Salvati-l pe Mihaita ! (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

La multi ani ,Mihaita
Frumoasa aventura ati avut astazi,bine ca sa terminat cu bine
Gabriela am citit in mesajul anterior ca ai zis ca a incercat Dan sa isi gaseasca de lucru si ca a zis cineva ca nu se poate,dar acolo sant o multime de romanii(chiar tu ai spus) ei nu au firme de constructii?sau acolo nu se munceste la negru?si nu trrebuie sa afle nimeni de la spital
va doresc numai bine si ii trasmit multa sanatate la Mihaita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

La multi ani Mihaita,sa cresti mare si sa ne povestesti si tu ce-ai facut la Aldi,te tii de sotii,hm....

Sa va traiasca puiul Gabi,sa creasca mare si sa poarte in adevaratul sens tricoul de azi(sa-l pastrezi),si sa dea bunul D-zeu sa primeasca cat mai repede ficatelul.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dragi prieteni,

Multumim frumos pentru urari. Stiu ca noi suntem mai ciudati ca sarbatorim fiecare luna din viata lui Mihaita dar ma bucur ca ne sunteti alaturi chiar si asa. Noi de fapt in fiecare dimineata multumim Domnului ca il vedem pe Mihaita si il putem lua in brate si sa il iubim atat cat de mult putem noi.

Rodica, munca la negru este extrem de periculoasa pentru ca este destul de vanata de autoritati si daca te prind te urca in secunda doi in avion spre Romania cu interdictie pentru infractiune. Iti dai seama ca Mihaita va fi cel mai afectat de asta. Nu vrem sa facem nimic ilegal. Suntem convinsi ca ne vom descurca. Cum ne-a ajutat Dumnezeu atat drum nu o sa lase chiar acum.

Camitzi, acum pot sa iti raspund si tie. Noi am apelat la foarte multe biserici si numai Corina din SUA cred ca stie saracutza la cate nu a fost. Cine a putut sa ne ajute ne-a ajutat. Ni s-a promis si aici ca atunci cand vom fi in mare primejdie de a nu ne descurca pentru ziua de maine se va face un apel in biserica. Stiti, este o mica problema si sper sa nu fiu inteleasa prost, sa credeti ca este orgoliu sau ceva. La biserica este singurul loc unde se aduna cei mai multi romani de pe aici. Noi deja suntem oarecum ca o carte deschisa si cand intram marea majoritate ne stiu necazul, ne stiu problemele si este extrem de greu sa dai tot timpul ochii cu ei. Fiecare zambet iti este judecat aspru, fiecare inghetata mancata iti este contabilizata. Fiecare are alt stil de viata, fiecare crede ca el s-ar descurca mai bine ca noi. Sper sa nu fie nevoie de acest apel in aceasta biserica pentru ca ne este foarte rusine. Sper sa nu ma intelegeti gresit. O doamna din biserica a insistat pentru acest apel si ma bucuram ca ne sustinea si vroia sa faca ceva pentru Mihaita dar a inteles ca e mai bine sa ramana ca o ultima solutie pentru vremuri foarte negre. Cu ajutorul prietenilor din intreaga lume care ne-au fost alaturi si cu cei care sper sa ni se mai alature sper din tot sufletul sa reusim sa ne descurcam indiferent cat timp va fi nevoie sa stam pe aici. Chiar sper sa nu fiu inteleasa gresit. Stiti foarte bine ca am face orice pentru Mihaita indiferent de umilintele noastre si reactiile oamenilor.

Dantje, am sa pastrez tricoul. Chiar i-am facut si doua poze cand am ajuns acasa. Super fain ii sta cu el.

Astazi am fost la comuna (adica un fel de primarie) sa luam hartiile necesare pentru prelungirea dreptului de sedere pe teritoriul Belgiei. Am intrebat-o pe dna aceea ce drepturi avem si mi-a zis ca nu avem nici un fel de drept si m-am suparat un pic pentru tonul ei si i-am zis: "nici macar dreptul de a trai nu il avem?" Nu i-a convenit deloc. Ce sa-i faci, esti strain in tara altuia si te supui regulilor. Chiar mi-a zis ca numai daca ministerul iti da dreptul de sedere poti sta aici daca nu inapoi in tara ta. Si i-am zis ca nu sunt turist de placere ci stau aici din motive medicale si m-a surprins putin indiferenta ei si ma gandeam cat de mult ar fi putut insemna pentru noi un zambet sau mai multa bunavointa ...

Va pup pe toti cu drag. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne auzim cu bine.
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:

Gabriela cata dreptate ai cu oamenii care iti judeca fiecare miscare. Te inteleg perfect si stiu prin ce treceti. Si noi trecem prin acelasi lucru si avem nopti in care plangem. Mama mea a zis ca indura orice umilinta pt Sabina ,dar sunt momente cand o vad ca nu mai poate. Plange infundat si o ia de la capat.
Azi a chemat-o o doamna sa-i dea 500.000 lei ,dar ptasta a pus-o sa mearga sa-i faca piata. Biata mama ( care e si ea o pensionara intelectuala) s-a dus . Cand mi-a povestit imi venea sa musc din birou. Si sunt multe prin care am trecut ,dar pe care nu am inca putere sa le spun nimanui. Imi pare bine ca sora mea nu stie toate astea.

Mergi inainte si nu te uita deloc in parti. Gura lumii..........
Stiu ca te afecteaza rau toate astea, dar trebuie sa incerci sa nu le mai auzi.
Pt oamenii care te-au ajutat nu merita sa iti consumi energia cu ceilalti, care doar comenteaza. Aceeia sunt convinsa ca nu au dat nici macar un leu.

Va tinem pumnii si ne rugam pentru voi toti sa va intoarceti sanatosi acasa.
Aveti grija si de voi pt ca puiul vostru are nevoie de voi.

Va pupam.


Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna Gabriela

Acea o mie de dolari din Toronto pe care o tot promit de o luna de zile o sa ajunga la voi probabil pe la jumatatea lui septembrie. Am actualizat situatia lui Mihaita pe website-urile de aici si mai avem cateva promisiuni de donatii, asa ca am zis sa se stranga toti banii si sa trimitem toata suma o data ca sa nu se plateasca comision de doua ori. Probabil jumatatea lui septembrie va fi un moment bun sa ii trimitem. Exista vreo cale sa vi-i trimitem direct in Belgia, sau tot in Romania este mai bine?

Mihaita ne rugam sa se termine totul cu bine, sa cresti mare si voinic si sa ne bucuri pe toti.

Doamne ajuta!
Cu dragoste mare,
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firaflor spune:

Pentru Anda141, Dalina,Gabriela Hogas
Iti multumim pentru raspuns si pentru faptul ca esti alaturi de noi fara sa ne cunosti.
Expunerea noastra poate nu a putut exprima in mod real suferinta noastra si mai ales a micutului nostru care 7 luni din viata si le-a petrecut numai in spital.
Ne minumam pe zi ce trece de vointa lui de a trai si de a lupta cu aceasta boala care ne aducem cate ceva nou in fiecare zi.
Acum suntem cu piciorusul in gips. Ne este foarte greu sa il vedem cum se chiunuie.Spatiul lui de miscare este patul spitalului. Incercati sa vi-l imaginati mergand de-a busilea tragand dupa el un piciorus gipsat. Piciorus care poarta si el o boala. Pentru ca aceasta boala sa fie oarecum corect diagnosticata a tebuit sa treaca aproape 1 luna. Din aceasta cauza ne temem foarte mult de repercursiuni, sa ramana cu un defect (picior mai scurt).
Ii multumim lui Dumnezeu ca existati.
Copilul a venit pe lume dupa 10 ani de casatorie. Si nu intimplator.
La un an dupa moartea mamei noastre (va scrie matusa). S-a nascut a doua zi dupa ziua ei de nastere, adica 20.09.2005. De la inceput am stiut ca este trimis cu un anume scop in viata noastra si a celor care il vor cunoaste.Acest copil (ca pentru orice parinte) este T O T U L. Nu am putut gandi nici un moment ca intr-o zi boala ne poate invinge , am avut si avem spenta in DUMNEZEU si in oameni ca voi ca vom INVINGE.
Cadoul meu pentru el inca din prima luna de viata a fost o asigurare de studii ACADEMICA. Sunt sigura ca va putea beneficia de ea!
VA MULTUMIM CA SUNTETI ALATURI DE NOI! DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE !

Florentina, matusa lui VIRGILIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Ingerasi, m-am intors!
Astept sa vb pe mess,( am, din nou, net acasa,) Maria se simte bine, maine la prima ora ne ducem sa repetam analizele.
Dar e tare ciudat, pe strada vecinele cu bebei, intorc capul dupa noi si comenteaza!
Si cand iesim afara la nisip...in 10 secunde toti copii dispar!....si Maria plange!
Sper ca nu v-am intristat cu problemele mele.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

gabriela , nu mai pune la suflet toate rautatile oamenilor....
vezi ca eu m-am interesat, doar la nivel de intrebare acum, cum este cu studiul unei mame care este cu puiul in spital...Rodica vrea sa faca ceva, si cum si ea, ca si tine, trebuie sa stea cu puiul, m-am gandit la un curs in belgia, pe net, la distanta..si sa mearga doar la examene..ma gandeam la curs de infirmerie sau asistenta ceva..Rodica doreste mult asta..ea zisese si de un curs de franceza..
Vorbeste cu chirurgul tau si vezi poate poti sa faci un curs din asta chiar in spital...daca vb cu ei poate il poti face gratuit..cred ca ar fi ceva..
Eu sunt convinsa ca mult a fost, putin mai este, si veti veni cu Mihaita curand acasa...
te sarut si pupa-l pe wolfie de la mine...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

DALINA, nu e vorba de Diana-Maria, fetita adoptata a prietenei mele Sorana, ci de fetita mea, Maria, care sa pricopsit cu o frumusete de hepatita virus A de la cresa!

Maria bb & mami Mihaela


mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dragi prieteni,

Ne-am intors de la consultatie. Aceleasi intrebari, acelasi rezultat: trebuie sa asteptam. Am renuntat sa mai insistam si am hotarat sa ne bucuram de faptul ca Mihaita poate sa astepte si sa nu mai cautam nod in papura la deciziile medicilor. Este al patrulea medic care nu este ingrijorat peste masura de starea lui Mihaita. "Da, trebuie operat curand dar totul este sub control." Toti medicii sunt de acord ca trebuie operat in maxim 6 luni. Asa ca o sa ne canalizam toata energia in a ne bucura de Mihaita si de a face totul ca sa il mentinem intr-o forma cat mai buna pentru ziua operatiei. La orice ora din zi si din noapte trebuie sa fim pregatiti pentru cand va suna telefonul si ne vor chema la transplant. Daca Doamne fereste Mihaita va avea atunci ceva probleme de sanatate in plus, nu va putea fi operat. Sper sa nu traim asa un cosmar.

Va multumesc la toti care ne-ati sustinut si ma bucur nespus ca nu am fost inteleasa gresit. Cosmina ma bucur ca ne-ai impartasit experienta mamei tale cu toate ca asa ceva nu ar fi trebuit sa se intample niciodata. Am crezut ca doar noi simtim asa si patim asa ceva si ma gandeam daca e ceva in neregula cu noi ... Sper sa trecem de aceste momente grele si sa ne bucuram si de viata pentru ca sunt atat de multe lucruri frumoase pentru care merita sa traiesti. Multa multa sanatate Sabinutzei, sunteti niste oameni extraordinari

Eliza, banii sunt pe maini foarte bune la tine. Poti sa ii trimiti in septembrie, in octombrie, este ok. Cand si cum consideri ca este mai bine asa sa faci. Mii de multumiri, de fapt si astea sunt prea putin in comparatie cu cate ai facut pentru Mihaita. Dumnezeu sa te rasplateasca !

Mihaela, ce ma bucur sa te aud in sfarsit!!! Comisia de etica se intruneste in septembrie si eu inca mai sper in naivitatea mea sa te accepte ca donator, daca bineinteles o sa mai vrei. Imi pare nespus de rau prin ce trece Maria. Cat de bine te inteleg .... O sa treaca ai sa vezi, nu te supara ca ai destule pe cap. Sper sa vorbim mai multe pe messenger.

Pashosha, mi-e dor de o doza de optimism de la tine. Mersi ca nu ne-ai uitat. Am sa il intreb pe chirurg dar cred ca o sa se uite putin crucis la mine. Ma bucur ca lucrurile au inceput sa se miste cu Bella. Sper sa ne intalnim cat de curand in Bruxelles. Mult mult spor la stransul banilor si sa o tina Dumnezeu pe Bella cat mai sanatoasa si mai voioasa.

Acum daca o sa intram pe o linie moarta de asteptare o sa vedem ce variante avem ca sa nu pierdem timpul degeaba: poate aprofundam limba, poate facem un master, nu stim inca, o sa ne fie dor de timpul acesta pe care il petrecem numai si numai cu Mihaita si nu ne saturam de asta. Nu va pot spune in cuvinte cat este de dragalas, ce figuri face, cum se stramba, se alinta, plange numai ca sa il iei in brate, este foarte expresiv, cum se uita la tine, sunt atat de multe si pentru toate astea suntem extrem de recunoscatori. Dumnezeu are mila de noi. Sa-l vedeti pe Mihaita cum se prosteste la masa, tine gura inchisa si eu stau cu lingurita la gura lui, se uita smecher la mine si apoi deschide brusc gurita si se repede asupra linguritei. Este o dulceata de copil. Intr-adevar sunt momente cand constientizam cat este de galben, cat este de bolnav, dar slava Domnului ca nu are dureri si ca se bucura in felul lui de viata. Cand vede copiii tresare foarte fericit si vrea sa mearga si el acolo sa se joace cu ei dar deocamdata nu putem sa il ducem in colectivitate. Ma doare sufletul ca trebuie sa ii iau bucuria de a se juca impreuna cu alti copii. Asa sper sa facem mai repede transplantul ca sa nu sufere izolarea pentru ca cu cat va fi mai mare cu atat va intelege mai multe. Noi doi suntem singurii care stam aproape nonstop cu el si trebuie sa ii tinem loc si de fetite si de baietei, incercam sa reinvatam cum sa ne jucam, cum sa il facem fericit.

Vineri ne intalnim cu neurologul sa ne raspunde la intrebarile despre malformatia la cerebel si ne pregatim cu tot felul de informatii. Mai am ceva de tradus dar pana vineri o sa am temele facute. Sper din suflet sa venim numai cu vesti bune. Da Doamne ! Ramanem pe aproape ...

Doamne ajuta !

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput