne vom stabili, de aceea acum adunam informatii despre posibilele locuri in care vom putea locui. Deci Vancouver... in situatia noastra, daca la un moment dat, peste doi sau trei ani, daca am cauta un loc de munca acolo, crezi ca avem vreo sansa sa gasim si sa plecam pur si simplu (sintem infographisti amindoi)? Se vorbeste engleza? Imi place ce ai scris despre relief si vreme (sintem innebuniti dupa munte si aici nu prea exista asa ceva... ce inaltime au cei de acolo?), dar as mai vrea sa stiu si niste lucruri mai concrete, adica: cit este un salariu mediu, cit de mari sint chiriile intr-o zona acceptabila, preturi, gradinite, scoli etc.). Cu multumiri,

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

... se spune ca ploua tot timpul aici, aiurea, povesti de neadaptati carora le place sa se plinga tot timpul, dar n-ar recunoaste in ruptul capului ca problema e la ei ...




Sofie, draga, incearca sa-ti exprimi opiniile fara sa jignesti pe altii !! Sau altfel nu poti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by cam

... se spune ca ploua tot timpul aici, aiurea, povesti de neadaptati carora le place sa se plinga tot timpul, dar n-ar recunoaste in ruptul capului ca problema e la ei ...
Sofie, draga, incearca sa-ti exprimi opiniile fara sa jignesti pe altii !! Sau altfel nu poti ?



Pai daca din 2 mil de locuitori de toate natiile care iubesc aceasta zona si inca vreo citeva milioane care si-ar dori sa locuiasca aici daca economia ar fi mai ampla, gasesti cel mult 100 (desi ma indoiesc ca sunt atitia), din care o buna parte sunt romani care se pling de orice, de la sistem, oameni si stil de viatza pina la clima, tu cum ii numesti? ... nu neadaptati?!? ... eu nu inteleg un lucru, ce-i asa mare scofala sa recunosti ca nu te poti adapta la un stil de viatza? ... si al doilea - nimeni nu tine pe nimeni cu forta in aceasta tara ...
Si btw pe cine am jignit? ... am spus doar realitatea, ah, ca supara pe altii, alta mincare de peste care pe mine nu ma impresioneaza cu nimic, mai ales in conditiile actuale ...

ps
Acum sunt sigura ca o sa aruncati cu rosii si oua in mine, este doar parerea mea personala formata in multi ani de munca acolo. Indiferent de ce vor mai posta celelalte fete nu am sa mai comentez la acest subiect

Cine are camara plina de data aceasta? ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:


mesaj autocenzurat




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

[n]Pai daca din 2 mil de locuitori de toate natiile care iubesc aceasta zona si inca vreo citeva milioane care si-ar dori sa locuiasca aici daca economia ar fi mai ampla, gasesti cel mult 100 (desi ma indoiesc ca sunt atitia), din care o buna parte sunt romani care se pling de orice, de la sistem, oameni si stil de viatza pina la clima, tu cum ii numesti? ... nu neadaptati?!? ... eu nu inteleg un lucru, ce-i asa mare scofala sa recunosti ca nu te poti adapta la un stil de viatza? ... si al doilea - nimeni nu tine pe nimeni cu forta in aceasta tara ...
Si btw pe cine am jignit? ... am spus doar realitatea, ah, ca supara pe altii, alta mincare de peste care pe mine nu ma impresioneaza cu nimic, mai ales in conditiile actuale ...

ps
Acum sunt sigura ca o sa aruncati cu rosii si oua in mine, este doar parerea mea personala formata in multi ani de munca acolo. Indiferent de ce vor mai posta celelalte fete nu am sa mai comentez la acest subiect

Cine are camara plina de data aceasta? ......[/green]

Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!





Sofie, draga, daca citesti mai cu atentie ce am scris despre Vancouver plus raspunsul postat la acest subiect, poate ai sa observi ca nu am spus niciodata ca acest oras sau aceasta tara nu sunt frumoase, dimpotriva. Te-a deranjat faptul ca am spus ca ploua foarte mult? Da, si care este problema ta? Nu suporti sa mai existe cel putin o opinie care sa difere de a ta?
In al doilea rand, cine iti da dreptul sa faci alti romani (ca sa vorbim la general, cum iti place) neadaptati, cand habar nu ai nimic despre ei? De ce trebuie sa recunosc eu niste afirmatii facute de tine care nu au nici o baza reala, poate doar in mintea ta ? Da-ne voie sa mai avem si alte opinii care sa difere de ale tale !
Iar "realitatea care supara pe altii" cum spui tu, este doar realitatea care iti convine tie.
In ceea ce priveste suta de romani neadaptati cum ii numesti tu, nu stiam ca lucrezi in statistica, ah... uitasem ca am de-a face, defapt cu atotstiutoarea site-ului (titulatura data de altcineva ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

[quote]Originally posted by cam
Sofie, draga, daca citesti mai cu atentie ce am scris despre Vancouver plus raspunsul postat la acest subiect, poate ai sa observi ca nu am spus niciodata ca acest oras sau aceasta tara nu sunt frumoase, dimpotriva. Te-a deranjat faptul ca am spus ca ploua foarte mult? Da, si care este problema ta? Nu suporti sa mai existe cel putin o opinie care sa difere de a ta?
Carmen draga, habar n-am unde si ce-ai scris despre Vancouver, ce te face sa crezi ca ma refeream la concluziile tale, desi acum m-ai facut curioasa ce-ai scris si o sa dau o cautare? ... crezi ca esti singura care postezi despre acest oras pe internet? ... stiu cel putin 7 siteuri unde romanii vorbesc despre Canada, iar pe unul dintre acestea (thebans) am citit cind cineva spunea ca s-a mutat din Vancouver in Edmonton(!) pe motiv ca aici ploua 300 de zile pe an, lucru total neadevarat ... intr-adevar i-a fost mai usor sa spuna ca ploaia si chinezii sunt de vina, decit sa recunoasca ca de fapt vina este a lui ...

In al doilea rand, cine iti da dreptul sa faci alti romani (ca sa vorbim la general, cum iti place) neadaptati, cand habar nu ai nimic despre ei? De ce trebuie sa recunosc eu niste afirmatii facute de tine care nu au nici o baza reala, poate doar in mintea ta ? Da-ne voie sa mai avem si alte opinii care sa difere de ale tale !
Nu-i fac pe romani neadaptati ... ii fac pe aceia care se pling tot timpul de ceva, indiferent ca sunt romani, chinezi sau indieni ... de fapt daca stii tu alt cuvint sinonim care sa-i caracterizeze pe acesti oameni, sunt curioasa sa-l aflu ... eu cred ca neadaptat este cuvintul potrivit ... in ceea ce ma priveste am intilnit multi romani in zona, care nu au gasit aici ciinii cu covrigi in coada la care se asteptau, dar in loc sa faca ceva in aceasta privinta, critica totul, de la sistem, oameni si stil de viatza pina la clima ... nu trebuie sa stii mare lucru despre o persoana, atunci cind tot ce are de spus este sa se plinga de locul unde traieste ... daca tu ai alta opinie, de ce n-as avea si eu una? ...

Iar "realitatea care supara pe altii" cum spui tu, este doar realitatea care iti convine tie.
In ceea ce priveste suta de romani neadaptati cum ii numesti tu, nu stiam ca lucrezi in statistica, ah... uitasem ca am de-a face, defapt cu atotstiutoarea site-ului (titulatura data de altcineva ).
Care este de fapt realitatea care-ti convine TIE? ... nu stiu si nici nu ma intereseaza de ce ai plecat de aici, probabil ai avut motivele tale ... dar nu poti contesta ca fff multi romani o duc bine aici si sunt fericiti (stiai ca 4% din populatia Port Moody sunt de origine romana? ... asta inseamna ca sunt pe locul 3 dupa canadieni si chinezii din Hong Kong ... stii cit costa o casa in Port Moody si cine locuieste acolo, nu?), iar cei care pleaca, pleaca din doua motive: ori gasesc in alta parte ceva mult mai bun, ori ca sunt NEADAPTATI si inca nu si-au gasit locul ... si am zis "100 din care o buna parte sunt romani", nu suta de romani neadaptati, e o diferenta, dar se pare ca nu esti in stare sau nu vrei sa o observi ... era doar o observatie personala, daca stau si ma gindesc ca la ultimul concert de Craciun la biserica, erau vreo 80 de persoane in sala si un grup de vreo 15 cucoane cu cite 5 kile de aur pe ele comentau despre "afurisita asta de tzara", incit preotul s-a simtit dator sa le faca observatie ca suntem totusi la biserica si ca nu le tine nimeni cu forta in "afurisita asta de tzara" !!!
Nu, nu lucrez in statistica, ma specializez in investitii si asta inseamna ca fac si statistici ... si mai citesc si ziarele locale sau comunitare!!!
Si in final, cine-ti da tie dreptul sa ma jignesti pe mine? Eu nu te-am jignit personal niciodata, dar pentru ca ma impingi la asa ceva, nu pot sa-ti spun decit ca atitudinea ta ma lasa rece si imi esti indiferenta, asa ca nu-mi ramine decit sa te ignor de-acum inainte, pentru ca .................. v ps si intelegi mai multe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu aveam impresia ca suntem oameni civilizati si putem sa vorbim civilizat despre orice subiecte dorim,dar dupa cum vad se pare ca nu este posibil intotdeauna.Nu puteti sa va comportati ca niste oameni cu cei 7 ani de acasa ca sa zic asa?Am vazut ca s-a intimplat o chestie asemanatoare la subiectul'Tagada paternitatii'si nu as vrea o reeditare!
Apropo Sofie,esti cumva scorpioanca ca tare semeni cu sotul si sora mea?
Hai sa respectam si opiniile celorlalti fara sa fim rautaciosi.

Valentina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Pana la urma ploua mult acolo in Canada sau nu ?
Eu sunt sigura, din proprie experienta, ca sunt multe lucruri si aspecte rele si in alte locuri de pe pamantul asta, si chiar din Canada. In acelasi timp e placut sa cunosti cum e si in alte locuri, si de bine si de rau. Eu nu am vazut niciodata aici, pe internet , ca cineva sa scrie despre un loc si lucruri rele, si sa nu sara in sus altii... Ne-am obisnuit sa ne cenzuram unii pe altii. De ce trebuie sa o luam personal?
Cred ca e bine sa spunem adevarul, ala care e, despre locurile pe unde umblam sau unde traim. Altfel nu vad rostul acestor povestiri. Cine vrea cu adevarat sa emigreze, va sti pe ce se bazeaza si pe ce nu atunci cand hotaraste sa plece. Sunt multi romani care fac tot ce e posibil ca sa ramana intr-un loc, si reusesc sa se descurce pe unde se duc. Si bravo lor ! Intr-un fel, imi place sa cred ca ne reprezinta cu brio acolo unde se afla ei. Mai este o categorie de romani care se plang de cand ii stiu, si in Romania si in alte parti, pentru ca asa sunt ei.
Si mai sunt romani care au ocazia sa cunoasca si alte locuri pe o perioada limitata de timp si au curaj dupa aceea, odata intorsi in tara, sa informeze corect si complet pe cei care habar nu au cum e pe afara. Dar acestia sunt foarte putini. De aici apar si multi care isi fac cine stie ce iluzii, si asteapta cine stie ce sa li se intample atunci cand pleaca.
Peste tot e munca multa si rabdare ! Asta e.
Eu va respect pe toate , am vrut sa spun si eu aici o parere... Daca am suparat pe cineva, imi cer scuze, pentru ca nu vreau sa ma cert cu nimeni.
Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Sofie, draga, cred ca ai o idee fixa cu ploaia, dar ma rog ... se mai intampla. In rest comentariile tale sunt puerile (da-mi voie sa te jignesc si eu macar o data).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by cam

Sofie, draga, cred ca ai o idee fixa cu ploaia, dar ma rog ... se mai intampla. In rest comentariile tale sunt puerile (da-mi voie sa te jignesc si eu macar o data).



Mai fata e totul OK la tine? ... sau esti la ciclu? ... daca da, atunci te inteleg!!!

ps
tu nu vezi cum ai deturnat subiectul acesta? ... parca ziceai ca nu mai faci nici un fel de comentarii ... eu am scris PAREREA MEA despre Vancouver, si tu ai gasit ceva ce ti-a afectat nasucul sensibilizat de atita ploaie (baaa ce idei fixe am oauuuuu) si ani multi de munca si alta treaba n-ai decit sa te iei de mine ...

Dyana - despre lucrurile rele ma pregateam sa scriu, in special ca raspuns Neliei, dar Cam a avut bunavointa sa deturneze subiectul, asa ca prefer sa-mi tin gura ...

Mergi la inceput