CANADA MISTERUL TARIMULUI ALB

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:


...si lasati dom'ne scorchionii in pace!!!hi,hi,hi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Mai fata e totul OK la tine? ... sau esti la ciclu? ... daca da, atunci te inteleg!!!

ps
tu nu vezi cum ai deturnat subiectul acesta? ... parca ziceai ca nu mai faci nici un fel de comentarii ... eu am scris PAREREA MEA despre Vancouver, si tu ai gasit ceva ce ti-a afectat nasucul sensibilizat de atita ploaie (baaa ce idei fixe am oauuuuu) si ani multi de munca si alta treaba n-ai decit sa te iei de mine ...

Dyana - despre lucrurile rele ma pregateam sa scriu, in special ca raspuns Neliei, dar Cam a avut bunavointa sa deturneze subiectul, asa ca prefer sa-mi tin gura ...

Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!
[/quote]




Mai fata (dupa cum frumos te exprimi), subiectul l-ai deturnat tu, citeste de mai multe ori, poate pricepi.
Chestia cu ciclul .... aveam pretentii mai mari de la tine, dar m-am inselat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Dyana,
Ploua mai mult pe coasta de vest decit pe coasta de est. Anul trecut, e drept, am avut o seceta "de zile mari", ceea ce a facut ca la alimentara (in Toronto) sa apara un anunt de genul "Ne cerem scuze de preturile crescute de la torturi si prajituri, cauzate de scumpirea materiei prime din pricina secetei".
Dar acum un an sau doi ne-au dat la stiri cum a facut un bloc din Vancouver sa se prabuseasca (zidul exterior) din pricina infiltratiilor de apa din pricina ploii. (Scuze Sofie, asa m-au mintit pe mine cu televizorul, asa va mint si eu pe voi). Si cic-au ramas cu fundu-n balta (sic!) ca asigurarea zicea ca ei nu acopera asa ceva, constructorul zicea ca la ei a expirat garantia si tot asa, i-au lasat cu estimari de 30-40K de apartament in reparatii, nici nu mai stiu ce-au facut pina la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Ce povestesti tu Parpalak se refera la afacerea "leaky condos" si se gasesc o gramada de informatii pe net referitor la aceasta ... pe scurt, ce inseamna: cu vreo 7-8 ani in urma un grup de arhitecti sustinuti de fostul Guvern NPD au venit cu ideea de a construi cladiri de apartamente in stilul celor din California (San Diego, LA etc), pe motiv ca sunt mai usor si rapid de construit si bineinteles mai ieftine ... din cite am inteles eu, greseala mare a fost urmatoarea: peretii cladirilor (multi dintre voi stiti ca toate cladirile aici au doua-trei rinduri de pereti exteriori) au fost etansati si deci aerul nu a mai circulat printre acestia ... in fine, apa si umezeala (in special iarna) intrind printre primul strat de lemn a ramas acolo, nu s-a mai putut evapora si astfel s-a distrus incetul cu incetul peretele exterior al cladirii ... au fost citeva zeci de astfel de cladiri dar nu am auzit inca niciuna sa se prabuseasca (Doamne fereste) ptr ca au inceput reparatiile destul de repede ... partea nasoala e ca in asigurare nu era nimic prevazut referitor la "leaking" si deci nu acopera cheltuielile reparatiilor, alta chestie nasoala e la cladirile ale caror proprietari au semnat un contract de garantie de scurta durata cu firma constructoare ... cheltuielile au fost estimate undeva intre 5.000-30.0000 cad/apartament/cladire, in functie de gravitatea situatiei si nr apartamentelor din cladirea respectiva ... astazi, situatia e rezolvata in totalitate, nu se mai construiesc astfel de cladiri, iar noul Guvern liberal a facilitat imprumuturile bancare cu dobinzi 0 ptr. proprietarii de "leaky condos", de asemenea obliga firmele de constructii sa incheie contracte de garantie de minimum 3 ani ... personal am vazut o gramada de astfel de cladiri in reparatii si chiar ma intrebam cum locuiesc cei de acolo, ptr ca toata cladirea era infasurata in schele si plase protectoare, iar peretele exterior era dat jos ptr a putea fi inlocuit ... nasol de tot ...
In ceea ce priveste seceta, se pare ca si noi ne confruntam cu asa ceva in ultimii 3 ani ... cica lipsa precipitatiilor ... dar ma opresc aici ca sa nu mi se mai spuna ca am idei fixe .........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Ma bucur ca nu v-ati suparat pe mine. Mi-ati dat informatii destul de complete cu privire la vreme.Desi eu nu am de gand sa emigrez, imi place sa citesc cum e si prin alte parti, dar cu conditia sa citesc despre realitatea acelor locuri si nu compuneri pastelate despre mai stiu eu ce peisaj. Asa pot sa gasesc o multime de locuri la fel de frumoase sau mai pitoresti chiar, la noi in tara.
Pentru cei ce vor sa emigreze cu adevarat , ar fi interesati cat de mult ati muncit ca sa o luati de la zero, cum s-au purtat cu voi oamenii din acele tari, despre viata sociala, daca aveti multi prieteni sau nu, sau preturile care se practica acolo, in cifre.
Eu cunosc strainatatea din punct de vedere al omului care sta pe o perioada destul de mica de timp si romanii mei m-au tot intrebat aceste lucruri.
Toate bune ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Draga mea Dyana nimeni nu te-a invitat sa faci comentarii pe marginea subiectului pe care eu l-am expus.Ce e interzisa putina imaginatie?Poate tu esti cu gindul la compuneri puerile.NU stiu ce se intimpla pt ca de fiecare data se gaseste cineva sa faca pe filozoful vizavi de subiectele care se expun pe forum .Te rog daca ai doar nevoie de o parere despre Canada si modul ei de viata sa te abtii.E ridicol cum unele persoane nu reusesc sa-si controleze modul de exprimare.Bine hai sa nu mai lungesc vorba ca nu vreau sa ma cert cu tine ci doar sa-ti atrag putin atentia ,nu e frumos sa adaugi subiectului parerile tale despre compuneri,dupa cum tu singura ai avut amabilitatea sa le numesti.Numai bine la toate fetele.Va pupic CAtan si piciul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Ai dreptate. Nu trebuia sa ma bag.
M-am exprimat gresit.
Nu am vrut sa dau ordine cu ce sa scrie aici si imi cer scuze.
Am vazut multi romani care intreaba cum e dincolo si nu cred ca am citit pana acum ceva mai concret. Pe de alta parte am vazut ca fetele se cearta aici apropo de vreme si nu am inteles de ce. Nu locuiesc in aceeasi tara?
Dar nu trebuia sa ma bag cu parerea mea la subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Draga Dyana,
In afara de primul post nu prea vad alta descriere pastelata :) Desi, zau, ca sa zic drept, mi-ar prinde bine sa vad pe cineva caruia ii place vremea de pe la noi - pe care coasta om fi.
Cit despre restul, pot sa-ti zic cum a fost la mine: sint de sase ani in Canada, am muncit si muncesc de-mi sar ochii , cit despre oameni, intilnesti si mai buni, si mai rai, si mai bine intentionati si mai indiferenti.
Si daca te uiti la topica asta, ai cam putea trage concluzia ca le sare mustarul cam repede la emigrantii astia, hehehe..
Toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Inca o data , recunosc ca nu m-am exprimat prea bine la penultimul mesaj al meu, si imi pare sincer rau. Acum raul a fost facut.
Mi-a placut foarte mult cum a vorbit Catan , dar dupa aceea nu am mai inteles nimic, ca ploua, ca nu ploua, ca sunt romani neadaptati pe acolo sau nu sunt..., nu am priceput nimic.
Eu te cred ca ai muncit foarte mult si as vrea sa stie lucrul asta anumite cunostinte ale mele... , cateva rude si niste colegi de srvici, care isi imagineaza ca totul le vine de-a gata, odata ce pleaca.
Pe curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Poate ca nu e bine sa deschid din nou aceasta pagina ,pt ce atitea comentarii pe latura acestui subiect.Si cu referire la emigrantii carora le cam sare mustarul oare tu vreodata nu ai venit aici in Canada emigrant ?Si da sint si oameni buni si rai oriunde dar nu poti sa judeci pe nimeni dupa citeva cuvinte.Eu nu am intentia sa jignesc pe nimeni ,dar vad ca.......Poate altora le place sa-si dea cu parerea.Draga mea Parpalak sa nu uiti in primul rind faptul ca toti sintem romani si dupa aceea EMIGRANTI.Ce e rau in asta ,te deranjeaza pe tine? Nu mai comentez nimic orice vei adauga la acest subiect.Numai bine la toata lumea Catan si piciul meu.

Mergi la inceput