Fam.Florescu, o poveste despre minciuna/ajutor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Freia, dupa ce s-a despartit de tine a avut necazul cu politia. Se grabea sa ajunga acasa sa scoata fata cu rolele in parc, am inteles ca nu i le daduse inca, voia sa fie cadou de Sfanta marie.
Pe mine m-a sunat la 12 fara un sfert si pana la 1 trebuia sa ajunga la politie cu banii.
Si mi-a lasat ieri numarul de telefon dar sa ma pici cu ceara daca stiu unde l-am notat, eram convinsa ca-l am si intr-unul din mesajele private trimise de voi mai demult, dar nu il mai gasesc, cred ca l-am sters din greseala.


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

in sfirsit am reusit si eu sa ma "asez" la noul job, asa ca acum revin si aici cu ajutorul ptr fam. Florescu. Citind mesajul lui Mikyyy, vad ca e vorba de recuperarea banilor dati ptr spaga, asa ca ma ofer sa dau eu un milion inapoi in contul dl-ului Florescu, doar sa-mi dai un PM sa putem stabili cind si unde sa ne vedem (serviciu - piata Victoriei/ 1 Mai; casa - Dristor/ pta Rm. Sarat).

Fetele, din cele care ati mai fost pe la ei sau ati mai vorbit la telefon, aveti idee daca s-a rezolvat ceva cu gradinita si scoala ptr copii, ca mai e putin si incep si ar trebui deja sa fie inscrisi. Eu m-am oferit sa platesc gradinita lunar ptr un copil, as vrea tare mult sa poata merge cu ceilalti copii de seama lor. Spuneti-mi daca aveti idee ce s-a mai intimiplat in acest sens, iar eu oricum vreau sa mai trec in w-e sau saptamina viitoare pe la ei sa aflu ce mai fac si sa vedem ce se poate rezolva si cu asta, s-ar putea sa fie nevoie de ceva banuti ptr spaga clasica inscrierii la gradinita...

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Diseara incerc sa trec pe la fam. Florescu.
Cu lucruri, mancare si - sper - 1.5M.
Va confirm maine ce si "cat" s-a intamplat.
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

'Neata.
Am ajuns cu cei 1.5M - Roxana poti sa ii inverzesti. Si cu mancare in valoare tot de atat. Deci mancarea le-ar ajunge pentru o saptamana - zic eu. Dl. Florescu era foarte mirat de unde stiam eu de "patania cu carnetul" si era foarte suparat pe el.
In ceea ce priveste scoala fetitelor si gradinita celorlalti trei nu a rezolvat nimic. Cum ar putea? Eu de abia am reusit pentru unul...
Daca voi aveti mai mult timp si sunteti descurcarete, cred ca asta este ajutorul de care are nevoie acum.
A, in plus de asta fetitei care intra in clasa 1 ii trebuiesc evident o multime de lucruri - uniforma, pantofi negri, trening, pantofi de sport, rechizite, etc. Le-am mai dus eu ceva rechizite - doua stilouri, creioane, pixuri, guma de sters.
Deci Andra, cam asta e situatia.
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

In urma cu vreo doua luni am fost si eu la familia Florescu. Printre lucrusoarele pe care le-am dus era si o pereche de pantofi negri care i-au venit fetitei ce intra acum in clasa 1.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Femeile din viata ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Ma intrebam si eu daca nu le-a ramas uniforma de la fetita mare dar probabil ca nu a avut (am inteles ca a facut scoala la Busteni cand era in sanatoriu).
Nu stiu ce sa zic, inainte sa ajung la ei am dat un telefon sa il intreb ce au nevoie (eram in Billa) si nu a vrut sa spuna. Asa ca am luat si eu din toate.
A, inca ceva. D. Florescu era speriat pentru ca cei de la Coty vroiau sa continue colaborarea cu el tot cu carte de munca si asta - dupa parerea lui - ar fi insemnat sa renunte la unul din job-uri - adica dezastru. Sotul meu mi-a spus ca nu e o problema daca nu depaseste un numar de ore pe luna. Voi stiti ceva mai multe?
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Dalina, nu ne-ai spus, pana la urma si-a recuperat permisul, nu?!

Andra, vad ca suntem vecine, eu stau putin mai sus de piata Rm. Sarat . Eu stau acasa, sunt in CIC, asa ca din punctul meu de vedere ne putem vedea oricand.


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Legat de cartea de munca, vin si eu cu o intrebare, sau o propunere mai ciudata, dar depinde in ce relatii e cu cei de la firmele la care lucreaza. Sotia are carte de munca? Sau e pensionata cumva pe caz de boala? Ca ar fi o idee sa ii bage ei cartea de munca la una din firme si sa o aiba el la cealalata. Asa ar putea lua in mod legal salariul in ambele locuri, chiar daca unul ar fi pe numele sotiei. Poate gaseste un pretext pentru cei de la tipografie sa inlocuiasca cartea lui de munca cu cea a sotiei.
Stiu ca pare o tampenie, dar asa ar avea si ea vechime, ar fi si asigurata in caz de ceva.
Daca nu se poate asa, poate lucra pe baza de conventie sau contract de colaborare, nu stiu care-i denumirea exacta, oricum legea permite. isi lasa cartea de munca acolo unde-i convine mai mult si cu ceilalti incheie un contract pe 4 ore /zi de exemplu.

Mi-a zis si mie ca nu stie ce sa faca cu cartea de munca pentru ca nici unul din angajatori nu stie de celalat. El ar prefera sa o duca la cei de la Coty pentru ca ar fi salariul mai mare, dar pentru asta ar trebui sa o ia de la tipografie si nu stie ce pretext sa invoce. Aici cred ca am putea cauta niste sugestii.


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

Pai nu l-am intrebat pentru ca am presupus ca l-a recuperat.
Voi stiti altceva?
Dalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Am inteles care e situatia la zi, cred ca ar fi bine ptr copii sa mearga la gradinita, in primul rind ptr ca sa invete, apoi ptr ca acolo li se asigura masa, si nu in ultimul rind ptr ca d-na Florescu sa poata lucru ceva cu contabilitatea, ca altminteri cu 3 copii acasa nu vad cum ar face-o. Din pacate eu la capitolul inscriere chiar nu prea pot sa ajut, ptr ca ei stau fr. departe de mine, iar eu lucrez de la 9 la 18, exact cind ar trebui mers si vorbit la gradinita. Dar as putea ajuta cu banii, adica ptr eventuala spaga care li s-ar cere ptr inscrierea copiilor, apoi ptr plata lunara la fel, doar ca unul din parinti ar trebui sa mearga si sa inscrie copiii (2, ptr ca 2 merg la scoala, iar cel mic e inca prea mic). Vedem, poate reusim sa facem ceva.

Intre timp eu voi vorbi cu ei sa vad de ce rechizite au nevoie ptr Ana si Ioana si le voi lua, incerc sa rezolv si cu training-uri ptr ele, oricum va scriu ce-am luat ca sa nu ne suprapunem cumva.

pup u,
Andra

Mergi la inceput