CANADA MISTERUL TARIMULUI ALB

CANADA MISTERUL TARIMULUI ALB | Autor: Catan

Link direct la acest mesaj

CANADA.DE CITE ORI NU MI-AM IMAGINAT CUM ARATA CANADA CU ADEVARAT.ERAM COPIL CIND AM AUZIT DE ACESTE MELEAGURI MINUNATE SI ALBE.AM AJUNS AICI LA CAPATUL LUMII .CE CIUDATA SENZATIE AM CIND SPUN CAPATUL LUMII.DAR ESTE O LUME DE BASM, O LUME A ZAPEZILOR CE UNEORI PAR CA NU SE MAI SFIRSESC.AZI CHIAR PRIVEAM PE FEREASTRA LA FULGII MARI CE DANSAU IN AERUL INGHETAT ERA UN PEISAJ MIRIFIC,UN PEISAJ IMACULAT.CANADA MA INDEAMNA LA NOSTALGIE SI-MI AMINTESC DE NINSORILE DIN TARA CUM NE BUCURAM DE NINSORI,AICI PARCA E UN CILU NESFIRSIT.ASTEPTAM SA VINA SI VARA SA SE MAI INVESELEASCA SPIRITELE CE PAR DE GHEATA.SA PRIVIM VERDELE COPACILOR SI IARBA CU STRALUCIREA EI SI GRADINILE INVERZITE. ESTI TOTUSI ATIT DE MISTERIOASA SI DE MINDRA CANADA SI ESTI ATIT DE DEPARTEEEEEEEEEE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cam spune:

De cat timp esti in Canada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:


ITI RASPUND LA INTREBARE .SINT DE OPT LUNI,DAR SINT FASCINATA DE PEISAJUL ALB .DAR MI-AR FACE PLACERE SA STIU DE CE M-AI INTREBAT?TE PUPIC DULCE SI SANATATE MULTA SI NOROC.CATAN SI PITICUL NAZDRAVAN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sa vezi ce-ti trece fascinatia cind oi sta in trafic o ora jumatate,cum am stat eu azi,cum patinezi ca in Ro,si cind dai din colt in colt sa nu intirzii sa-ti iei copii in timp util,cind transpiri pina la piele dind zapada din fata casei,etc.
Da,e frumos sa ai vacanta,sa te duci sa schiezi.
Numai bine si multa sare pe strazi.

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Catan draga,
sa vezi peste citva ani ce o sa te mai saturi tu de atita iarna....si ai sa duci dorul verii, pentru ca din pacate nu sant aici decat doua anotimpuri iarna si vara..., te pup, Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

insa vara este mult prea scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Unde-i asta cu 2 anotimpuri in Canada? Eu am prins si primavara....adevarat nu prea lunga, dar toamna e de-a dreptul superba cu frunzele copacilor de un colorit nemaipomenit....toata gama de rosu, galben, pana la verde inchis....ceea ce nu e prea grozav vara e umezeala care te cam toropeste, da asta e...Toate bune !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Catan, deja ti-au raspuns fetele. Desi eu am locuit numai in Vancouver (si inca ma mai duc cam de doua ori pe an ) unde nu exista zapada decat 2-3 zile pe an, sunt multe alte lucruri care te fac sa-ti cam piara poezia..... Bineinteles ca este o tara frumoasa unde ai o gramada de avantaje,posibilitati, dar....
Acum sunt sigura ca o sa aruncati cu rosii si oua in mine, este doar parerea mea personala formata in multi ani de munca acolo. Indiferent de ce vor mai posta celelalte fete nu am sa mai comentez la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Dragele mele,
spuneti-mi si mie care sunt chestiile alea care te fac sa-ti piara poezia in Canada?
Noi locuim in Jp acum, dar asteptam actele pentru Canada. AM vrea sa mergem in zona Vancouver pentru ca am auzit ca iarna nu e chiar asa de rea acolo.

Spuneti-mi acum, inainte de a face pasul, ce nu va place la Canada?

Multumiri,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu sint de 10 luni aici si imi place Canada. Este adevarat ca imi este dor de Romania, de muntii de acolo si de prietenii mei dragi. Dar imi place si aici... iarna este frig si ninge destul de mult, dar e foarte frumos. Chiar zilele trecute i-am scris prietenei mele din Romania si am inceput mesajul cu „ninge ca-n povesti“ si asa si era. Dar si vara este foarte frumoasa... este foarte cald si sint piscine si parcuri peste tot... Stiu ca pot fi contrazisa, eu stau inca acasa cu Agata care are 20 de luni... am timp sa ma uit cum ninge, nu dau zapada de pe masina, nu astept la semafoare, asta-vara am stat numai in parcuri si la piscina... Dar eu cred ca in orice loc ai fi si oricit de prinsa de cotidian, depinde de tine sa-ti faci o viata frumoasa. Orice loc poate fi frumos, trebuie numai sa-ti acorzi timpul necesar pentru a-i observa frumusetea. Si cu atit mai mult cind aspectul material al vietii tale iti permite sa faci acest lucru (cei care au plecat din Romania probabil ca inteleg ce vreau sa zic!).

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by monicar

Dragele mele,
spuneti-mi si mie care sunt chestiile alea care te fac sa-ti piara poezia in Canada?
Noi locuim in Jp acum, dar asteptam actele pentru Canada. AM vrea sa mergem in zona Vancouver pentru ca am auzit ca iarna nu e chiar asa de rea acolo.

Spuneti-mi acum, inainte de a face pasul, ce nu va place la Canada?

Multumiri,
Monica



Daca locuiesti pe coasta de vest nu ca-ti piere poezia, dar devii poet fara sa vrei ... in afara de faptul ca uneori imi vine sa numesc Vancouverul - Vancong din cauza numarului mare de asiatici, nu stiu ce as putea reprosa acestei provincii numita pe buna dreptate Beautiful British Columbia ... se spune ca ploua tot timpul aici, aiurea, povesti de neadaptati carora le place sa se plinga tot timpul, dar n-ar recunoaste in ruptul capului ca problema e la ei ... ploua in limita normalului, ultimele trei veri au fost de-a dreptul fermecatoare, multe zile cu soare, nu innabusitor de cald ... iernile sunt fff blinde, iarna asta de ex n-a nins decit de doua ori cite jumate de ora ... in timp ce la Montreal e ger de -30 de grade, aici sunt 10-12 grade ... de cind sunt aici nu m-am imbracat in haina de iarna decit sus la munte (Whistler- un orasel de vis care te face sa te simti in mijlocul Alpilor) ... totul e verde, oamenii sunt incintatori si prietenosi ... datorita asiaticilor care sunt un simbol de bun simt si harnicie, standardul de viata este cu mult ridicat fata de celelalte orase ale Canadei ... sunt citeva zone de care trebuie sa te feresti: Chinatown (populat cu chinezii din China care in general sunt foarte mizerabili si nesimtiti); east Hastings - zona drogatilor, prostituatelor si alte rele; suburbia Surrey - are un renume foarte prost, in general cartierul Walley, sunt si zone bune ca de ex south Surrey, Cloverdale sau White Rock ...
Ar fi multe multe de spus, numai ca eu sunt in criza de timp ... in general Vancouverul este considerat cel mai frumos si spectacular oras al Canadei, iar ca standard de viata, este al doilea dupa Quebec City ... este inconjurat de km de plaje superbe si de munti ... vara daca ai chef, mergi la plaja ziua, iar seara mergi la schi (pe zapada artificiala si pirtie luminata)... zona Downtown este foarte frumoasa, dar si foarte scumpa de locuit, insa e fascinanta ptr. un cuplu fara copii si merita intr-adevar sa locuiesti acolo chiar si un an-doi ... daca ai copii e preferabil sa te muti din Downtown in suburbii, unde casele si apartamentele sunt mult mai ieftine, si nu e o problema sa ajungi in downtown in we sau cursul saptaminii, distanta dintre suburbii si centru fiind cam de 30-45 minute cu masina ... e plin de parcuri si spatii verzi, fiecare casa are gradina, fiecare bloc de locuinte are spatiu verde ... nu intilnesti aglomeratia din Toronto sau Montreal si cel mai nasol trafic este cel dintre Vancouver si Surrey la orele de virf ... circula si o gluma pe seama aceasta, adica cei de la municipalitate nu vor sa extinda autostrada in zonele respective, ca sa nu creasca migratia celor din Surrey ... la capitolul joburi, depinde de specializare, piata e saturata de computeristi dar oricind se gaseste un job ptr unul cu experienta ... accentul si " lipsa de experienta canadiana" nu sunt o problema, avind in vedere ca peste jumatate de locuitori vorbesc cu accent si aproximativ o treime nu au experienta canadiana ... de asemenea e preferabil sa cunosti cite ceva din economia asiatica, majoritatea joburilor sunt axate pe aceasta ... joburile nu se gasesc usor, dar nici foarte greu, dureaza cam o luna-doua de la sosire, daca nu ai recomandari ...
daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere ...

Mergi la inceput